Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
محمد تقی کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه

«جایگاه گرو‌کشی در سیستم حقوقی ما کجاست؟»

2010 March 10

رادیو کوچه

محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت ایران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه از «مخدوش شدن استقلال دستگاه قضایی» ابراز نگرانی کرد.
این نامه در پی ممانعت از خروج آقای کروبی و هم‌چنین توقیف گذرنامه وی از سوی مقام‌های امنیتی منتشر شده است.
محمد تقی کروبی با بیان این‌که توقیف گذرنامه بر خلاف «میثاق‌های بین‌المللی» است یادآور شد که این امر «استقلال دستگاه قضایی را به چالش می‌کشد».
در بخشی از این نامه آمده است: «وقاحت و هتاکی برخی از سایت‌های وابسته به جریانی از قدرت که در کمال امنیت و آرامش مدعی شدند که سفر اینجانب به انگلستان مرتبط با حوادث اخیر است و برای گرفتن دستور به لندن می‌رفتم، مرا برآن داشت توضیحاتی جهت تنویر افکار عمومی ارایه و از شما بخواهم اجازه ندهید بیش از این مقامات امنیتی بجای دستگاه قضایی تصمیم گیری کنند.»
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
باسمه تعالی

برادر گرامی آیت‌اله صادق لاریجانی آملی
رییس محترم قوه قضاییه
سلام علیکم
«همان‌طور که احتمالن در جریان هستید جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۸۸ پاسپورت اینجانب در حالی‌که از سوی مقامات قضایی ممنوع الخروج نشده بودم و از گیت نیروی انتظامی عبور کردم، توسط نیروهای لباس شخصی احتمالن مرتبط با دستگاه‌های امنیتی بدون هیچ توضیحی و بطور غیر قانونی توقیف و از خروجم از کشور ممانعت بعمل آمد.
در این مورد خاص به احترام هزینه‌های سنگینی که سایر مردم عزیزمان در این مدت پرداختند قصد نگارش نداشتم لیکن وقاحت و هتاکی برخی از سایت‌های وابسته به جریانی از قدرت که در کمال امنیت و آرامش مدعی شدند که سفر اینجانب به انگلستان مرتبط با حوادث اخیر است و برای گرفتن دستور به لندن می‌رفتم، مرا برآن داشت توضیحاتی جهت تنویر افکار عمومی ارایه و از شما بخواهم اجازه ندهید بیش از این مقامات امنیتی بجای دستگاه قضایی تصمیم‌گیری کنند. لذا پیش از ورود به موضوع و برای جلوگیری از قلب واقعیت مجبور به نگارش و بازگو کردن دلایل سفر و بخشی از آن‌چه در خلال جنگ با خدا معامله کرده و با افتخار برای کشورم ایران عزیز هزینه کردم، هستم.
متاسفانه فرهنگ دروغ و تهمت از سوی کسانی‌که حاضر به تمکین از قانون و به رسمیت شناختن حقوق ملت نیستند در حال نهادینه شدن است و از این گذر نه تنها علیه آقایان کروبی، موسوی و خاتمی هر نوع اتهام، دروغ و هتاکی مباح شده بلکه جنابعالی و برادر محترمتان نیز مشمول آن شدید. سعدی شیرازی به زیبائی می فرماید:
اگر جفت گردد زبان با دروغ نگیرد ز بخت سپهری فروغ
