Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
با حمایت نیروی هوایی آمریکا

«پیشمرگه‌های کرد سد آبی موصل را از داعش پس گرفتند»

2014 August 18

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای پیشمرگه‌ کرد توانستند با حمایت نیروی هوایی آمریکا سد آبی موصل را به طور کامل از دست گروه اسلام‌گرای دولت اسلامی خارج کنند.

خبرگزای فرانسه به نقل از یک افسر بلند پایه نیروهای مسلح کردستان، گزارش داده است، پیشمرگه‌های کردستان، روز یک‌شنبه هفدهم آگوست موفق شدند با حمایت نیروی هوایی آمریکا سد آبی موصل را از نیروهای گروه اسلام‌گرای، داعش پس بگیرند و آن‌ها را به عقب‌نشینی وادار کنند.

بنابه همین گزارش، علاوه بر این افسر بلند پایه پیشمرکه و دو مقام احزاب سیاسی کرد نیز گفته‌اند که سد آبی استراتژیک موصل باز پس گرفته شده است.

براساس گزارش خبرگزاری «فرانسه»، در درگیری میان نیروهای پیشمرگه کردستان و داعش برای تصرف مجدد سد موصل، شمار زیادی از نیروهای دولت اسلامی موسوم به داعش کشته شده‌اند.

pishmargah

در این حمله، پیشمرگه‌های کرد در پیشروی خود که همچنان ادامه دارد، از سوی نیروی هوایی آمریکا حمایت می‌شده‌اند.

شبه‌نظامیان داعش، در اوایل ماه آگوست توانسته بودند بزرگترین سد آبی عراق بر روی رود دجله در نزدیکی شهر پرجمعیت موصل را زیر سلطه خود درآورند.

فتح این بزرگترین سد آبی عراق از اهمیت استراتژیک برخوردار است. تسلط اسلام‌گرایان تندرو بر این سد آبی به معنای کنترل منبع تغذیه آبی و انرژی در بخش‌های بزرگی از عراق بوده است.

پیش از این در همین زمینه، منابع نظامی به شبکه «ان بی سی» گفته‌ بودند، تصمیم به عملیات برای باز پس‌گیری سد موصل پس از آن اتخاذ شد که اطلاعات دریافت شده نشان داد که نیروهای دولت اسلامی در موقعیتی قرار ندارند که بتوانند سد را منفجر کنند.

در صورتی که داعش، قادر باشند سد را منفجر کنند، کلان‌شهر موصول به زیر آب خواهد رفت و جان ده‌ها هزار نفر به خطر خواهد افتاد.

مطالب مرتبط

آغاز عملیات مشترک پیشمرگ‌های کرد و نیروی هوایی آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,