Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
زیر یه خم

«از نگرانی برای قمه‌کشی فردوسی‌پور تا پیشنهاد بی‌شرمانه»

2014 September 06

مسیب سروندی / رادیو کوچه

هم‌راه شما خواهیم بود با چهلمین برنامه زیر یه خم از رادیو  کوچه و در این برنامه به موضوع ماست‌مالی کردن کارت‌های پایان‌خدمت جعلی و هم‌چنین نگرانی آقای «مایلی‌کهن» از قمه‌کشی «فردوسی‌پور» خواهیم پرداخت.

برای شنیدن اخبار کامل فایل صوتی را بشنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«گفتند پنجاه میلیون بده تا مشکل سربازی‌ات را حل کنیم»

دروازه‌بان تیم فوتبال ملوان گفت: دو سال پیش به من پیشنهاد کردند پنجاه میلیون بده تا مشکل سربازی‌ات را حل کنیم.

«سیدحسین حسینی» در گفت‌وگو با فارس، در مورد تساوی یک بر یک مقابل سپاهان گفت: بازی سختی بود، ما دو هفته خوب نتیجه نگرفته بودیم و خدا را شکر توانستیم با یک امتیاز از اصفهان برگردیم. سپاهان تیم خیلی خوبی است و در نیمه دوم به ما خیلی فشار آورد. تمامی بازیکنان ملوان با تمام وجود بازی کردند و همه زحمت کشیدند و «رافخایی» هم در خط حمله بسیار خوب بازی کرد و گل مساوی را زد.

وی در مورد دلیل غیبتش در تیم‌ملی امید گفت: در زمان «علیرضا منصوریان» عضو تیم بودم. برای این تیم صحبت‌هایی هم شده بود که دوباره به تیم امید دعوت شوم و قرار بود بین من و «بیرانوند» یکی به تیم امید برود، اما در نهایت تصمیم گرفته شد دروازه‌بان‌هایی که در تیم هستند هم‌راه تیم به بازی‌های آسیایی بروند.

وی در مورد شرایط آینده‌اش در فوتبال گفت: من دو سال باید در ملوان سربازی خود را بگذرانم بنابراین فصل آینده هم سربازم و باید در ملوان حضور داشته باشم و با توجه به این‌که یک فصل دیگر با استقلال قرارداد دارم باید به استقلال بروم. باید از «امیر قلعه‌نویی» هم خیلی تشکر کنم او از من خواست که بمانم و در تیم تلاش کنم اما به خاطر شرایط خدمت سربازی مجبور به جدایی شدم. در روزهای آخر خیلی استرس گواهی تحصیلی برای خدمتم را داشتم خوش‌بختانه همه چیز به خوبی پیش رفت و من دو فصل دیگر به استقلال برمی‌گردم.

وی در مورد این‌که جنجال کارت پایان خدمت در فوتبال ایران حواشی زیادی ایجاد کرد و آیا به او هم پیشنهاد دریافت کارت پایان‌خدمت در قبال پول را داده بودند، گفت: بله دو سال پیش به من پیشنهاد شد پنجاه میلیون تومان بده تا مشکل سربازی‌ات را درست کنیم اما من مشورت کردم و همه به من گفتند چنین کاری نکن و به خدمت سربازی برو و من هم انتخاب عاقلانه‌ای داشتم و خوشحالم که به ملوان آمدم.

h

وی در مورد این‌که این پیشنهاد از سوی چه کسانی به او شده بود، گفت: از سوی افرادی غریبه که اصلن نمی‌شناختمشان.

«لیدزیونایتد خواهان کی‌روش شد»

باشگاه دسته اولی «لیدز یونایتد» برای به خدمت گرفتن «کارلوس کی‌روش» ابراز تمایل کرد.

به گزارش ایسنا، «کارلوس کی‌روش» پرتغالی در جام‌جهانی برزیل روی نیمکت ایران نشست ولی تاکنون مذاکرات او با فدراسیون فوتبال ایران به سرانجام نرسیده و هنوز قرارداد او امضا نشده است.

روزنامه میرر انگلیس خبر داد باشگاه لیدزیونایتد به دنبال جذب کارلوس‌ کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم‌ملی ایران است. کی‌روش که سال‌ها در کنار سر «الکس فرگوسن» کار کرد جانشین «دیو هاکدایو» خواهد شد که تنها شش بازی روی نیمکت لیدز نشست. اگر کی‌روش به عنوان لیدزیونایتد انتخاب شود نهمین سرمربی این باشگاه در ١٠ سال اخیر خواهد بود.

کارلوس کی‌روش در جام‌جهانی برزیل روی نیمکت ایران بود اما هنوز قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران تمدید نکرده است. این مربی پرتغالی سابقه کار در رئال‌مادرید، تیم‌ملی پرتغال و آفریقای جنوبی را در کارنامه خود دارد.

باشگاه لیدز تلاش می‌کند تا خودش را به لیگ‌برتر انگلیس برساند و به همین منظور به دنبال جذب کی‌روش است که سال‌ها در لیگ‌برتر در کنار فرگوسن کار کرده است.

«مالکان جدید استقلال و پرسپولیس مشخص می‌شوند»

«امیررضا خادم» زمستان از نحوه فروش و زمان مشخص شدن مالکین جدید استقلال و پرسپولیس خبر داد.

به گزارش ایسنا، در حالی وزیر دادگستری اعلام کرده که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا ماه آینده به فروش می‌رسند که اسپانسرهای این دو تیم تا پایان فصل با آن‌ها قرارداد دارند.

امیررضا خادم، نماینده تام‌الاختیار وزارت ورزش در امر خصوصی سازی این دو باشگاه درباره این رابطه به ایسنا گفت: در جلسه‌ای که به سه وزیر و مسوولان این دو باشگاه درباره خصوصی‌سازی داشتیم، به جمع‌بندی نهایی رسیدیم که یک ماه تا یک ماه و نیم آینده حسابرسی‌های این دو باشگاه به پایان برسد و بعد از آن شورای قیمت‌گذاری درباره قیمت نهایی پرسپولیس و استقلال تصمیم بگیرد.

او ادامه داد: فکر می‌کنم تا اواخر پاییز همه چیز مشخص می‌شود و دو باشگاه آماده فروش به بخش خصوصی خواهند شد. پس از آن نیز شرایط برای برگزاری مزایده مهیا می‌شود و به نظر من تا زمستان مالکین استقلال و پرسپولیس مشخص خواهند شد.

khadem

خادم در پاسخ به این سوال که وضعیت اسپانسرها چه‌طور خواهد شد گفت: طبق توافقی که با سازمان خصوصی‌سازی داشته‌ایم و با توجه به این‌که قرارداد با اسپانسرها یک فصل است، اسپانسرهای استقلال و پرسپولیس تا پایان این فصل کارشان را ادامه می‌دهند. مگر این‌که خود این مالکین از اسپانسرها باشند یا این‌که اسپانسرها با مالکین جدید تفاهم‌نامه‌ها یا توافقاتی داشته باشند. در غیر این صورت ما به تمام کسانی‌که می‌خواهند باشگاه‌ها را خریداری کنند اعلام کرده‌ایم که اسپانسرها تا پایان فصل قرارداد دارند.

«مایلی‌کهن: نگران قمه‌کشی این آقا هستم»   

«محمد مایلی‌کهن» که به صراحت لهجه شهرت دارد، صحبت‌های «عادل فردوسی‌پور» در برنامه نود شب گذشته را تاب نیاورد و یک‌بار دیگر سکوتش را شکست. محمد مایلی‌کهن از جمله کارشناسان و مربیان فوتبال است که وامدار گروه و جناح خاصی نیست. سرمربی سابق تیم‌ملی با همان هیجاناتی که از او سراغ داریم دست به افشاگری می‌زند. مایلی‌کهن در گفت‌و‌گوی اختصاصی با بانک ورزش، در خصوص شکایت اخیر، برنامه نود شب گذشته، «کارلوس کی‌روش» و هم‌چنین وزارت ورزش و «مهرعلیزاده» مسایلی را عنوان کرد که می‌تواند برای مخاطبان فوتبال مملکت‌مان باشد.