صادقانه بگویم بیم آن دارم که این مدعیان مسئله‌دار که با ارتزاق از بیت‌المال در سایت‌ها و روزنامه‌های زرد خود در کنار فحاشی به ساحت مرجعیت و یاران اصیل امام، برای تسویه با پدرم که سخنانی متقن در باب انتخابات و حوادث پس از آن دارد، در آینده نزدیک مدعی شوند که محمد تقی عامل«ام آی ۶ » و یا «سی آی ای» است و نه در شلمچه و فکه بلکه در سواحل مدیترانه در حالی‌که حمام آفتاب گرفته بود، سلامت خود را از دست داده است.
امیدوارم با تاسی به این آیه شریفه «لا تلبسو الحق بالباطل و تکتمو الحق و انتم تعلمون» این جماعت جنگ طلب جنگ ندیده، انقلابی انقلاب نکرده، خط امامی امام ندیده و نشناخته و مسلمان اسلام نفهمیده مصداق «لا یهدی القوم الضالمین» نگردند وخداوند آنان را به راه راست هدایت کند.
و اما سابقه من و برادرم حسین. به لحاظ اقتضای سنی من و حسین از پشت میز تحصیل همگام با فرزندان این سرزمین از دوره نوجوانی به جبهه‌های جنگ در جنوب و کردستان رفتیم و بر خلاف فرزندان بسیاری از مسوولین که تحت‌الحفظ و برای گرفتن عکس یادگاری به قرارگاه‌های پشت جبهه می‌آمدند، نیروی عملیانی بودیم.
در یکی از عملیات‌ها که منجر به قطع پای راست، مجروحیت شدید چشم و گوش راستم گردید پس از ۱۸ ساعت به پشت جبهه انتقال پیدا کردم و برای آن‌که شاهد تبعیض میان خود و سایر مجروحین نباشم، ارتباط خود با نماینده امام ونایب رییس مجلس وقت را انکار کردم.
بر این باور بودیم که آن‌چه پدر برای تشویق فرزندان مردم به حضور در جبهه‌ها می‌گوید برای خانواده‌اش نیز هست لذا بعد از بهبودی مجددا توفیق بازگشت به جبهه را یافتم اگرچه دیگر توان یک نیروی عملیاتی در من وجود نداشت. بدون شک هزینه‌ای که من به امر امام  مرجع و مرادم برای این کشور و انقلاب پرداخته‌ام در مقابل ایثار و رشادت‌های سایر رزمندگان و مردم عزیز ایران ناچیز است اما نه در مقابل این مدعیان دروغین انقلاب و اسلام که این روزها نمک را با روغن می‌خورند و نمکدان می‌شکنند.
بعد از جنگ تحمیلی به تحصیل ادامه دادم و مدرک لیسانس حقوق قضایی‌ام را از دانشگاه تهران اخذ نمودم. در دورانی که برخی از افراد پنجه بر اقتصاد کشور انداختند برای ادامه تحصیل به انگلستان رفتم و دوره کارشناسی ارشد و دکتری حقوق بین الملل را در آن دیار به پایان بردم. رساله دکتری‌ام را به شهدای بزرگ این کشور هدیه کردم و به برکت نام آنان محتوای آن رساله مورد توجه محافل آکادمیک قرار گرفت.
در سال ۱۳۸۰ به کشور بازگشتم واز آن تاریخ تاکنون به فعالیت های آکادمیک اعم از تحقیق و تدریس در ایران و انگلستان ادامه دادم. در سال ۲۰۰۴ میلادی پس از چاپ کتابی در باب استفاده از قوای قهریه در حقوق بین الملل بعنوان یک ایرانی به عضویت جامعه مولفین حقوقی انگستان در آمدم.( این کتاب حقوقی درکتاب فروشی های معتبر اروپا و آمریکا از جمله آموزن به قیمت ۱۳۰ دلار به فروش رسیده و می رسد.)  در این سفر علاوه بر تکمیل کتابی دیگر در حقوق بین الملل به زبان انگلیسی بنا داشتم اثر اولم را برای چاپ مجدد به روز کنم که مقامات امنیتی با اقدام خود مانع این کار علمی شدند. پرواضح است مدارک دکتری ام نه مانند برخی از مدیران جعلی است و نه از جنس مدرک آنانی است که در هنگام داشتن مسئولیت اجرائی توسط دانشگاه‌های مادر کشور و بدون هیچ گونه زحمتی صادر گردیده است.
