Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
گزارش ورزشی

«اخراج دایی ٢ میلیون دلار هزینه برای پرسپولیس خواهد داشت»

2014 August 17

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اخراج «علی دایی» تصمیمی است که اگر مدیران پرسپولیس بگیرند، آقای گل فوتبال جهان را صاحب گران‌ترین قرارداد تاریخ فوتبالش می‌کنند و با این شرایط علی دایی تا پایان سال آینده هم هر نتیجه‌ای که بگیرد اخراجش بیش از ۶ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت که بعید به نظر می‌رسد مدیری تن به این تصمیم بدهد.

به گزارش فرارو، علی دایی حالا بحث اصلی مدیریتی پرسپولیس است. سر اوست که هیات‌مدیره و مدیر تیم اره می‌دهند و تیشه می‌گیرند. رحیمی او را سیبل می‌کند و هیات‌مدیره، مدیرشان را مدیر هزینه می‌نامند چون توانسته سرمربی را راضی نگه دارد.

از اواخر سال قبل که وزارت ورزش رو در رو با این چهره خبرساز فوتبال ایران قرار گرفت و بحث انتشار جزییات قراردادهای سرخ‌ها در هفته‌های پایانی فصل قبل جنجالی بزرگ به پا کرد تا حالا، دایی هم‌چنان در راس اتفاقات منتهی به پرسپولیس است.

پرسپولیسی که امسال باید با سی میلیارد تومان اسپانسر مرموزش اداره شود. اسپانسر و اعضای هیات‌مدیره‌ای که ورودشان به فوتبال از سوی مدیر تیم یعنی «رضا رحیمی» مشکوک خوانده شده و رحیمی خواهان بررسی نهاد‌های نظارتی درباره دلایل سرمایه گذاری‌شان در فوتبال شده است.

dai

آنها تا به حال دوازده میلیارد تومان به پرسپولیس داده‌اند و مدیر تیم مدام از بی‌پولی می‌گوید.

ارقامی که البته عامل اصلی اختلاف میان اعضای هیات‌مدیره زیر فشار از سوی وزارت ورزش با مدیر تیم است. مدیری که وزیر ورزش درباره‌اش می‌گفت: قرارداد دایی ٣ ساله بود و قرار شد رحیمی کاری کند قرارداد سال قبل دایی که ما فکر می کردیم یک میلیارد و هفت‌صد میلیون تومان است کاهش داشته باشد، اما این رقم برای سال قبل بیش از 2 میلیارد تومان شد و امسال هم اگر دایی بتواند نتیجه بگیرد، دریافتی‌اش از مرز سه میلیارد و صد میلیون تومان می‌گذرد. رحیمی به همه اعضای هیات‌مدیره گفت دخالتی در این قرارداد نداشته باشند و خودش همه چیز را درست می‌کند، اما شرایط بدتر شد و این دلیل دلخوری اعضای هیات‌مدیره است. بالاخره سرمایه‌گذاران می‌گویند اگر ما پول می‌دهیم بهتر است خودمان هم با دایی طرف حساب باشیم.

آنها که این همه پول هزینه می‌کنند بدشان نمی‌آید اگر قرارداد مربی را نمی‌توانند کاهش دهند اقلن از برند اسم او بهره بگیرند و یا شاید چند عکسی را با این چهره سرشناس فوتبال آسیا به یادگار بگیرند. دایی اگر این قراردادش را بگیرد به دریافتی بالای یک میلیون دلار می‌رسد.

قراردادی که پیشتر در اوج فوتبالش و در حالی‌که مهاجم اول فوتبال آسیا بود از هرتابرلین گرفته بود. او که در فوتبال ویترینی پر‌رنگ از موفقیت‌ها را داشت اما او در مربیگری یک قهرمانی لیگ با سایپا و تنها دو قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس دارد اما رقم دریافتی‌اش سالانه ۵٠ درصد قرارداد «کارلوس کی‌روش» سرشناس می‌شود.

dai

دایی برند فوتبال ایران است و از «محمد غمخوار» با سابقه فرماندهی لجستیک جنگ تا «محمد رویانیان» بنیان‌گذار پلیس ١١٠ اگر بخواهند در پرسپولیس از شر سکوها در امان باشند و اسیر دعوا سر «ریش و ریشه» نشوند صاف می‌آیند سراغ او.