ماجرای شکایت اخیر از شما به کجا انجامید؟

من از زندان رفتن ترسی ندارم. نگران آن هستم که این آقا مرا با قمه نزند و‌گرنه ابایی از زندان رفتن ندارم… بالاخره نفهمیدیم این آقا آن‌جایی که نیاز باشد می‌گوید لیسانسم را از شریف گرفتم. اما موقعی که لازم باشد باید بترسیم که ما را با قمه نزند. نمی دانیم درس خواندنش در دانشگاه شریف را باور کنیم یا رفتار قیصر گونه‌اش را.

برنامه ٩٠ دیشب را دیدید؟ به نظر شما این برنامه چه‌قدر در ماندن کی‌روش تاثیرگذار عمل کرد؟

در مورد تمدید قرارداد کی‌روش باید بگویم به هر حال آنهایی که متوجه شدند، می‌دانند برنامه ٩٠ هدایت شده عمل کرد و آقای کی‌روشی‌پور (فردوسی‌پور) در یک برنامه خودجوش با یک نظرسنجی عوام‌پسند خواست تا کی‌روش را در ایران نگه دارد. شما به من بگویید کجای دنیا برای تعیین سرمربی نظرسنجی عام می‌گذارند. مگر می‌شود سرمربی تیم‌ملی را با نظرسنجی عام انتخاب کرد. در مورد سرمربی تیم‌ملی باید کارشناسان نظر بدهند نه مردم که بر اساس احساسات و عواطف نظر می‌دهند. متاسفانه کی‌روشی‌پور به طور خود‌جوش به دنبال آن بود تا کی‌روش را نگه دارد و رسانه ملی هم در جهت سیاست‌های این برنامه عمل کرد. نمی‌دانم چرا برای یک کار کاملن تخصصی نظرسنجی می‌گذارند و وقت مردم را می‌گیرند. یا خود ایشان در برنامه‌اش حمایت می‌کند یا کی‌روش با دوستان مصاحبه می‌کند و می‌گوید کار تمام شده است.

گویا صحبت‌های وزیر ورزش هم به مذاق برنامه ٩٠ و کی‌روش هم خوش نیامده؟

f

شما به من بگویید کی‌روش چه‌طور می‌تواند بگوید که چرا وزیر مصاحبه کرده است؟ ببینید کار را به کجا رسانده‌اند که وزیر مملکت ما را هم کی‌روش زیر سوال می‌برد. یکی نیست از کی‌روش بپرسد در موزامبیک به او اجازه می‌دهند در مورد رییس درجه سه یک اداره نظر بدهد؟ چه‌طور می‌شود به خودت اجازه می‌دهی در مورد وزیر ورزش صحبت کنی؟ مگر سه سال پیش همین کی‌روش به دفتر رییس سازمان تربیت‌بدنی نرفت و قراردادش را در آن‌جا امضا نکرد یا برانکو در زمان مهرعلیزاده در دفتر رییس سازمان قراردادش را امضا نکرد… کی‌روش آن زمان نمی‌دانست که پولش را دولت می‌دهد و حق نظارت بر پول‌هایی که می‌گیرد را دارد؟ شما ببینید در طول سال این آقا چند روز در ایران حضور دارد. باور کنید بیشتر از ٨٠ روز در ایران نیست.

یکی از دلایلی که می‌گویند زودتر قرارداد کی‌روش امضا شود به خاطر زمان کمی است که تا جام ملت‌ها باقی مانده.

دوستانی که می‌گویند دیر شده، مگر بازی‌ها را هم نگاه می‌کنند. خودتان در برنامه‌تان نشان دادید که خواب است… کی‌روش اگر لیگ را می‌دید نمی‌آمد برای تیم‌ملی ۴ دفاع راست دعوت کند. خسرو حیدری، پژمان منتظری، حسین ماهینی و بیت‌آشوری که از آن‌ور دنیا آوردش و روی نیمکت نشاندش. نخوردیم نون گندم اما دیدیم دست مردم. مگر می‌شود در تیم‌ملی که ٢٣ بازیکن بیشتر ندارد ۴ دفاع راست داشته باشیم و از آن‌ور دنیا بازیکن را بیاوریم و روی نیمکت بنشانیم.

اگر مربی ایرانی هم چنین شرایطی داشت، باز هم انتقاد می‌کردید؟

چه‌طور بگویم تا همه متوجه شوند که من با مربی خارجی مشکل ندارم. مگر همین تیم‌ملی بسکتبال عالی عمل نمی‌کند. به خدا قسم مربی خارجی که به مملکت‌مان خدمت کند، دستش را هم می‌بوسم. اما خداوکیلی کی‌روش کسی نیست که به فوتبال ما کمک کرده باشد. مگر نمی‌گوید لیگ ما بد است، الان هم لیگ ما همان لیگ است. پس مطمئن باشید توجهی به لیگ ما ندارد. فردا هم که در جام ملت‌ها نتیجه نگیرد می‌گوید ایراد از لیگ شما بود.

خیلی‌ها می‌گویند قرارداد کی‌روش با فوتبال ایران شبیه قرارداد ترکمانچای است.

صد رحمت به ترکمانچای. من می‌خواهم بگویم مگر زمانی که کی‌روش به ایران آمد قراردادش را چه کسی بست. مگر مسبب آن قرارداد همین آقای «ترابیان» نبود که بعدها از مدیریت روابط بین‌الملل هم عزل شد. دقیقن در قرارداد گذشته که با کی‌روش بسته شد همین ترابیان نقش داشت. الان مسوول روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال آقای «جمالی» است. نمی‌دانم چرا دوباره ترابیان برای عقد قرارداد با کی‌روش آورده‌اند؟ در حالی‌که فردی مثل دکتر غفاری که فردی کار‌بلد در امور بین‌الملل به حساب می‌آید و در دوران «صفایی فراهانی» رییس کمیته بین‌الملل بوده و سال‌ها در آمریکا زندگی کرده کنار می‌ماند. غفاری بر قوانین بین‌الملل و هم‌چنین زبان انگلیسی تسلط دارد اما نمی‌دانم چرا از او استفاده نمی‌شود.

به نظر شما رقمی‌ که با کی‌روش به توافق رسیده‌اند، صحیح است؟

این پول‌هایی که می‌گویند با کی‌روش بسته‌اند رو‌آبی است! باید پول‌های زیر‌آبی که به او می‌دهند را ببینید. سالی ٢٠ بلیط(First class) می‌گیرند که پولش را فدراسیون باید بدهد. حتا این بلیط‌ها نباید نوع بیزینس یا معمولی باشد فقط باید(First class) باشد. اگر الان بخواهیم چنین بلیطی تهیه کنید، فرق بلیط پرواز این آقا با نوع معمولی‌اش برای هر سفرش پنج هزار دلار است. حالا بماند که آپارتمانی که برای او گرفته‌اند، بالای میلیارد خرجش شده و بارها وسایلی که تهیه شده را نپسندیده و دوباره یک‌سری وسایل دیگر برایش تهیه کرده‌اند. می‌دانید مشکل کجاست؟ کی‌روش اصلیتی موزامبیکی دارد و موزامبیک مستعمره پرتغال بوده، او می‌خواهد هر بلایی که پرتغالی‌ها سر موزامبیک آورده است، سر ایران بیاورد. اما باید بداند که ایران کشور بزرگی است. ایران خاک دلیران است. متاسفانه بعضی از آقایان چنان صحبت می‌کنند که اگر فدراسیون یا فلان باشگاه را دو ماه به آنها بدهند، چنان و چنین می‌کنند. اما من دنبال این چیزها نیستم.

