Saturday, 18 July 2015
20 February 2020
خبرهای ورزشی

«نبرد سنگین ایران با روس‌ها برای دفاع از قهرمانی»

2014 September 07

خبر / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نبرد سنگین ایران با روس‌ها برای دفاع از قهرمانی

تیم‌ملی کشتی آزاد ایران برای یک نبرد سنگین با روسیه راهی مسابقات جهانی ازبکستان شده است.

به گزارش ایسنا، در حالی ملی‌پوشان کشتی آزاد ایران از دوشنبه برای دفاع از عنوان قهرمانی جهان در تاشکند ازبکستان روی تشک می‌روند که کار گوش‌شکسته‌ها برای قهرمان شدن دشوار‌تر از سال قبل در بوداپست مجارستان است. روس‌ها که چندین سال میادین جهانی را تحت سیطره خود درآورده بودند، سال قبل در مسابقات جهانی ٢٠١٣ مقابل ایرانی‌ها زانو زدند تا تیم‌ملی کشتی آزاد ایران با هدایت «رسول خادم» پس از ١١ سال قهرمان جهان شود و ترس از ایران به پیکره کشتی روسیه بیفتد.

ارزش این عنوان قهرمانی زمانی دوچندان شد که آزادکاران پس از ۴٨ سال در خارج از خانه بر سکوی نخست جهان ایستادند، اما حالا روس‌ها تجدید قوا کرده‌اند و تمامی قهرمانان خود که سال قبل غایب بوده‌اند را به صف کرده‌اند تا شاهد یک نبرد سنگین بین ایرن و روسیه باشیم.

t

در ادامه نگاهی داریم به وضعیت هشت ملی‌پوش ایران در تاشکند.

حسن رحیمی، امید اول

چندین سال بود که وزن اول به پاشنه آشیل کشتی ایران تبدیل شده بود. «حسن رحیمی» پس از سال‌ها توانست این مشکل اساسی را حل کند و پس از ۴٢ سال ایران را در وزن اول صاحب طلای جهان کند. حالا رحیمی که باتجربه‌تر و آماده‌تر از قبل است، به امید اول کشتی آزاد ایران در وزن ۵٧ کیلوگرم مسابقات جهانی تبدیل شده است. او یک‌سال زحمت کشیده و حالا مزدش را می‌خواهد.

دورخیز مسعود اسماعیل‌پور برای مدالی بهتر از برنز

هیچ‌وقت مدال برنز جهان نمی‌تواند «مسعود اسماعیل‌پور» را قانع و راضی کند. مدالی که او سال قبل گرفت، از این کشتی‌گیر جویباری یک جنگجوی حریص ساخته که کمتر حریفی می‌تواند سد راهش شود.

اسماعیل‌پور به دوران اوج کشتی‌اش رسیده و باید مزدش را در مسابقات قهرمانی جهان با مدالی خوش رنگ‌تر از برنز بگیرد. سکوهای جهانی انتظار اسماعیل‌پور را می‌کشند.

سید‌احمد محمدی و نبرد برای اثبات شایستگی

پس از فراز و فرود «مهدی تقوی» در وزن سوم، «سید‌احمد محمدی» توانست به دوبنده وزن 65 کیلوگرم تیم‌ملی برسد. این وزن داستان خودش را داشت. شاید خیلی‌ها توجه نکنند که سر وزن نرسیدن محمدی در جام‌جهانی لس‌آنجلس پیامد تغییر برنامه ناگهانی آمریکایی‌ها بود و برخی او را متهم به سهل‌انگاری کردند، اما در جام‌جهانی ابتدا قرار بود مسابقات بدون ارفاق وزن برگزار شود و محمدی باید در ۶۵ کیلو کشتی می‌گرفت.

سید‌احمد محمدی در کنار امیر توکلیان

وقتی آمریکایی‌ها قصد داشتند «نیکولاس مارابل» را از ٧۴ به ٧٠ کیلو بیاورند، این کشتی‌گیر مشکل اضافه وزن داشت و در فاصله چند روز به جام‌جهانی اعلام شد مسابقات دو کیلو ارفاق دارد.