در انگلیس فردی ناشناخته بودم که تنها معیار های علمی مبنای صدور مدرکم بوده است. در دوران سازندگی و اصلاحات از هیچ امتیاز اقتصادی، سیاسی و مالی استفاده نکرده و در هیچ پست و مسوولیتی جز کار تدریس و مشاوره حقوق بین المللی قرار نگرفتم.
اینکه سایت‌های وابسته با ذهن بیمار و آلوده به دلار های نفتی مردم این سرزمین محروم، ادعا کردند که رفتن من به انگلستان ارتباط با حوادث اخیر دارد و برای گرفتن دستور به آنجا می روم، طبیعی است این سوال در ذهن هر فرد عاقلی مطرح شود که اگر رفتن یک مدرس و محقق دانشگاهی به انگلستان که از سال ۱۹۹۶ تاکنون بطور مکرر انجام می گرفته برای گرفتن دستور است، پس چگونه می‌توان به توجیه حضور واعزام صدها نفر در مرکز اسلامی لندن، شبکه پرس تی وی، شرکت‌ها و سایر موسسات اقتصادی و فرهنگی وابسته به دولت و حاکمیت با حقوق های کلان پوندی از جیب ملت ایران پرداخت. آیا این اتهام تنها متوجه اینجانب است که هزینه سفرم از بیت المال تامین نمی‌شود و فقط بر اساس توان علمی‌ام به آن‌جا می‌روم؟ اگر صرف حضور در لندن موجب اتهام است پس چگونه افسار اجرای انتخابات دهم ریاست جمهوری با این همه اما و اگر را به دست فردی بود که از دوره جوانی در آن دیاربوده؟ البته اصل بر برائت است و حقیر بر خلاف رفتار غیر شرعی، قانونی و اخلاقی این مدعیان هیچکس را متهم نمی‌کنم و طرح این موضوع و سوال تنها در مقام آشکار کردن ضعف چنین استدلال هائی است. سخن در این باب بسیار است که اگر لازم باشد به آن خواهم پرداخت.
آیت اله لاریجانی
در پایان اینجانب به عنوان یک معلم و محقق حقوق از شما سوال می‌کنم که جایگاه گروکشی در سیستم حقوقی ما کجاست؟ این روزها ما شاهد گروکشی به روش دوران جاهلیت هستیم که بشر امروز حتی در دور افتاده ترین مناطق دنیا قرن‌هاست از آن عبور کرده است.
اگر عده‌ای با روش آقای کروبی موافق نیستند چرا پاسپورت من و برادرم حسین را می گیرند و بر خلاف قوانین و مقررات و تعهدات حقوقی کشور به میثاق‌های بین المللی عمل می‌کنند و استقلال دستگاه قضایی را به چالش می‌کشند. چرا برادرم علی در راهپیمایی ۲۲ بهمن توسط نیروی انتظامی دستگیر می شود و تا سرحد مرگ در مکانی مقدس و سپس در یکی از مقرهای نیروی انتظامی شکنجه می گردد؟ چرا مقامات قضائی به جای انجام وظائف قانونی خود به انکار کلی آن حادثه تلخ پرداختند. این معلم حقوق که سیر قهقرائی سیستم قضائی و مخدوش شدن استقلال دستگاه قضایی را شاهد است از شما مصرانه می خواهد به وضعیت نگران کننده سیستم حقوقی کشور برسید و اجازه ندهید قانون و حقوق ملت زیر پا له شود و عده ای در کمال امنیت به ایراد اتهام های واهی و تشویش اذهان عمومی و ایجاد فضای بی اعتمادی میان مردم بپردازند.
توفیق و سلامت شما را در احیا و احقاق بخشی از حقوق فراموش شده ملت از ایزد یکتا مسئلت می نمایم.
محمد تقی کروبی
۱۸ اسفند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,