شما اگر بخواهید فنی‌تر در این‌باره صحبت کنید فکر می‌کنید کی‌روش چیزی به فوتبال ما به لحاظ فنی اضافه خواهد کرد؟

اتفاقن حرف من هم همین است. من متخصص در اموری که کار کرده‌ام، هستم. شاید هزاران عیب داشته باشم اما کسی نمی‌تواند بگوید استعدادیاب نیستم. من می‌دانم چه نگین‌های درخشانی در این فوتبال داریم. اگر قدر این استعدادها را می‌دانستیم می‌توانستیم سه تا تیم‌ملی بسازیم که از این تیم‌ملی که در جام‌‌جهانی حضور داشت، بهتر باشند. صد رحمت به ماجرای کاپیتالاسیون سال ۴٢!  کاری که کی‌روش با فوتبال ما می‌کند کمتر از آن ماجرا نیست. باز هم درود به شرف وزیر ورزش که آمد و جلوی این قضیه ایستاد.

اتفاقن خیلی‌ها می‌گویند وزیر با صحبت‌هایش استقلال فدراسیون را زیر سوال برده است.

من عاشق جوان‌های کشور هستم و در کار خود می‌دانم چه استعدادهایی داریم. اما یک سری‌ها نمی‌گذارند. متاسفانه برنامه ٩٠ دیشب طوری عمل کرد که الان به خود کی‌روشی‌پور هم شک کردم. دیشب هم به او اس ام اس دادم که نمی‌خواهم بیشتر از این در موردش صحبت کنم. همه می‌دانند من اهل خط و خطوط نیستم. من دست‌و‌پای این دولت را هم که اگر برای مردم کار کند را می‌بوسم. برای من فرقی ندارد. می‌خواهد رفسنجانی، روحانی یا خاتمی ‌باشد. همین آقای «هاشمی» وزیر بهداشت واقعن در کار خود عالمانه عمل می‌کند. کاری که خوب است را باید بگوییم خوب است. به خدا من عضو هیچ گروه و جناحی نیستم. به معنای واقعی اگر وضع مملکت خوب باشد، می‌گویم خوب است. یادم نمی‌رود چه بودم و الان کجا هستم. کشور من پول و ثروت دارد، مدیر عالم کم دارد. دوره اول و دوم به آقای «احمدی‌نژاد» به او رای دادم اما این دلیل نمی‌شود که به دوره آقای احمدی‌نژاد انتقاد نداشته باشم. من دو دوره هم به آقای خاتمی رای دادم! در دوره آقای احمدی‌نژاد بعد از شش ماه که از حضور آقای «علی‌آبادی» گذشت، گفتم اگر الان استعفا دهد، در تاریخ نامش ماندگار می‌شود.

گویا شما جلسه‌ای هم با وزیر ورزش داشته‌اید. آن جلسه باعث شد که اکنون از وزیر حمایت کنید؟

mailikohan

من وامدار هیچ شخص و جناحی نیستم. اتفاقن در جلسه‌ای که با وزیر داشتیم، حتا از او دلخور شدم. معیار من در خوب بودن یا بد بودن افراد این نیست که با من خوب هستند یا نه. اگر کسی به جامعه بدی کرده ولی با من خوب باشد، باز هم می‌گویم که بد کار کرده است. به نظر من گودرزی در رابطه با قرارداد کی‌روش باهوش عمل کرد. حرف حق می‌زند و می‌گوید بی‌جهت به کی‌روش پول داده نشود. خیلی‌ها در یک جناح هستند اما برای هم می‌زنند…

می‌شود در این رابطه بیشتر توضیح دهید؟

نمی‌خواهم از این شاخه به آن شاخه بروم. اما همین مهرعلیزاده و هاشمی‌طبا در یک جبهه بودند و در شرایطی که هاشمی‌طبا به خاطر لیاقت و شایستگی‌اش بالاترین پست بین‌المللی ورزش ایران را در IOC (کمیته بین‌المللی المپیک) داشت، مهرعلیزاده باعث شد این پست را از او و ورزش ایران بگیرند. نمی‌دانم چرا این مهرعلیزاده ورزش را ول نمی‌کند. حالا هم ول کن فدراسیون باستانی نیست. مهرعلیزاده، امیرحسینی را هم قبول ندارد. در صورتی‌که امیرحسینی عصاره ورزش است. خاطره‌ای برایتان می‌گویم تا بهتر مهرعلیزاده را بشناسید. هنگام ریاستش در سازمان تربیت‌بدنی، یک روز  به اردوی تکواندو سر می‌زند و هنگام ترک اردو دستش را روی شانه‌های بدن‌ساز تیم‌ملی تکواندو، دکتر بهرامی‌نژاد می‌گذارد و می‌گوید خدا قوت آقای ساعی! کسی که حتا‌ «هادی ساعی» را نمی‌شناسد، آن‌وقت در مورد امیرحسینی صحبت می‌کند. اگر می‌گویم گودرزی خوب عمل کرده به خاطر این است که او استاد دانشگاه تربیت‌بدنی است و در این مدت عالمانه کار کرده است و ابایی ندارد از این‌که پستش را از او بگیرند.

خیلی‌ها می‌گویند برای وزارت ورزش کسی مثل ظریف لازم است.

مثل این افراد که در دولت حضور دارند هستند کسانی که برای مردم کار می‌کنند مثل وزیر بهداشت و اقتصاد که نگران از دست دادن پست‌شان نیستند. به نظر من گودرزی تا حالا خوب کار کرده و نگران فشارهایی که وارد می‌شود، نیست. وقتی برنامه آقای کی‌روشی‌پور برای یک نفر سه بار نظرسنجی می‌گذارد، عملن می‌خواهد روی وزارت ورزش فشار بیاورد. هفته گذشته اعلام کرد یک نظرسنجی در سایت برنامه ٩٠ گذاشته که کی‌روش بماند یا برود. در بحبوحه بعد از جام‌جهانی هم برای او نظرسنجی گذاشت و این هفته هم بار دیگر یک نظرسنجی دیگر. این یعنی فشار روی وزارت ورزش…

«آزادکاران کشتی راهی تاشکند شدند»

اعضای تیم‌ملی کشتی آزاد بزرگ‌سالان ایران برای شرکت در رقابت‌های جهانی ازبکستان صبح امروز جمعه راهی شهر تاشکند شدند.

t-m

به گزارش خبرنگار مهر، اسامی ملی‌پوشان آزادکار اعزامی به این رقابت‌ها که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ١۶ و ١٧ شهریورماه با حضور کشتی‌گیرانی از  حدود ٨٠  کشور دنیا در سالن ژیمناستیک شهر تاشکند برگزار می‌شود،‌ به شرح زیر است:

۵٧ کیلوگرم: حسن رحیمی

۶١ کیلوگرم: مسعود اسماعیل‌پور

۶۵ کیلوگرم: سیداحمد محمدی

٧٠ کیلوگرم: مصطفی حسین‌خانی

٧۴ کیلوگرم: رضا افضلی

٨۶ کیلوگرم: محمدحسین محمدیان

٩٧ کیلوگرم: رضا یزدانی

١٢۵ کیلوگرم: کمیل قاسمی

سرمربی: رسول خادم

مربیان: رضا لایق، امیر توکلیان، اکبر دودانگه، حسین نقیبی و رسول دهقان‌نژاد

سرپرست: علی بیات

متخصص تغذیه: دکتر رامین امیر‌ساسان

پزشک: دکتر داود آزاد‌بخت

مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد: علیرضا رضایی

هم‌چنین برنامه این مسابقات به شرح زیر اعلام شد:

یکشنبه – ١۶/٠۶/٩٣

ساعت ١٨:٣٠ تا ١٩: وزن‌کشی اوزان ۵٧، ٧٠، ٨۶ و ١٢۵ کیلوگرم کشتی آزاد.