پس از آن کادر فنی تصمیم گرفت محمدی را دوباره به ۶٠ کیلو برگرداند در حالی‌که این کشتی‌گیر در رژیم نبود و در نهایت حدود یک کیلو اضافه وزن داشت تا به ۶١ کیلوگرم نرسد و ناچارن در یک وزن بالاتر به میدان برود. اما این اتفاق تلخ برای محمدی خوش‌یمن بود. پس از این‌که نصیری به «مت‌کالف» آمریکایی باخت، در فینال مقابل روسیه به محمدی میدان داده شد که او در یک نمایش خیره‌کننده حریف روس را ١٠ بر صفر برد تا این کشتی‌گیر برای همیشه از ۶١ کیلو خداحافظی کند و به وزن بالا بیاید و اتفاقن قهرمان آسیا هم شود.

پس از اتفاقی که برای محمدی در وزن‌کشی مسابقات انتخابی افتاد و نتوانست به دلیل جراحت زیاد پایش کشتی بگیرد، «میثم نصیری» نفر اول این وزن شد. در نهایت در حاشیه جام زیلکوفسکی لهستان بین این دو کشتی‌گیر انتخابی گذاشته شد که محمدی به برتری رسید. حالا محمدی باید ثابت کند که شایستگی این فرصتی که در اختیارش قرار گرفته را داشته است. او در اولین میدان جهانی‌اش می‌تواند صاحب مدال شود.

مصطفی حسین‌خانی، پدیده ٧٠ کیلویی جهان

برنده واقعی تغییر اوزان، «مصطفی حسین‌خانی» بود؛ کشتی‌گیری که بین دو وزن ۶۶ و ٧۴ کیلوگرم گیر کرده بود. او برای ۶۶ اضافه وزن داشت و در ٧۴ زورش به حریفان نمی‌رسید، اما اضافه شدن وزن ٧٠ کیلوگرم یک هدیه ارزشمند برای حسین‌خانی به شمار می‌رود. این کشتی‌گیر تهرانی قدر این فرصت را به خوبی دانست و ستاره ایران در جام‌جهانی لس‌آنجلس شد و سپس در آلماتی طلای آسیا را با اقتدار بر سینه زد.

حالا حسین‌خانی می‌تواند در مسابقات جهانی هم ستاره ایران باشد و یک مدال خوش‌رنگ از تاشکند دشت کند.

رضا افضلی، وارث وزن پر مدال

«رضا افضلی» در حالی در مسابقات انتخابی تیم‌ملی به دوبنده وزن ٧۴ کیلوگرم رسید که این وزن در پنج سال گذشته برای ایران مدال‌آور بوده است. چهار نقره و برنز «صادق گودرزی» و نقره «عزت‌اله اکبری» افتخارات پنج سال اخیر این وزن هستند اما افضلی در مسابقات انتخابی از سد عزت‌اله اکبری گذشت.

rezaizadi

رضا افضلی حالا نمی‌خواهد از کنار این شانس بزرگ به راحتی عبور کند و می‌تواند روند مدال‌آوری وزن ٧۴ کیلوگرم را شش ساله کند.

محمدحسین محمدیان، در مسیر پدر

شاید اگر مسابقات انتخابی تیم‌ملی به صورت قانون‌مند برگزار نمی‌شد، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که در حضور چهره‌های شاخصی مانند احسان لشگری، احسان امینی و میثم مصطفی‌جوکار، کشتی‌گیر جوانی به نام «محمدحسین محمدیان» بتواند دوبنده تیم‌ملی را بر تن کند.

محمدیان که در ابتدای مسیر قهرمانی پدرش یعنی عسگری محمدیان قرار دارد باید از این فرصت بزرگ نهایت بهره را برده تا فرآیند انتخابی تیم‌ملی به جای هزینه دادن، منفعت‌آمیز باشد.

رضا یزدانی و صید طلای سوم

«رضا یزدانی» با دو مدال طلا و دو برنز جهان یکی از پر افتخارترین کشتی‌گیران ایران در دهه اخیر به شمار می‌رود. کاپیتان تیم‌ملی کشتی آزاد در حالی در تاشکند به میدان می‌رود که سال گذشته نیز بر روی سکوی قهرمانی ایستاده و حالا به فکر سومین طلای جهانی‌اش است تا کلکسیون افتخاراتش را زرین‌تر کند.

یزدانی که رقبای سرسختی در مسابقات جهانی دارد، یک‌سال را بدون هیچ مشکل و مصدومیتی تمرین کرده و به نظر می‌رسد برای مدال‌آوری در هر دو میدان جهانی و بازی‌های آسیایی آماده نبرد است.

