Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
سخن‌گوی وزارت خارجه ایران

«ایران تحریم جدید آمریکا علیه آن کشور  را در تضاد با توافق ژنو می‌داند»

2014 August 30

خبر / رادیو کوچه

 

«مرضیه افخم»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، وضع تحریم‌های جدید از سوی آمریکا را اقدامی در تضاد با توافق ژنو و برنامه اقدام مشترک دانست و گفت: این اقدام در تعارض کامل با روند حل و فصل کنونی موضوع هسته‌ای است.

به گزارش «ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران «مرضیه افخم» روز شنبه هشتم شهریور ماه در رابطه با وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تفسیر به رای و برداشت یک جانبه و غیرقابل قبول از توافق ژنو از سوی آمریکا را رد می‌کند و قوین اعتقاد دارد که تحریم‌های اعلام شده خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو است.

وی با یادآوری این که این اقدام در شرایط حاضر تاثیرات منفی و غیرسازنده‌ای را بر روند مذاکرات هسته‌ای می گذارد، تصریح کرد: چنین اقداماتی به ویژه جدیت، صداقت و حسن نیت آمریکا و سایر طرف های مذاکره کننده با ایران را زیر سوال می برد.

afkham.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه گفته است: در حالی که جمهوری اسلامی ایران گام‌های اعتمادساز بر مبنای تعهد به توافقات به عنوان یک اصل مهم بنیادین برداشته شده و در گزارشات متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز منعکس شده است، تهران انتظار عمل مشابه از سوی آمریکا و بقیه اعضای ١+۵ را در عمل به تعهدات خود دارد.

«حسن روحانی» رییس‌جمهوری ایران نیز روز شنبه در این رابطه گفت: «تحریم، ظلم و تجاوز است و ما باید جلوی این تجاوز بایستیم و تجاوزگران را سر جای خود بنشانیم و نگذاریم این تحریم بر سر ملت بماند و تکرار شود.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه بیست و نهم آگوست اعلام کرد تحریم‌های تازه‌ای  علیه افراد، شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی به دلیل نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی وضع کرده است.

به گفته کاخ سفید این تحریم‌ها برای حفظ فشار بر حکومت ایران اعمال می‌شوند و شرکت‌ها و افرادی که تحت آن قرار می‌گیرند در کمک به برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از تروریسم و یاری دادن ایران در دور زدن تحریم‌ها نقش داشته‌اند.

مطالب مرتبط

روحانی گفت مسئولیت مذاکرات اتمی را خود وی برعهده گرفته

آمریکا تعدادی دیگر از شرکت‌ها، افراد و بانک‌های ایرانی را تحریم کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,