Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
بنابه مصوبه شورای عالی پیوند

«پیوند عضو اتباع خارجی در ایران ممنوع شد»

2014 August 15

خبر / رادیو کوچه

 

دکتر «حسن قاضی زاده هاشمی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: پیوند عضو برای اتباع غیر ایرانی ممنوع شد و از اول مهرماه هیچ بیمار غیرایرانی در کشور تحت عمل پیوند عضو قرار نمی‌گیرد.

«ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران، روز جمعه بیست و چهارم مرداد ماه گزارش داد، دکتر «حسن قاضی زاده هاشمی» در مورد مصوبات دومین جلسه شورای عالی پیوند اعضا خاطرنشان کرده است: بر اساس این مصوبات و با توجه به تعداد زیاد بیماران ایرانی در فهرست انتظار پیوند عضو، پیوند اعضا برای اتباع غیرایرانی ممنوع شده است و از این پس این عمل تنها برای اتباع ایرانی انجام می‌شود.

براساس این گزارش آقای «قاضی زاده»گفته است که از تاریخ اول مهرماه سال جاری «هیچ بیمار غیر ایرانی در کشور تحت عمل پیوند عضو قرار نمی‌گیرد».

paiwand

وی با قدردانی از وزارت اطلاعات برای آن چه «شناسایی تخلفات حوزه پیوند اعضا» عنوان کرده، همچنین از «رفتارهای نادرست و تخلفاتی» خبر داده که به گفته او «در ۲۰سال گذشته در حوزه پیوند عضو در کشور» انجام گرفته است.

در همین زمینه خبرگزاری «مهر»گزارش داده است که پیش از این مصوبه، «اتباع غیرایرانی می‌توانستند دهنده عضو را با خود از کشورشان به ایران بیاورند و در این صورت می‌توانستند از خدمات جراحی پیوند در ایران بهره‌مند شوند».

اما اکنون، بر اساس این گزارش، با مصوبه جدید، پیوند عضو در این شرایط نیز «برای اتباع خارجی در همه بیمارستان‌های کشور ممنوع است».

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» نیز در این زمینه گزارش داده است، که در دومین جلسه شورای عالی پیوند اعضا، برای «جلوگیری از هرگونه تخلف در پیوند اعضای بدن، جراحی‌های پیوند نیز فقط به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی واگذار و اجرای آن در بیمارستان‌های خصوصی سراسر کشور ممنوع» شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,