Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
گزارش ورزشی

«گزارشی از کارنامه آزادکاران در مسابقات جهانی ازبکستان»

2014 September 10

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پایان رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان که روزهای ۱۷ و ۱۸ شهریور‌ماه در شهر تاشکند ازبکستان برگزار شد، تیم ایران بدون کسب مدال طلا با ۳ نقره «مسعود اسماعیل‌پور» در ۶۱ کیلوگرم، «سیداحمد محمدی» در ۶۵ کیلوگرم و «کمیل قاسمی» در ۱۲۵ کیلوگرم و ۲ مدال برنز توسط «حسن رحیمی» و «محمدحسین محمدیان» در اوزان ۵۷ و ۸۶ کیلوگرم با ۴۵ امتیاز عنوان نایب‌قهرمانی این مسابقات را به خود اختصاص داد.
هم‌چنین «مصطفی حسین‌خانی» در ۷۰ کیلو و «رضا افضلی» در ۷۴ کیلوگرم سیزدهم شدند. «رضا یزدانی» هم در ۹۷ کیلوگرم نهم شد.
آزادکاران ایران در این‌ رقابت‌ها صاحب ۲۵ پیروزی و ۷ شکست شدند که در این بین می‌توان گفت «سیداحمد محمدی» با کسب مدال نقره و با توجه به اولین حضورش در چنین میدانی عمل‌کرد بهتری نسبت به سایر نمایندگان ایران داشت. البته محمدی در این میدان با رقبایی چندان مطرحی تا فینال دست‌و‌پنجه نرم نکرد و از این منظر کار راحت‌تری نسبت به سایر هم تیمی‌های خود داشت.

koshti
اگر بخواهیم از نظر رویارویی با حریفان مطرح و از این منظر به عمل‌کرد آزادکاران ایران بپردازیم؛ اسماعیل‌پور، رحیمی و قاسمی مقابل دارندگان مدال‌های طلا و نقره جهان به پیروزی رسیدند و با حریفان مطرح‌تری پنجه در پنجه شدند. قاسمی با پیروزی مقابل گاتسالوف و رحیمی با برتری مقابل لبدوف (با ضربه فنی)، کشتی‌گیران سرشناس و عنوان‌دار روسیه، دست به کار بزرگی زدند هر چند که کار خود را ناتمام گذاشتند. اسماعیل‌پور هم مقابل نایب‌قهرمان بلغاری جهان به پیروزی قاطعی دست یافت.
با توجه به نتایج کسب شده توسط آزادکاران ایرانی در این مسابقات حسن رحیمی نسبت به سایر کشتی‌گیران فارغ از دیدار نیمه‌نهایی مقابل کشتی‌گیر کره شمالی که با ۵ امتیاز پیش بود، اما در نهایت با نتیجه ۵ بر ۵ باخت، بهترین کشتی‌گیر تیم کشور ایران بود. رحیمی در ۲ مسابقه از ۵ دیداری که روی تشک رفت با ضربه فنی و در یک مسابقه با امتیاز عالی (نتیجه ۱۰ بر صفر یا ۱۰ امتیاز اختلاف) حریفانش را شکست داد و تنها در یک مسابقه با حساب ۵ بر ۵ نتیجه را واگذار کرد.
بعد از رحیمی بهترین نتایج مربوط به سیداحمد محمدی و محمدحسین محمدیان بود که در ۲ مسابقه از ۵ مسابقه با امتیاز عالی به پیروزی رسیدند، البته باخت محمدی در فینال با ضربه‌فنی بود که از این حیث امتیاز منفی برای این کشتی‌گیر محسوب می‌شود، اما محمدیان با امتیاز در نیمه‌نهایی بازنده شد.

komilghasmi

کمیل قاسمی

البته محمدی در فاز هجومی فوق‌العاده کار کرد و موفق به کسب ۵۸ امتیاز از حریفان شد که از این حیث بهترین کشتی‌گیر تیم ایران محسوب می‌شود، اما در مقابل در دیدارهای خود بسیار متزلزل نشان داد و ۳۳ امتیاز هم از دست داد که از این حیث هم بدترین عمل‌کرد را در بین آزادکاران ثبت کرده است.
محمدحسین محمدیان با ۴۸ امتیاز مثبت و ۱۶ امتیاز منفی عمل‌کرد قابل قبولی داشت. محمدیان نشان داد که می‌تواند آینده این وزن را تامین کند به شرط آن‌که به توانایی‌های خودش ایمان داشته باشد و به خودباوری برسد.
در ۶۱ کیلوگرم هم مسعود اسماعیل‌پور دیگر نقره‌ای تیم ایران عمل‌کرد به نسبت درخشانی داشت و در ۲ مسابقه با امتیاز عالی مقابل حریفان به پیروزی رسید، اما در فینال با ضربه فنی شکست خورد و در ۵ مسابقه‌ای که روی تشک رفت به غیر از فینال، تنها ۵ امتیاز از دست داد.
در مجموع نمی‌توان هیچ‌کدام از کشتی‌گیران ایران را به عنوان ستاره تیم‌ملی در این رقابت‌ها معرفی کرد چرا‌که هر کدام با فراز و فرودهایی هم‌راه بودند و چهره قاطعی از خود به نمایش نگذاشتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,