Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران

«ایران اجازه بازدید جدید از پارچین را به بازرسان آژانس انرژی اتمی نمی‌دهد»

2014 August 23

خبر / رادیو کوچه

 

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، اظهار کرد که جمهوری اسلامی اجازه بازدید مجدد از سایت پارچین را به بازرسان آژانس انرژی اتمی نمی‌دهد.

سردار حسین دهقان در نشست خبری که صبح روز شنبه اول شهریور ماه در تهران برگزار شد درباره قرارداد موشک‌های S-300 اظهار کرد، این قرارداد پس از تحریم‌ها علیه ایران از سوی روسیه لغو شد. در حالی‌که لغو این قرارداد هیچ نسبتی با قطع‌نامه‌های سازمان ملل نداشت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، با بیان این‌که فردا نمایشگاه وزارت دفاع با حضور رییس جمهور افتتاح می‌شود گفت: ما در این نمایشگاه ۴ دستاورد جدید را رونمایی می‌کنیم.

hosain-dehghan

وزیر دفاع ایران در ادامه درباره پرسش‌های آژانس انرژی اتمی درباره چاشنی‌های انفجاری اظهار کرد: آژانس پرسش جدیدی را مطرح نکرده و موضوع چاشنی‌ها به قبل تعلق دارد و ابهام جدیدی از سوی آژانس مطرح نشده است.

دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات دانشمندان صنعت دفاعی در اختیار آژانس انرژی اتمی قرار می‌گیرد یا خیر گفت: ما اطلاعات دانشمندان را در اختیار آن‌ها قرار نداده و هیچ‌گاه هم قرار نمی‌دهیم.

وی همچنین درباره بازدید آژانس انرژی اتمی از پارچین گفت: آژانس بازدیدهای مختلفی از پارچین داشته و نمونه‌برداری خود را انجام داده و به هیچ مورد غیرقانونی دست نیافته است. متاسفانه آژانس اطلاعات خود را از دشمنان نظام و منافقین می‌گیرد که تاکنون این اطلاعات هیچ‌گاه صحت نداشته است. زیرا جمهوری اسلامی ایران دنبال شفاف‌سازی است بنابراین هیچ دلیلی برای دسترسی مجدد به پارچین وجود ندارد، زیرا هیچ اتفاقی بعد از آخرین بازرسی آن‌ها در پارچین رخ نداده است.

سایت پارچین در جنوب شرقی تهران قرار دارد و به گفته مقام‌های ایرانی یک مرکز نظامی است و هیچ فعالیت اتمی در آن انجام نمی‌شود.

از حدود ۱۱سال پیش که کشورهای غربی تردیدهایی نسبت به برنامه اتمی ایران مطرح کردند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است و دست کم یک بار از آن بازدید کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,