Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
براساس جدول مقایسه‌ای

«میزان آرای نمایندگان امضا کننده نامه استیضاح وزیر علوم»

2014 August 24

گزارش / رادیو کوچه

منبع: تدبیر

 

آنچه که در چهارشنبه گذشته در مجلس گذشت، به این زودی‌ها در میان افکار عمومی به فراموش سپرده نخواهد شد، آنچه که طی این مدت در فضای مجازی و حقیقی در میان مردم مطرح شده اقدام عجیب و دور از انتظار چند نماینده مجلس در عدم رای اعتماد مجدد به وزیر علوم بود و آن‌ها از خود می‌پرسند چرا نمایندگانشان در خانه ملت تصمیمی بر خلاف خواسته و میل اکثریت آن‌ها گرفته‌اند؟

به گزارش خبرنگار سیاسی تدبیر۲۴، اتفاقات روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس فراموش نخواهد شد و گرچه مشخص نیست آن ۱۴۵نماینده‌ای که مانع از ادامه حضور رضا فرجی دانا در راس وزارت علوم بودند چه کسانی هستند، اما چند روز پیش از استیضاح، اسامی ۵۰نماینده امضا کننده نامه استیضاح وزیر علوم در رسانه‌ها منتشر شد. در حقیقت امضای این ۵۰نماینده و دغدغه‌ای که در آنان پیرامون وضعیت آموزش عالی در کشور پدید آمده بود موجب اعلام وصول این استیضاح و در ‌‌نهایت پیاده شدن دکتر فرجی دانا از قطار دولت اعتدال شد.

پس از این ماجرا رییس جمهور در اقدامی منطقی و عقلانی دانشگاهیان را از انجام هرگونه واکنش تند در این باره منع کرد و از تداوم تعامل دولت مجلس خبر داد، رضا فرجی دانا مشاور رییس جمهور در امور آموزشی شد و محمدعلی نجفی نیز با حکم رییس جمهور به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد.

farajidana

تلاش رییس جمهور اما مانع از واکنش مردم و دانشگاهیان به این ماجرا نشد و در این چند روز بسیاری از آنان در شبکه‌های اجتماعی مجازی و فضای حقیقی به این اقدام مجلس واکنش نشان دادند، مهم‌ترین سوال این افراد اقدام نمایندگان مجلس بر خلاف خواست ساکنان حوزه‌های انتخابیه‌شان بود و آنان این سوال را مطرح می‌کردند که چرا نمایندگانشان بدون آنکه نظر دانشگاهیان و دانشجویان را جویا شوند وزیر علوم را استیضاح کرده‌اند؟ مگر غیر از این است که یک نماینده مجلس با پشتوانه رای مردم راهی مجلس می‌شود تا به صدای آنان در حاکمیت تبدیل شود؟

جدول زیر مقایسه‌ای است بر نسبت میان تعداد آرای کسب شده از سوی نمایندگان امضاکننده نامه استیضاح وزیر علوم و تعداد کل آرای ماخوذه (اینجا). همچنین در ستون دیگری از این جدول با توجه به میزان مشارکت ۶۴. ۲درصدی در انتخابات مجلس نهم تعداد تقریبی کل ساکنان واجد شرایط رای دادن در حوزه انتخابیه با تناسب بندی میان کل آرای ماخوذه و درصد آرای هر نماینده محاسبه شده و بر اساس آن درصدی تقریبی از سهم نماینده از رای تمامی افرادی که امکان رای دادن به وی را داشته‌اند محاسبه شده است.

با توجه به اینکه میزان مشارکت در شهر تهران ۴۸درصد بوده و شمار قابل توجهی از نمایندگان امضا کننده نامه استیضاح نیز از حوزه انتخابیه تهران راهی مجلس شده بودند، برای تعیین تعداد کل واجدین رای در تهران از میزان مشارکت ۴۸درصد استفاده شده و در مابقی حوزه‌ها میزان مشارکت در انتخابات ۶۴. ۲در نظر گرفته شده است.

33

این آمار گرچه دقیق نیست و صرفا بر اساس آرایی است که در دور نخست انتخابات مجلس به نام کاندیدا‌ها ثبت شده اما می‌تواند معیار خوبی برای تشخیص سهم هر نماینده در حمایت ساکنان حوزه انتخابیه‌اش باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,