دوشنبه – ١٧/٠۶/٩٣

ساعت ٩ تا ١۴ و ١٩ تا ٢١: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۵٧، ٧٠، ٨۶ و ١٢۵ کیلوگرم کشتی آزاد.

ساعت ١٧:٣٠ تا ١٨: وزن کشی اوزان ۶١، ۶۵، ٧۴ و ٩٧ کیلوگرم کشتی آزاد.

سه‌شنبه – ١٨/٠۶/٩٣

ساعت ٩ تا ١۴ و ١٨ تا ٢٠: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۶١، ۶۵، ٧۴ و ٩٧ کیلوگرم کشتی آزاد.

«مهرعلیزاده: کفاشیان به عنوان نفر دوم خیلی به درد می‌خورد»

رییس پیشین سازمان تربیت‌بدنی گفت: کفاشیان فردی است که به عنوان نفر دوم خیلی خیلی به درد می‌خورد و کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «محسن مهرعلیزاده» در گفت‌وگو با برنامه شناسامه درباره مسایل مختلف صحبت کرد که در زیر می‌توانید بخش‌های مربوط به صحبت‌های وی درباره مسایل ورزش را بخوانید.

مجری: آقای دکتر! تازه‌ترین اخباری که از شما رصد می‌کردیم درباره وزارت‌ورزش بود. که حرف و حدیث بود که به شما پیشنهاد دادند و جزو کاندیداها بودید. البته اشخاص دیگری معرفی شدند. همه ماجرا در حد حرف و حدیث و شایعه بود یا با شما صحبت جدی هم شده بود؟

مهرعلیزاده: صحبت جدی خیر، اما عده‌ای که افرادی را کاندیدا می‌کردند در لیست کاندیدا در مقاطع مختلف اسم بنده هم بود اما درباره این‌که صحبت جدی باشد نخیر.

m

مجری: پس صحبت جدی نبوده است؟

مهرعلیزاده: نخیر.

مجری: یک خاطره گفتید از قبل بازی حساس ایران و اردن که به عمان رفته بودید مقدماتی جام 2006 بود اگر اشتباه نکنم گفتید با پادشاه اردن دیدار داشتم که خیلی استرس داشت. قصه چه بود؟ خودش پیش کشید یا شما پیش کشیدید؟

مهرعلیزاده: از کجا شما خاطره را خواندید؟ بله. من که خودم خیلی استرس داشتم واقعن.

مجری: آن بازی اگر مساوی هم می‌شد ما شانس را از دست می‌دادیم.

مهرعلیزاده: بله. ما این‌جا از اردن خورده بودیم و من از این‌جا ۴٨ ساعت زودتر برای بودن در کنار بچه‌ها و روحیه دادن به آنها رفته بودم. ما آن روز که عصر بازی بود برنامه ملاقات هم با شاه اردن و هم با ولیعهدشان و هم فکر می‌کنم با وزیر خارجه‌شان داشتیم.

به اصطلاح ملاقات رسمی بود و به عنوان معاونت رییس‌جمهور آقای «خاتمی» بود که سلام ایشان را برسانیم و تشریفات معمولی بود که عادی است.

مجری: حرف‌های دیپلماتیک؟

مهرعلیزاده: حرف‌های دیپلماتیک. ٢ دقیقه نگذشت که گفت خب امروز بازی داریم. گفتم بله ساعت چهار. گفت نظرتان چیست؟ گفتم امیدوارم بازی جوان‌مردانه‌ای باشد.

گفت ولی ما برنده می‌شویم. گفتم به امید خدا که برنده شوید. بالاخره هر کسی امیدوار است که برنده شود. ما هم امیدواریم. شاید ده دقیقه بعد ١۵ دقیقه بعد همه‌اش ادامه می‌داد که ما برنده می‌شویم می‌گفتم بله و او بازهم ادامه می‌داد.

می‌گفت ما در ایران شما را زدیم. نیم ساعت بعدش رفتیم کاخ کنار آن‌جا و با ولیعهد هم ملاقاتی داشتیم. جالب است او که دیگر اصلن مجال نداد که حرف‌های دیپلماتیک زده شود و کلامی منعقد شود و شروع کرد به گفتن این که ما بازی را می‌بریم.

گفتم بله امیدواریم. بازهم تاکید کرد که ما بازی را خواهیم برد. وزیر خارجه‌شان هم همین‌طور. بعد هم که برای رفتن به بازی عجله داشتیم و رفتیم ناهاری خوردیم و خدا را شکر که بردیم.

مجری: بعد از باخت دیگر آنها را ندیدید؟

مهرعلیزاده: نه آنها یک باکس شاهنشاهی داشتند که شاه اردن و ملکه‌شان در آن نشسته بودند و باکس دیگری هم بود به نام باکس وزرا که ما مهمان‌ها آن‌جا بودیم ما تا رسیدیم آنها خالی کرده و رفته بودند. البته وزیر ورزششان بود. و یک تبریکی به ما گفت.

مجری: ٧۶ استاندار خراسان شدید و بعد چه شد که در ٨٠ رییس سازمان تربیت‌بدنی شدید؟ سابقه ورزشی که نداشتید. داشتید؟

مهرعلیزاده: نه. لزومن که…

مجری: نه لزومن نیست اما سابقه و فنی مهندسی داشتید سابقه صنایع داشتید.

مهرعلیزاده: اگر دقت کنید در یک تفاوت عمده و اساسی هم در متن حکم با احکام قبلی وجود داشت این بود که در حکم آمده بود که شما به ریاست تربیت بدنی منصوب می‌گردید و از شما توقع دارم که نسبت به تدوین طرح جامع ورزش و اجرایی کردن آن اقدام کنید.

به عبارتی آقای خاتمی در آن زمان به این نتیجه رسیده بودند و خودشان هم به من این مطلب را گفتند که من در ورزش احساس کمبودی می‌کنم و آن این است که ورزش ما فاقد یک برنامه جامع و آینده‌نگری است و به همین دلیل است که علا‌رغم هزینه کردن و توجه همواره افت‌و‌خیز دارد، زیرا بر اساس برنامه منظمی که ده سال یا بیست ساله آینده‌اش دیده شود حرکت نمی‌کند. لذا ایشان به من محبت داشتند و گفتند که تو آدم برنامه‌ریزی هستی و اصولن کار بلند‌مدت انجام می‌دهی و برنامه‌ریزی می‌کنی و در خراسان نیز کارت این‌گونه بوده است و در گذشته نیز همین‌گونه بوده است، بنابراین من از تو می‌خواهم که در ورزش مدیریت کنی تا ما در ورزش یک برنامه بلند‌مدت داشته باشیم تا این نگاه بلند‌مدت برای توسعه ورزش حاکم شود. این بود که ایشان از بنده خواستند و بنده هم تقبل کردم و در خدمتشان بودیم.

مجری: من یک سوال از آقای هاشمی‌طبا کردم و آن سوال این بود که جاذبه ورزشی برای سیاسیون چیست؟ گفت دو چیز. یکی شهرت و دیگری مسافرت خارج از کشور. شما هم همین تحلیل را دارید.

مهرعلیزاده: در مورد خودم می‌گویید؟

مجری: نه در کل آقایان سیاسی خیلی علاقه‌مند هستند رییس فدراسیونی، عضو هیات‌مدیره آبی یا قرمزی شوند.

kafashian

مهرعلیزاده: کلمه‌ای که درباره مسافرت خارج و مسوولین سیاسی زده می‌شود خیلی کارها را چیپ می‌کند.

