Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
در پاسخ به نگرانی‌ها از نفوذ ایران

«یکی از مراجع شیعه می‌گوید در حال حاضر هیچ حکومت اسلامی وجود ندارد»

2014 September 16

خبر / رادیو کوچه

 

آیت‌اله «محمد اسحاق فیاض» از مراجع شیعه در تازه‌ترین اظهار نظر خود در پاسخ به پرسشی درباره جدایی دین وسیاست در اسلام اظهار داشته است که در دنیای امروز در هیچ کجای جهان حکومت اسلامی وجود ندارد.

این اظهار نظر آیت‌اله فیاض پس از آن صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر بحث‌ها واظهار نظرها در جامعه مذهبی شیعیان عراق درباره مشروعیت هم‌کاری با حکومت ایران به عنوان یک حکومت اسلامی و اطاعت از رهبر آن به عنوان ولی امر مسلمین جهان و ولی فقیه بالا گرفته است.

به نظر می‌رسد این اظهارات محمد اسحاق فیاض در پاسخ به نگرانی‌های فزاینده‌ای است که به تدریج در حوزه سنتی نجف نسبت به نفوذ روزافزون اندیشه ولایت فقیه در این حوزه سنتی شیعیان در حال شکل گیری است.

حکومت ایران با طرح ایده یگانه حکومت اسلامی شیعه در جهان، می‌کوشد نظر مساعد نخبگان مذهبی وتوده‌های مردم در این کشور همسایه را برای هم‌کاری به منظور رسیدن به اهداف منطقه‌ای خود جلب نماید.

به نظر می‌رسد این اظهارت آقای فیاض مبنای مشروعیت‌بخشی به این‌گونه تبلیغات جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است.

eshaghfiaz

نخبگان حوزه در نجف نگران رشد فزاینده اسلام‌گرایی سیاسی در این حوزه سنتی شیعه و گسترش نفوذ آیت‌اله خامنه‌ای و تاثیر بر استقلال حوزه نجف هستند.

در ماه‌های اخیر، با توجه به خطر داعش در عراق که به طور مستقیم شیعیان این کشور را تهدید می‌کند، جمهوری اسلامی ایران کوشیده است تا با بهره‌برداری از وضعیت پیش آمده، نظر مساعد نخبگان شیعه عراقی از جمله روسای عشایر و قبایل عراقی را برای قرار گرفتن تحت فرماندهی نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی و رهبری آن یعنی آیت‌اله خامنه‌ای جلب کند.

طی سال‌های پس از جنگ عراق و فروپاشی حکومت صدام در این کشور، جمهوری اسلامی و گروه‌های نزدیک به حکومت ایران در جنوب عراق تبلیغات گسترده‌ای برای جهت‌دهی به افکار عمومی این کشور آغاز کردند. محور عمده این تبلیغات ارایه جمهوری اسلامی به عنوان الگوی یک حکومت اسلامی شیعی است که سیاست‌های منطقه‌ای این کشور تضمین کننده حقوق سیاسی و مذهبی شیعیان در عراق جدید بود.

این تبلیغات گسترده نفوذ روزافزون ایران در عراق و به ویژه در شهرهای مهم مذهبی شیعیان در عراق همچون کربلا و نجف نگرانی‌ها درباره «لبنانیزه» کردن عراق و پیدایش گروه‌هایی همانند حزب‌اله و استقلال‌زدایی از حوزه‌های مهم کربلا و نجف را دامن زده است.

پیش‌تر و در اظهارنظری مشابه در آغاز سال تحصیلی جدید، آیت‌اله «محمد اسحاق فیاض»، حوزویان را از دخالت در سیاست با شدت نهی نموده و مداخله مرجع تقلید در سیاست را از اشتباهات بزرگ قلمداد کرده بود. در همان زمان نیز این اظهارت به عنوان تقابل با تبلیغات و دخالت‌های جمهوری اسلامی در حوزه نجف قلمداد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,