او که اوج افتخاراتش را در سال‌های فوتبالش رقم زده از روزی که تهران را به مقصد «بیله فلد» ترک کرد، شد گران‌ترین بازیکن ایرانی. بازی در بایرن، هرتابرلین و الشباب همیشه این برند را گران و گران‌تر می‌کرد.

در روزهای پیری فوتبال هم هنوز دایی برای بازی پول‌هایی بالاتر از سقف می‌گرفت. قرارداد پنج میلیون و پانصد مارکی علی وقتی از بایرن راهی هرتا می‌شد در شرایطی که هر مارک چهارصد تومان می‌ارزید و قیمت دلار هم هشت‌صد تومان بود، سهم ٣٠ درصدی او از این انتقال را به بیش از یک میلیون دلار در سال می‌رساند.

او بعد از این توانست بزرگ‌ترین قرارداد فوتبالی‌اش را زمانی بگیرد که راهی امارات شد. قراردادی با دریافتی بیش از یک میلیون و پانصد هزار دلار. «مهرداد میناوند» هم‌تیمی‌اش در الشباب می‌گوید: فکر می‌کنم رقم دریافتی دایی برای یک سال بازی در الشباب بیش از یک میلیون و پانصد هزار دلار بود چون من چیزی حدود یک میلیون دلار گرفته بودم.

دایی در سال‌های بعد از این هم رقم قراردادهایش به ازای دلار‌های هشتصد یا هزار تومانی در تهران، بین پانصد تا هفت‌صد هزار دلار می‌شد، تا این‌که شهریار فوتبال را کنار گذاشت و سرمربی شد. برای تیم‌ملی در سال اول هفت‌صد میلیون قرارداد داشت و دلار هم نزدیک به نهصد تومان در تهران خرید و فروش می‌شد. یعنی دایی قراردادی حدود سالانه هفت‌صد و پنجاه هزار دلار با فدراسیون کفاشیان داشت. این رقم تقریبن قیمت تثبیت شده او در نوسانات قیمت ارز در همه سال‌های بعد بوده اما حالا این فرصت را دارد که امسال بتواند دریافتی‌اش را دوباره به مرز یک میلیون دلار برساند.

da

دریافتی این فصل دایی اما همه دغدغه هیات‌مدیره پرسپولیس نیست که آنها آرزوی‌شان موفقیت دایی و رسیدنش به این سقف است چون ناکامی او در این فصل هزینه‌های گروه مدیریتی تیم را دو برابر می‌کند. این‌که قرارداد دایی ٣ ساله است و اگر اخراج شود باید کل قرارداد سال سومش هم پرداخت شود.

قراردادی که غیر از در بر داشتن هزینه مالیات مربی در خود، شامل افزایش ٢٠ درصدی نسبت به رقم پایه امسال و مبلغی جریمه برای فسخ می‌شود و این یعنی پرسپولیسی‌ها باید رقمی حدود ۶ میلیارد تومان به مربی‌شان بپردازند. یعنی دایی ناگهان در مقام مربی برای برکناری، صاحب ٢ میلیون دلار می‌شود که این بالاترین دریافتی او در طول تاریخ است. البته سیاسی و خواجه‌وند حاضر نیستند درباره رقم دقیق قرارداد دایی روشن حرفی بزنند، «امیر‌رضا خادم» هم می‌گوید ریز این قرارداد را نمی‌داند اما می‌داند که رحیمی گزارشی در این‌باره به هیات‌مدیره تیم داده است.

دایی بدون شک مهم‌ترین برگ برنده این روزها برای نیمکت پرسپولیس است که نامش برای برندهای تبلیغاتی بردی بزرگ دارد و فرقی ندارد که این هزینه را بابک زنجانی بپردازد، حسین هدایتی یا بهنام پیشروی کیش. حالا اسپانسرهای پرسپولیس علاقه دارند به دایی نزدیک شوند تا این‌که با اخراجش او را صاحب بزرگ‌ترین دریافتی‌اش از فوتبال کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. حسن
    1

    سلام میخواستم بگم با این قرداد و بعد از دوسال خروجی آقای دایی با پرسپولیس چیه قرارداد ترکمنچای ۲ را بسته با این بضاعت پرسپولیس آخر سر هم طبق معمول طلبکار هستند