بالاخره مسوولی با این لول و سطح مسوولیت به اندازه کافی امکانات دارد که ۴ روزی با زن و فرزندش به مسافرت خارج از کشور برود. از طرفی هر مسوولینی با این لول در حیطه کاری خودش حداقل ۴، ۵ بار فرصت سفر به خارج را دارد مثلن هرکسی که وزیری می‌شود بالاخره عضو چند مجمع بین‌المللی خواهد شد.

مجری: پس شما دلیل این رغبت را چه می‌دانید؟

مهرعلیزاده: شاید مشهور بودن یکی از دلایلش است اما من خوبش را می‌بینم و می‌گویم نافع بودن و این که دوست دارد بیاید، شاید بتواند کاری کند و کاری از دستش برآید.

مجری: شما الان فقط در فعالیت زورخانه‌ای هستید یا فعالیت دیگری هم دارید؟

مهرعلیزاده: من یکی دو فعالیت جنبی دیگر هم دارم. اولن این‌که در دانشگاه تدریس می‌کنم و از طرفی یک مجموعه‌ای است که من از بیست سال پیش به شکل افتخار برای خودم می‌دانم و امیدوارم که برای آخرتم باشد، این مجموعه‌ را بیست سال است که مدیریت می‌کنم، مجموعه‌ای است اقتصادی به نام مجموعه شاهد که متعلق به صد و بیست هزار فرزند شاهد است که اخیرن هم همسران شهدا اضافه شدند و صد و هفتاد هزار نفر شدند و سهام‌داران و سهام‌دار به شکل خصوصی هستند.

این مجموعه با یک سرمایه اهدایی ١٠ میلیونی امام در سال ۶٣ ایجاد شده است به این هدف که فرزندان شهدا که بزرگ می‌شوند بتوانند دانشگاه بروند و زندگی تشکیل دهند.

از سال ٧٣، یعنی از ٢٠ سال پیش مسوولیت این مجموعه با من است. رییس هیات‌مدیره، در مقاطعی رییس هیات‌امنا و سه سالی هم مدیر‌عاملش بوده‌ام.

مجری: اگر شما مدیر وزارت ورزش بودید برای قضیه کارلوس کی‌روش چه تصمیمی می‌گرفتید؟ بحث روز ورزشی‌ها این است. آیا تمدید می‌کرد یا نه؟

مهرعلیزاده: من اگر بودم اعلام می‌کردم که آقای فدراسیون فوتبال من هم به عنوان وزیر و هم به عنوان شهروند با انتخاب شما موافقم و انتخابتان را تبریک می‌گویم مشروط بر این‌که مبلغش را به ورزش تحمیل نکنید، چرا که در ورزش به اندازه خیلی زیادی باید در جاهای دیگر و در رشته‌های دیگر برای مردم هزینه شود.

مخالفت نمی‌کردم و حتا موافقت و تشویق هم می‌کردم اما راهی باز می‌کردم که مبلغش به بودجه ورزش تحمیل نشود زیرا در جاهای دیگر واقعن ورزش مردم به این بودجه نیاز دارند، همین ورزش‌های همگانی که مردم از بعد سلامت به آن نیاز دارند.

یکی از همین روزها فردی چون می‌دانست من در ورزش سابقه‌ای دارم زنگ زده بود و می‌گفت من پیشنهادی دارم. گفتم چه پیشنهادی؟ گفت آقا تو رو خدا به این فدراسیون فوتبال بگویید که اعلام کند هرکس که مایل است کارلوس کی‌روش را نگه داریم مبلغ ده هزار تومان بدهد.

مجری: شما پیشنهاد دادید؟

مهرعلیزاده: نه آن فرد پیشنهاد می‌کرد که شما دستتان می‌رسد به این آقایان بگویید، مردم هم قطعن می‌آیند و کمک می‌کنند و ده برابر مبلغ کی‌روش هم جمع می‌شود. گفتم من می‌گویم.

واقعن هم همین‌طور است این همه ما علاقه‌مند به فوتبال و علاقه‌مند به استقلال و پرسپولیس داریم. آیا مردم پول نمی‌دهند. پول را از مردم بگیرید و بگویید آقای وزیر به شما هم تحمیل نمی‌کنیم من رییس فدراسیون هستم و ترتیب کار را می‌دهم و مردم هم که این را می‌خواهند.

منطق هم می‌گوید که این آدم می‌تواند موفق باشد. حالا این‌قدر پول می‌خواهد، نسبت به عرف بیشتر می‌خواهد کم کنید و اگر متعادل است بدهید برود.

مجری: یک جا گفته بودید که آقای «کفاشیان» یک ذخیره الهی برای ورزش است که آمده و مانده است و باید از آن لذت ببریم.

مهرعلیزاده: واقعن؟

مجری: بله.

مهرعلیزاده: حتمن شوخی کرده‌ام. آقای کفاشیان اهل شوخی است. اما من هیچ‌وقت درباره انسانی نمی‌گویم که ذخیره الهی است. کفاشیان آدمی است که به عنوان نفر دوم خیلی خیلی به درد می‌خورد و کمک می‌کند.

من از ایشان به عنوان نفر دوم استفاده می‌کردم و انصافن نیز فردی بود که به ایشان می‌گفتی برو و این کار را برنامه‌ریزی کن و بیاور، ایشان می‌رفت و دقیق برنامه‌ریزی می‌کرد و کاملن پیگیری می‌کرد.

ولی در این موقعیت قرار گرفته تجربه جدیدی را دارد انجام می‌دهد. اما با همین خنده‌رویی و خوش‌رویی و توان اجرایی که دارد تا حالا که خوب بوده است. بعضی می‌گویند شما پایش را به ورزش باز کرده‌اید می‌گویم ایشان پایش به ورزش باز بود. اعتقاد هم به او دارم چون بچه مسلمان است.

«قرارداد کی‌روش پس از تامین هزینه برای او ایمیل می‌شود»

رییس فدراسیون فوتبال گفت: قبل از ارسال ایمیل نهایی برای کی‌روش باید هزینه‌های قرارداد با این مربی را تامین کنیم.

kirosh

«علی کفاشیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در مورد این‌که چرا هنوز پیشنهاد نهایی ایران برای قرارداد با کی‌روش ارسال نشده و پیشنهاد باشگاه لیذر به این مربی اظهار داشت: در مورد پیشنهادهای دیگر چیزی نمی‌دانم اما ما در نهایت قرارداد تنظیم شده خود را برای کی‌روش ارسال خواهیم کرد. اگر برای این کار عجله نمی‌کنیم علتش این است که ابتدا باید منابع مالی جهت قرارداد با کی‌روش را تامین کنیم و بعد از آن این کار را انجام خواهیم داد.

وی افزود: قطعن کی‌روش هم دوست دارد به ایران بیاید و با تیم‌ملی کار کند. حضور او البته باید به گونه‌ای باشد که فدراسیون فوتبال هم بتواند تعهدات مالی خود را انجام دهد.

رییس فدراسیون فوتبال درباره تیم المپیک ایران یادآور شد: به این تیم بسیار امیدوار هستیم. آنها اردویی در کشور چین خواهند داشت که مفید خواهد بود. تیم المپیک دو هدف را پیش‌رو دارد؛ ابتدا موفقیت و کسب مدال در بازی‌های آسیایی اینچئون و سپس رسیدن به المپیک ٢٠١۶ ریودوژانیرو در برزیل که تصور می‌کنم با تلاش کادرفنی و تیمی که تشکیل شده شانس بالایی برای موفقیت و رسیدن به هر دو هدف داریم.

کفاشیان تاکید کرد: تیم فعلی که به بازی‌های آسیایی می‌رود پشتوانه و بدنه اصلی تیمی خواهد شد که باید در جام‌جهانی ٢٠١٨ روسیه حاضر باشد به همین دلیل ما توجه ویژه‌ای به این تیم داریم.

