Saturday, 18 July 2015
03 August 2021

«زنان ایرانی؛ دومین مصرف‌کننده لوازم آرایش در خاورمیانه»

2010 March 10

سام شریف /رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

آمارهای نهادهای ناظر بین‌المللی می‌گوید ایران، دومین مصرف‌کننده لوازم آرایش در خاورمیانه و هفتمین واردکننده لوازم آرایشی در جهان است. استفاده از لوازم آرایشی در ایران دیگر نه سن خاصی دارد و نه قشر خاصی. امروزه اکثر دختران و زنان ایرانی استفاده از لوازم آرایشی را جزو لاینفک زندگی خود می‌دانند و این تمایل باعث شده کشورمان تبدیل به سومین مصرف‌کننده لوازم آرایش در خاورمیانه و هفتمین وارد کننده لوازم آرایشی در جهان شود. براساس آمارهای غیررسمی هم‌اکنون کشورهای ایران و عربستان از رکوردداران اصلی مصرف محصولات، مواد و لوازم آرایشی در جهان به شمار می‌روند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروزه رواج مصرف لوازم آرایشی چنان رونق پیدا کرده است که در هر ثانیه در جهان 22 رژ‌لب به فروش می‌رسد. جالب این‌جا است که بخش عمده فروش این محصولات آرایشی در عربستان و ایران انجام می‌شود.

آمار نشان می‌دهد در عربستان سعودی در سال 2005 زنان بیش از یک میلیارد و 600 میلیون یورو برای آرایش خود هزینه کردند.

در ایران نیز با این‌که آمار مصرف لوازم آرایشی به پای عربستان نرسیده اما در نوع خود جالب است. براساس آمار موجود در ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار لوازم آرایشی و بهداشتی مصرف می‌شود. از سوی دیگر سن مصرف لوازم آرایش نیز به ۱۵ سال رسیده است و این در‌حالی است که در کشورهای توسعه‌یافته تمایل به آرایش بیشتر در بین زنان مسن دیده می‌شود که طراوت و شادابی پوست خود را از دست داده‌اند. برخی کارشناسان آرایش بیش از حد دختران جوان را مربوط به کمبود اعتماد به نفس در میان آن‌ها ارزیابی می‌کنند و برخی نیز آن را به فرهنگی وارداتی نسبت می‌دهند. دکتر «سید‌احمد جلیلی» روان‌پزشک و رییس انجمن روان‌پزشکان ایران معتقد است مصرف زیاد لوازم آرایشی در ایران به‌ویژه بین دختران جوان و نوجوان ایرانی را نمی‌توان به یک مشکل روانی نسبت داد بلکه این یک موضوع فرهنگی است که چندان هم بومی نیست. جلیلی می‌افزاید: «در هر فردی به ویژه جوانان علاقه به مورد توجه قرار گرفتن وجود دارد اما بسته به این‌که نیازها و خواسته‌های فرد در زندگی تا چه حد برآورده شود و به چه سمت و سویی متمایل شود، عادت‌های خاصی را می‌پذیرد.

همه این‌ها بر‌می‌گردد به این‌که چقدر برای جوانان برنامه‌ریزی کردیم؟ چند مراکز فرهنگی و ورزش‌گاه برای آن‌ها درست شده است. ما در این سال‌ها درآمدهای زیادی داشتیم. چقدر از این درآمدها برای جوانان صرف شده است؟ این‌ها سوالاتی است که به حیطه روان‌پزشکی مربوط نیست اما فرهنگ و عادت‌های جامعه به ویژه جوانان را شکل می‌دهد.» رییس انجمن روان‌پزشکان ایران بر این نکته تاکید دارد که استفاده زیاد از لوازم آرایش یک بیماری نیست بلکه یک علامت است که باید همه اهل علم اعم از علمای دینی و جامعه شناسان ما آن را تجزیه و تحلیل کنند. این موضوع مانند سیگار کشیدن یک علت نیست بلکه یک معلول است که می‌تواند عوامل زیادی داشته باشد که ریشه آن جامعه شناختی است. اما برخی دیگر از کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که افزایش مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران نوعی اعلام مخالفت با وضع موجود است. چرا‌که در ایدئولوژی حاکم، زن باید کاملن پوشیده باشد و زیبایی زنان تنها در پستوی خانه جای دارد و از آن‌جایی که تنوع زنان در انتخاب پوشش و رنگ و لباس در ایران به شدت محدود است در نتیجه تنها راه برای تنوع و اعلام موجودیت جسمانی زنان از راه آرایش میسر می‌شود.

اما جدن از مشکلاتی که به دلیل رشد روزافزون لوازم بهداشتی و آرایشی در ایران از جنبه فرهنگی و اجتماعی پدید می‌آید، بازار مناسبی نیز در غیاب تولید‌کنندگان داخلی برای خارجی‌ها به وجود آمده است.

در این بین برخی تولید‌کنندگان داخلی با انتقاد از نبود نظارت بر ورود اجناس بی‌کیفیت و غیراستاندارد آرایشی و بهداشتی به کشور عنوان می‌کنند که حتا در زمینه برچسب‌ها و نوشته‌های روی لوازم آرایشی خارجی نیز نظارت چندانی به نسبت تولیدات داخل وجود ندارد. به گفته فعالان صنایع آرایشی، «تولیدات داخل موظفند برای برچسب و نوشته‌های روی محصولات خود دست کم از70 درصد کلمات فارسی استفاده کنند، این در‌حالی است که چنین محدودیتی برای محصولات وارداتی و خارجی وجود نداشته است.»

از سوی دیگر هنوز استاندارد بسیاری از محصولات و کالاهای آرایشی و بهداشتی اجباری نشده‌اند. در چنین شرایطی قیمت پایین کالاهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد مردم را به سمت خود جلب کرده و حتا با وجود باکیفیت بودن تولیدات داخل این محصولات فروش چندانی ندارند اما با توجه به اشتهای بازار ایران برای مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی برخی واردکنندگان سودجو نیز برای سیراب‌کردن این بازار اقدام به واردات محصولات غیراستاندارد و مضر می‌کنند که عوارض جبران‌ناپذیری بر روی سلامتی افراد دارد. یک متخصص پوست و مو گفت: «در صورتی‌که لوازم آرایشی بدون مجوز وزارت بهداشت و از مکان‌های غیر‌استاندارد تهیه شود، می‌تواند عوارض پوستی جبران‌ناپذیری را به وجود آورد.»

دکتر میر‌هادی عزیز جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار «صدف‌نیوز»، اظهار داشت: « لوازم آرایش حتا مرغوب‌ترین نوع آن با بستن منافذ پوست محیط مناسبی را برای رشد میکروب‌ها فراهم می‌آورد.» وی رنگ و بو‌ی به‌کار رفته در لوازم آرایش را شایع‌ترین علت ایجاد حساسیت‌های پوستی دانست و افزود: « ایجاد جوش‌، حساسیت و قرمزی، رشد میکروب‌ها و لک از عوارض استفاده از لوازم آرایش می‌باشد که می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود.» عزیز جلالی گفت: «استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب می‌تواند باعث لک، خارش شدید، تورم پلک، اکنه، کهیر، تغییر رنگ پوست، عفونت شدید پوستی و تاول‌های آبکی در افراد شود.»

به هر روی استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی پدیده‌ای روانی و اجتماعی است و بر متولیان امر است که با بازبینی رفتارها و نحوه برخورد با مسایلی از این دست از گسترش بیش از پیش این پدیده جلوگیری کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,