اولین مدال جهانی در انتظار کمیل قاسمی

komilghasmi

«کمیل قاسمی» در حالی که مدال برنز المپیک را در کارنامه دارد، اما سال گذشته موفق نشد در رقابت‌های جهانی روی سکو برود. البته امسال وضعیت برای کمیل متفاوت است، چرا که یک‌سال را خوب تمرین کرده و آمادگی‌اش قابل مقایسه با سال قبل نیست.

با این‌که قاسمی رقبای خوبی از جمله «حاجی مراد گاتسالوف» با تجربه و عنوان‌دار دارد، اما سنگین‌وزن جوان ایران به این توانایی رسیده تا حتا گاتسالوف نام‌دار را هم پشت‌سر بگذارد و مدال طلای «علیرضا سلیمانی» را پس از سال‌ها تکرار کند.

وضعیت روس‌ها بهتر از سال قبل

کار تیم‌ملی ایران به چند دلیل امسال سخت‌تر از سال قبل است. از یک طرف بازی‌های آسیایی در پیش است و تمرکز کشتی‌گیران و مربیان معطوف به دو روی‌داد متوالی است و از طرف دیگر روس‌ها نیز نسبت به سال قبل وضعیت بهتری دارند و برخی ضعف‌های سال قبل را بر طرف کرده و چهره‌های نام‌داری مانند لبدوف، چارگوش و گادیسوف که در جهانی بوداپست غایب بودند، آمادگی خود را بازیافته‌اند و در ٨۴ کیلو هم یک جوان جویای نام به نام رشید سعد‌اله‌یف چهره شده است.

با این اوضاع باید منتظر یک نبرد سنگین بین ایران و روسیه بود.

عناوین کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی

تیم‌ملی کشتی آزاد ایران تا پایان مسابقات جهانی ۲۰۱۳ پنج بار در سال‌های ۱۹۶۱، ۱۹۶۵، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ بر سکوی قهرمانی جهان ایستاده است. هم‌چنین تیم ایران پنج بار در سال‌های ۱۹۷۱، ۱۹۷۳، ۱۹۹۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ عنوان نایب‌قهرمانی جهان را به دست آورده است و یازده بار در مکان سوم قرار گرفته است.

تاکنون ۴۴ مدال طلا ۴۰ نقره و ۳۶ برنز ره‌آورد ملی‌پوشان کشتی آزاد ایران از رقابت‌های جهانی بوده است.

برنامه مسابقات جهانی ۲۰۱۴ تاشکند

یکشنبه ۱۶ شهریورماه:

ساعت ۱۸: ۳۰ تا ۱۹: وزن‌کشی اوزان ۵۷، ۷۰، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد.

دوشنبه ۱۷ شهریورماه:

ساعت ۹ تا ۱۴ و ۱۹ تا ۲۱: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۵۷، ۷۰، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد.

ساعت ۱۷: ۳۰ تا ۱۸: وزن‌کشی اوزان ۶۱، ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم کشتی آزاد.

سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه:

ساعت ۹ تا ۱۴ و ۱۸ تا ۲۰: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۶۱، ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم کشتی آزاد.

پنج‌شنبه ۲۰ شهریورماه:

ساعت ۱۷: ۱۵ تا ۱۷: ۴۵: وزن‌کشی اوزان ۷۵ و ۸۵ کیلوگرم کشتی فرنگی.

جمعه ۲۱ شهریورماه:

ساعت ۱۰ تا ۱۴ و ۱۸ تا ۲۰: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۷۵ و ۸۵ کیلوگرم کشتی فرنگی.

ساعت ۱۷: ۱۵ تا ۱۷: ۴۵: وزن‌کشی اوزان ۶۶، ۸۰ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی.

شنبه ۲۲ شهریورماه:

ساعت ۱۰ تا ۱۴ و ۱۸ تا ۲۰: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۶۶، ۸۰ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی.

ساعت ۱۷: ۱۵ تا ۱۷: ۴۵: وزن‌کشی اوزان ۵۹، ۷۱ و ۹۸ کیلوگرم کشتی فرنگی.

یک‌شنبه ۲۳ شهریورماه:

ساعت ۱۰ تا ۱۴ و ۱۸ تا ۲۰: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان ۵۹، ۷۱ و ۹۸ کیلوگرم کشتی فرنگی.

اختلاف ساعت ایران و ازبکستان ۳۰ دقیقه است، به طوری‌که ساعت ۹ به وقت ازبکستان ۸: ۳۰ به وقت ایران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,