وی در مورد این‌که در جشن بدرقه ورزشکاران بازی‌های آسیایی به بانوان ووشو و کبدی قول پاداش در صورت کسب مدال را داده تصریح کرد: ورزش بانوان بسیار مهم است و در صورت توجه می‌توانند مدال‌های زیادی را برای ورزش ایران به ارمغان بیاورند. من این قول را به بانوان ووشو و کبدی دادم و اگر آنها موفق شوند به آن عمل خواهم کرد. من هنوز هم به نایب‌قهرمانی فوتسال بانوان افتخار می‌کنم.

رییس فدراسیون فوتبال در مورد این‌که در صورت موفقیت تیم فوتبال المپیک به آنها چه پاداشی خواهد داد، تصریح کرد: پاداش این تیم بر عهده کمیته ملی المپیک است.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که ایران قصد دارد میزبانی مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک را کسب کند، به تسنیم گفت: ما برای دور مقدماتی و نهایی این مسابقات درخواست داده‌ایم و دو شهر تهران و مشهد را هم معرفی کرده‌ایم. در این‌باره عزم جدی داریم و می‌خواهیم در تمامی رده‌های سنی و برای تمامی مسابقات درخواست میزبانی دهیم تا میزبانی‌های مختلفی را کسب کنیم.

وی درباره بحث میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ٢٠١٩ یادآور شد: فکر کنم این بحث بعد از برگزاری جام ملت‌های استرالیا و به احتمال زیاد در اردیبهشت سال آینده به نتیجه برسد و آن زمان میزبان معرفی شود.

رییس فدراسیون فوتبال در پایان درباره این‌که چرا هر ساله باشگاه‌های زیادی از جام حذفی فوتبال انصراف می‌دهند، خاطرنشان کرد: فکر کنم این مشکل مربوط به هزینه ایاب‌و‌ذهاب آنها باشد که فدراسیون حاضر به کمک در این مورد به باشگاه‌ها است. این‌که برخورد جدی با تیم‌هایی که از جام‌حذفی انصراف می‌دهند داشته باشیم نیازمند بررسی بیشتری است.

«هیچ مدرک جعلی وارد فوتبال نشده است»

کارشناس مسایل حقوقی فوتبال گفت: در خصوص کارت‌های خدمت سربازی هیچ مدرک جعلی وارد فوتبال نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «هوشنگ نصیرزاده» که مهمان برنامه ورزش و مردم بود در خصوص کارت‌های مشکل‌دار بعضی از بازیکنان فوتبال گفت: هیچ مدرک جعلی وارد فوتبال نشده که فدراسیون فوتبال بخواهد به خاطر آن پاسخگو باشد. کارت‌هایی که در اختیار بازیکنان است از منشا اصلی صادر شده و ارتباطی به فدراسیون فوتبال ندارد و باشگاه‌ها نیز حق ندارند علیه مدارک رسمی قیام کنند در واقع اگر هم مشکلی است مربوط به فوتبال نیست.

n

وی ادامه داد: این مدارک جعلی ارتباطی به فدراسیون فوتبال ندارد و مربوط به جای دیگری است و باشگاه‌ها نیز بر اساس مدارک قانونی و درست بازیکنان را به خدمت گرفته‌اند.

نصیرزاده در مورد بازیکنانی که با داور به مشکل می‌خورند گفت: فیفا در این خصوص تاکید کرده است که اگر بازیکن هر نوع برخورد فیزیکی با داور داشته باشد باید حداقل ۶ ماه از میادین محروم شود که این در فوتبال ما به حداکثر ۶ ماه تغییر پیدا کرده است.

وی افزود: ٣ نوع تنبیه از نوع تبانی، دوپینگ و حمله به مقام رسمی باید حتمن به فیفا اعلام شود که به خاطر آیین‌نامه ضعیفی که در فدراسیون فوتبال وجود داشت این مورد به گوش فیفا نرسید و تغییراتی در آن به وجود آمد.

کارشناس مسایل حقوقی فوتبال در مورد قرارداد «مهرداد پولادی» با باشگاه الشحانیه قطر گفت: پولادی با پرسپولیس قرارداد سه ساله امضا کرده بود که یک سال پیش در تاریخ ۵ خرداد با توافقی که با رویانیان داشت یک سال از این قرارداد کم شد، اما برگه متمم کسر قرارداد پولادی هیچ‌گاه به فدراسیون تحویل داده نشد تا امروز این موضوع برایش دردسرساز شود با این حال این مدرک در اختیار خود پولادی قرار دارد.

وی ادامه داد: در صورتی‌که پولادی به باشگاه قطری بپیوندد این باشگاه از فدراسیون فوتبال ایران درخواست ITC می‌کند و فدراسیون نیز این موضوع را به باشگاه پرسپولیس ارجاع می‌دهد و چون پولادی با پرسپولیس قرارداد دارد درخواست باشگاه قطری از طریق فدراسیون ایران بازگشت داده می‌شود.

نصیرزاده یادآور شد: در این صورت کار پولادی به فیفا کشیده خواهد شد که باز هم دو حالت به وجود خواهد آمد. اگر پولادی شکایت کند که فیفا به خاطر این موضوع که دعوا بین یک بازیکن و باشگاه ایرانی است به آن ورود نمی‌کند، اما اگر باشگاه قطری شکایت کند احتمالن یک ITC موقت برای پولادی صادر می‌شود، اما حق شکایت برای پرسپولیس وجود دارد و می‌تواند با شکایت از باشگاه قطری از آنها غرامت بگیرد. در واقع هم پولادی و هم پرسپولیس می‌تواند در این پرونده برنده شوند که این موضوع به نوع دفاع آنها بستگی دارد.

«پولادی کام پرسپولیسی‌ها را تلخ کرد»

مقصر فوتبال ایران است که روی فرهنگ بازیکنان کار نمی‌کند و به جای پول حرفه‌ای، تفکر حرفه‌ای را به آنها یاد نمی‌دهد. مقصر پرسپولیس است که پای بازیکن مصدوم می‌ایستد تا او را از خاک به افلاک برساند.

مقابل «لیونل مسی» عرض‌اندام کردی و «هیگواین» را دریبل زدی، اما ای کاش گذشته‌ات را فراموش نمی‌کردی تا معرفت را هم دریبل نمی‌زدی و بزرگ شدن را درست طی می‌کردی.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حکایت «مهرداد پولادی» است، بازیکنی معمولی که در جام‌جهانی در ترکیب اصلی تیم‌ملی قرار گرفت و نمایش قابل قبولی داشت، البته شانس هم با او یار بود که «هاشم بیک‌زاده» قبل از جام‌جهانی مصدوم شد و فرصت به مهرداد رسید تا در ترکیب تیم‌ملی قرار بگیرد و در بزرگترین روی‌داد فوتبالی جهان عرض‌اندام کند، بازیکنی که مدت‌ها مصدوم و تقریبا محو شده بود، اما به لطف باشگاه بزرگ پرسپولیس دوباره به سطح اول فوتبال ایران رسید و توانست پا جای پای بزرگان فوتبال ایران بگذارد، اما راه را اشتباه رفت، یعنی در واقع به بیراهه رفت.

مهرداد پولادی بعد از جام‌جهانی قدم در مسیری گذاشت که ممکن است آینده فوتبالی‌اش را تحت تاثیر قرار دهد. مهرداد که مدعی بود از اروپا پیشنهاد دارد در تمرین پرسپولیس حاضر نشد تا این باشگاه مردمی و پرطرف‌دار آسیب ببیند، اما برای مهرداد مهم خودش بود که پیشرفت کند و یا در روزهایی که آسیب‌دیده بود نبود و راه خودش را رفت تا پرسپولیس که پرافتخارترین باشگاه ایران و پرطرف‌داران تیم آسیاست، معطل یک فوتبالیست معمولی شود و لطمه بخورد.

پرسپولیس به پولادی لطف کرد و در بدترین شرایط پای او ایستاد، اما مهرداد قدر‌دان محبت سرخ‌پوشان تهرانی نبود، چراکه پس از جام‌جهانی با سودای حضور در تیم‌های اروپایی در تمرینات پرسپولیس حاضر نشد و امروز خبر می‌رسد به یک تیم قطری منتقل خواهد شد. شاید باید به این نکته فکر کنیم که حضور در پرسپولیس لیاقت می‌خواهد و هر کسی نمی‌تواند چنین جایگاهی را به دست آورده و حفظ کند. شاید باید به این موضوع یک‌بار دیگر اشاره کنیم که فوتبالیست‌های ایرانی به لحاظ فرهنگی مشکل دارند و وقتی پای پول در میان باشد، حتا تیم‌های دسته ٢ و ٣ قطر و هند و یمن را به پرسپولیس ترجیح می‌دهند.

بله، آقا مهرداد قصه ما مقصر نیست، مقصر فوتبال ایران است که روی فرهنگ بازیکنانش کار نمی‌کند و به جای پول حرفه‌ای، تفکر حرفه‌ای را به آنها یاد نمی‌دهد. مقصر پرسپولیس است که پای بازیکن مصدوم و فراموش شده‌ای در سطح پولادی می‌ایستد تا او را از خاک به افلاک برساند، اما وقتی به افلاک رسید دیگر نگاهی به گذشته خود ندارند و همه چیز را فراموش می‌کنند.

پولادی در جام‌جهانی عمل‌کردی قابل توجه داشت، اما هرگز در سطح یک بازیکن استاندارد بین‌المللی نبوده و نیست، چراکه اگر بود هم‌چون «جیمز رودریگز» کلمبیایی می‌درخشید و لباس رئال‌مادرید را به تن می‌کرد یا هم‌چون «خوان گیلرمو کوادرادو» شماره ١١ کلمبیا که در فیورنتینا بازی می‌کند، امروز بارسلونا، میلان، رئال و یوونتوس بر سر به خدمت گرفتن او دعوا دارند و فیورنتینا حاضر به فروش او نیست یا توماس مولر که در دو جام‌جهانی می‌درخشد و هیچ ادعایی ندارد.

poladi

حکایت جالبی نیست، مهرداد پولادی کام پرسپولیس و هوادارانش را تلخ کرد، اما خودش هم هنوز به خوشبختی نرسیده و شاید هرگز نرسد، چون پیمودن راه خوشبختی را بلد نیست. امیدواریم مهرداد بفهمد چه گفتیم، اما وقتی بیشتر فکر می‌کنیم، یاد شعر مولانا می‌افتیم و آن را زیر لب برای قهرمانی قصه‌مان زمزمه می‌کنیم:

هر‌چه می‌گویم به قدر فهم توست                    مردم اندر حسرت فهم درست

«ابدی‌نقش عذرخواهی کرد، ما هم او را بخشیدیم»

در مورد اتفاقات پیش آمده در لاهیجان کمیته انضباطی تشکیل ندادیم، بلکه بیشتر به دنبال بررسی دلایل این حادثه بودیم.

رییس هیات جودوی استان تهران گفت: در مورد اتفاقات پیش آمده در لاهیجان کمیته انضباطی تشکیل ندادیم، بلکه بیشتر به دنبال بررسی دلایل این حادثه بودیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسابقات لیگ منطقه‌ای جودوی نونهالان هفته گذشته در لاهیجان برگزار شد که در جریان این رقابت‌ها، «مسعود ابدی‌نقش»، مربی سابق تیم‌ملی نوجوانان، درگیری شدیدی با «سعید یزدانی» دبیر هیات تهران داشت که برای ساعاتی کل مسابقات تحت‌الشعاع این جنجال قرار گرفت. بعد از این اتفاق، مسوولان هیات جودوی تهران روز چهارشنبه نشستی را برگزار کردند تا در خصوص مسایل پیش آمده در لاهیجان تصمیم‌گیری شود.

«داوود بلوطی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در این‌باره خاطرنشان کرد: کمیته انضباطی در کار نبود، بلکه به دنبال بررسی دلایل این حادثه بودیم.

وی فزود: این کار با هماهنگی فدراسیون انجام شد که در خاتمه ابدی نقش عذرخواهی کرد و ما نیز او را بخشیدیم و همه چیز به پایان رسید.

«به خاطر بیست میلیون نباید تیم را محروم کرد، باید با تیم‌ها تعامل داشت»

مدیرعامل باشگاه منصوری قرچک ورامین گفت: این نقطه سیاه در فوتسال است که با تیمی که جوان‌مردانه بازی کرده، ناجوان‌مردانه برخورد می‌شود.

«کریم منصوری» در گفت‌وگو با فارس در مورد شکست روز گذشته تیمش در هفته اول لیگ‌برتر فوتسال مقابل تیم ماهان تندیس قم اظهار داشت: من که نبودم و بازی را ندیدم اما این‌طور که اطلاع دادند گلر ما دقیقه یک اخراج شد که ظاهرن اخراج هم درست نبوده، ما در بازی چند سال پیش با تام، که آن مسایل حاشیه‌ای پیش آمد از فدراسیون خواستیم که آن داور را برای بازی‌های ما انتخاب نکنند که متاسفانه بار دیگر شاهد قضاوت وی در دیدارمان با ماهان تندیس بودیم و این مسایل پیش آمد. هم‌چنین ما سه روز قبل از مسابقه گلرمان را از ماهان تندیس جذب کردیم و قول دادیم که از وی در دیدار اول با خود آنها استفاده نکنیم اما وقتی گلرمان اخراج شد، مجبور شدیم او را درون دروازه قرار دهیم که همین امر ناراحتی قمی‌ها را در پی داشت.

وی ادامه داد: تیم ما زیاد تمرین نکرده بود، صرف نظر از داوری، تیم‌ ماهان هم خیلی آماده بود، آنها از سه ماه و نیم پیش تمرینات‌شان را شروع کرده‌اند. ما کلن یک بازی تدارکاتی مقابل تاسیسات داشتیم. البته تیم ما هم خوب و جوان است و در بازی‌های بعدی روز به روز آماده‌تر خواهیم شد. این تیم در دو سه سال آینده نتایج خیلی خوبی خواهد گرفت. یک باخت و دو باخت در ابتدای فصل خیلی روی کار تیم تاثیر نمی‌گذارد. فدراسیون هم باید مراقب باشد که اتفاقاتی رخ ندهد که حق باشگاه‌ها ضایع شود.

عضو هیات‌رییسه سازمان لیگ فوتسال در مورد این‌که قرار است در خصوص دیدار انجام نشده مقاومت البرز و شهرداری ساوه در نشست آینده هیات‌رییسه تصمیم‌گیری شود، خاطرنشان کرد: قرار بود سه‌شنبه هفته قبل هیات‌رییسه تشکیل جلسه دهد اما برگزار نشد، حالا نمی‌دانم افتخاری نخواست یا نبود، در همان جلسه‌ای که کفاشیان هم بود، قرار شد با دعوت از مدیر شبکه ورزش در مورد پخش تلویزیونی لیگ‌برتر فوتسال صحبت شود. ظاهرن این سریال پخش نشدن‌های بازی‌های فوتسال هم‌چنان ادامه دارد و اقبالی وجود ندارد که حداقل دو بازی پخش شود. ما در جلسه هیات‌رییسه گفته بودیم که در زمینه ورودیه لیگ هم بهتر است با تیم‌ها تعامل شود. در جلسه‌مان مصوب شده بود اگر تیمی معوقه قبلی داشت و ورودیه را نپرداخت، اجازه بازی به آنها داده نشود، اما مقاومت چنین شرایطی نداشت. مثلن می‌شد پنج میلیون نقد و سه تا پنج میلیون چک از آنها گرفت.

وی ادامه داد: آقایان اعتقاد دارند تیمی که بیست میلیون ورودیه لیگ را ندارد، اصلن به لیگ‌برتر نیاید. ولی ما اگر می‌خواهیم فوتسال را گسترش دهیم نباید این‌طور فکر کنیم. همه نقاط کشور را باید با فوتسال درگیر کرد. برخی رشته‌ها که اتفاقن ادعای جهانی هم دارند، شاید تعداد بازیکنانشان در کل کشور به ١٠٠نفر هم نرسد، اما تیم‌ملی فوتسال ایران سال به سال تغییر می‌کند و کسی دیگر بازیکنان این تیم را نمی‌شناسد. این رشته خودجوش رشد دارد. در جهت گسترش فوتسال، باید تعامل کرد. مثلن کرمان، گیلان، قزوین، همدان، زنجان، کردستان،‌ همدان و فارس قبلن در لیگ حضور داشتند اما الان ندارند، استان البرز هم وسیع است،‌ ما باید در جهت روند بیزینس سازی در فوتسال تلاش کنیم، تا چه زمانی باید یک گروه، یک فرد و یا یک شرکت خرج کنند و بازخوردی هم نداشته باشند. تنها در سایه پخش تلویزیونی است که هزینه‌ها بازگشت دارد. آقایان اشتباه فکر می‌کنند که به خاطر ورودیه بیست میلیونی،‌ یک تیم را محروم می‌کنند.

منصوری تاکید کرد: اگر یک تیم با اصرار خواهان حضور در لیگ‌برتر است، به جای محروم کردن مقاومت، خوب است از آن تیم خواست از لیگ دو استارت بزند و در مدت سه سال به لیگ‌برتر بیاید. به این شکل چون برای تیمش زحمت کشیده، به راحتی هم از لیگ نمی‌رود.

مدیرعامل منصوری در مورد برگزاری دیدار روز گذشته تیمش بدون تماشاگر نیز گفت: سوالم از «حسن‌زاده» ریاست محترم کمیته انضباطی این است که اگر ما مسابقه آخرمان با «گیتی‌پسند» را بدون حاشیه برگزار می‌کردیم و به سادگی می‌استادیم و به این تیم می‌باختیم، گیتی‌ قهرمان می‌شد و دبیری دوم، ما هم که چهارم شده بودیم و این نتیجه در کارمان تاثیری نداشت. آیا واقعن ارزش یک بازی جوان‌مردانه این است؟ به جای این‌که به ما جایزه بدهند، جریمه و محروم‌مان می‌کنند. ما با بازی جوان‌مردانه‌مان با گیتی‌پسند مساوی کردیم و دبیری قهرمان شد. درحالی‌که می‌توانستیم کاسبی هم بکنیم و بعدن با سرمربی و مدیرعامل و بازیکنان تیم قهرمان دست هم بدهیم و خوش‌و‌بش کنیم. گیتی‌پسند از ما شکایت کرد چون ما آنها را از قهرمانی انداختیم. متاسفم برای وضعیتی که در فوتسال به وجود آمده، از سال ٨٩ به این طرف همه آمار کمیته انضباطی علیه ما بوده، آیا این عادلانه است که بگویند تبانی محرز است اما نمی‌توانیم شما را به جام باشگاه‌های آسیا بفرستیم؟

کریم منصوری ادامه داد: این قضاوت‌هاست که در خاطر می‌ماند و این نقطه سیاه در فوتسال است که با تیمی که جوان‌مردانه بازی کرده، ناجوان‌مردانه برخورد می‌شود.

«تیم فوتسال ناشنوایان ایران قهرمان آسیا – اقیانوسیه شد»

تیم‌ملی فوتسال ناشنوایان ایران به قهرمانی دومین دوره مسابقات قهرمانی فوتسال ناشنوایان آسیا-اقیانوسیه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت رسمی فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان، تیم فوتسال ناشنوایان ایران با پیروزی قاطع ٨ بر یک برابر ژاپن و برای دومین بار در این دوره از مسابقات فوتسال قهرمانی ناشنوایان آسیا-اقیانوسیه این تیم را شکست داد و قهرمان این رقابت‌ها شد.

در پایان دومین دوره مسابقات قهرمانی فوتسال ناشنوایان آسیا-اقیانوسیه علی‌اصغر محبوبی از ایران آقای گل شد و از سوی کمیته فنی این مسابقات، اسماعیل دژه (ایران) بهترین و فنی‌ترین بازیکن، تاکاشی کاماوتو (ژاپن) بهترین مربی و خاسان بوف (ازبکستان) به عنوان بهترین دروازه‌بان رقابت‌ها معرفی شدند.

«تکواندوکاران با همت خود جلوی فکر پلید کره‌ای‌ها را می‌گیرند»

رییس فدراسیون تکواندو می‌گوید کره‌ای‌ها با هدف خاصی مسابقات تکواندو را به روزهای پایانی منتقل کرده‌اند اما ملی‌پوشان طرح و برنامه‌های آنها را خنثا خواهند کرد.

«محمد پولادگر» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی ایسنا درباره وضعیت تکواندوکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی اظهار کرد: ملی‌پوشان به تازگی از مسابقات جایزه بزرگ قزاقستان بازگشته‌اند و آن رقابت‌ها برای کسب سهمیه الم‍پیک برای ما بسیار با اهمیت بود چرا که از لحاظ کسب امتیاز سهمیه المپیک با بازی‌های آسیایی برابر است. در حال حاضر نیز تکواندوکاران شرایطی خوبی دارند اما همیشه گفته‌ام آنها کار سختی را پیش‌رو خواهند داشت. با این حال امیدوارم در بازی‌های آسیایی علاوه بر کسب مدال‌های رنگارنگ امتیاز لازم برای سهمیه المپیک را هم بدست آورند.

پولادگر با اشاره به برگزاری رقابت‌های تکواندو در آخرین روز بازی‌های آسیایی بیان کرد: این موضوع که کره‌ای‌ها رقابت‌های تکواندو را روز آخر گذاشته‌اند سختی کار را دو‌چندان می‌کند و حساسیت مسابقات را بالا می‌برد.

تجربه نشان داده کره از جمله کشورهایی است که نهایت بهره‌برداری را از شرایط میزبانی برای ارتقای رتبه خود انجام می دهد. بنابراین این‌که تکواندو را آخرین روی‌داد قرار داده نشان می‌دهد این کار با یک هدف خاص انجام گرفته که سختی کار ما را چند برابر می‌کند. کره‌ای‌ها با این نیت که تمام مدال‌های تکواندو را از آن خود کنند این کار را انجام دادند اما همت، شایستگی و مهارت فنی ملی‌پوشان پشتوانه ما است برای این‌که جلو هر فکر پلیدی را در بازی‌های آسیایی بگیریم.

رییس فدراسیون تکواندو درباره توقعی که از تکواندو برای کسب مدال طلا وجود دارد . تصریح کرد: توقعی که از تکواندو برای کسب مدال وجود دارد قطعن شرایط را برای ملی‌پوشان سخت کرده در واقع تجربه نشان داده نتیجه گرایی امکان شکست ورزشکار را بالا می‌بردف بنابراین خواهشی که دارم این است سعی کنیم از بازی‌های آسیایی این موضوع نتیجه‌گیرایی را از روی دوش ملی‌پوشان برداریم، زیرا ملی‌پوشان باید وظیفه‌گرا باشند نه نتیجه‌گرا. همان‌طور که آقای «نوبخت» گفت ورزشکاران باید یاد بگیرند ابتدا به وظیفه ملی خود عمل کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که کاروان تکواندو ایران با دست پر از بازی‌های آسیایی به کشور باز خواهد گشت؟ گفت: قطعن و امیدواریم این اتفاق خوب بیفتد.

مطالب مرتبط

از پشت‌پرده قرارداد با کی‌روش تا پیش‌بینی چهل ساله وزیر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,