Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
استاتوس

«آغاز برخورد جدی با متخلفان ایرانی در مصرف آب»

2014 September 17

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

برنامه شماره ٢٢ استاتوس کمی متفاوت با شما هم‌راه خواهیم بود زیرا در این برنامه علاوه بر این‌که درخواست داریم استاتوس‌های خود را در خصوص برخورد با افرادی که در مصرف آب اصراف می‌کنند برایمان بنویسید، هم‌چنین در آیتم یادی از تاریخ این‌بار به معرفی یکی از چهره‌های منفی اجتماع خواهیم پرداخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«آغاز برخورد جدی با مشترکین پرمصرف آب در پایتخت از امروز»

رییس اداره کل محیط زیست تهران با بیان این‌که تا پایان سال جاری در تمام کلان‌شهرهای کشور بنزین یورو ۴ توزیع می‌شود، گفت: از امروز برخورد جدی با مشترکین پرمصرف آب در تهران آغاز شده است.

«محمد‌هادی حیدرزاده» در اولین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در سال جاری که با حضور نمایندگانی از آموزش و پرورش، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وزارت کشور، استانداری، معاینه فنی، پلیس راهور ناجا و ستاد مدیریت بحران برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اردیبهشت‌ماه سال جاری مصوبه‌ای در هیات وزیران درباره کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرهای تهران، ابلاغ شد. بر همین اساس کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کرده است.

رییس اداره کل محیط زیست تهران با بیان این‌که این مصوبه دارای محورهای متعدد است، افزود: بررسی وضعیت آلودگی منابع ثابت و متحرک، آموزش و تنویر افکار عمومی از جمله این محورها است.

وی ادامه داد: اجرای مصوبات استانی و هم‌چنین بررسی کیفیت سوخت نیروگاه‌ها و استفاده از خودروهای برقی در این کارگروه ملی پیگیری می‌شود.

وی در آستانه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، گفت: ٧٠ درصد آلودگی‌ها در کلان‌شهر تهران ناشی از منابع متحرک است.

ab

وی با اشاره به پیش‌بینی کاهش تعداد روزهای بارانی در پائیز امسال ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی انتظار می‌رود تا پایان آبان‌ماه سال جاری فقط دو روز شاهد بارش باران در کلان‌شهر تهران باشیم.

حیدرزاده خاطرنشان کرد: متاسفانه مدیریت آب در بخش کشاورزی متناسب نیست، به طوری‌که 90 درصد مصرف آب در حوزه کشاورزی صورت می‌گیرد.

سوتی هفته

«رسوایی دیگر انگلیس در سو استفاده از کودکان»

پزشک معالج یک کودک مبتلا به سرطان در انگلیس بیمار تحت معالجه خود را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس یک متخصص سرطان خون در بیمارستان «ادنبروک» بیماران یازده تا پانزده ساله خود را مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌داده و این امر مورد تایید مسوولان بیمارستان قرار گرفته است.

این پزشک و متخصص چهل و یک سال سن دارد و پسران یازده تا پانزده ساله را که از بیماری سرطان رنج برده و تحت معالجه‌اش بوده مورد اذیت قرار می‌داده است.

22

دادگاه کمبریج وی را به جرم چهار تجاوز محکوم کرده است.

حوادث

«مرگ دل‌خراش نوزاد ١٠ ماهه زیر چرخ خودرو»

نوزاد ١٠ ماهه‌ای که به دلیل بی‌احتیاطی والدینش در هنگام خواب، نیمه شب از چادر بیرون رفته بود زیر چرخ‌های خودروهای عبوری در جاده مرگ استان خراسان شمالی جان داد.

بر اساس اظهارات شاهدان در جاده بجنورد به جنگل گلستان به دلیل نبود استراحتگاه مناسب در مسیر جاده، خانواده‌ای چادر خود را کنار جاده برپا می‌کنند تا شب را در آن بگذرانند.

هنگام خواب و در نیمه‌های شب، نوزاد ١٠ ماهه آنان به شکل چهار دست و پا از چادر خارج می‌شود و به وسط جاده می‌آید.

با توجه به تاریکی جاده، یکی از خودروهای عبوری نوزاد را زیر می‌گیرد و از روی آن عبور می‌کند و چون فردی متوجه آن حادثه نمی‌شود جسد نوزاد تا صبح در وسط جاده باقی می‌ماند و دیگر خودروهای عبوری بدون آن‌که متوجه باشند از روی جسد آن می‌گذرند.

33

گفتنی است جاده بجنورد به جنگل گلستان بیش از نیمی از کشته‌های تصادفات استان خراسان شمالی را به خود اختصاص داده است که علاوه بر عرض کم و چهار بانده نبودن، خواب آلودگی رانندگان نیز در بروز تصادفات خونین در این جاده بدون تاثیر نبوده است، اما استراحتگاه کافی نیز در این مسیر ایجاد نشده است.

یادی از تاریخ

«معرفی علی‌اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل»

«علی‌اصغر بروجردی» معروف به اصغر قاتل (زاده ۱۲۷۲ خورشیدی – مرگ ۱۳۱۳ خورشیدی) اولین قاتل زنجیره‌ای ایران به حساب می‌آید. قربانیان وی را اکثرن کودکان تشکیل می‌دادند که او در اغلب موارد به آنها تجاوز می‌کرده است. طی مدتی که در عراق زندگی می‌کرده ۲۵ کودک را به قتل رسانده و پس از مدت‌ها زندان و پس از آخرین قتل در عراق به ایران می‌گریزد و در ایران هم مرتکب ۸ قتل می‌شود. وی در تاریخ ششم خرداد ۱۳۱۳ در تهران محاکمه و در ششم تیر‌ماه همان سال به دار آویخته شد. اصغر قاتل، عامل قتل بیش از ۳۳ پسر خردسال و نوجوان به عنوان اولین قاتل زنجیره‌ای ایران شناخته شده است. جنایات وحشیانه وی تنها به داخل کشور محدود نشد و تا کشورهای مرزی نیز پیش رفت.

علی‌اصغر در خانواده‌ای بزرگ شد که سابقه دزدی و قتل و بدنامی داشت. پدربزرگ وی «زلفعلی راهزن» بود و در منطقه بروجرد، ملایر و عراق (اراک) اقدام به چپاول کاروان‌ها می‌کرد که گاه منجر به کشته شدن کاروانیان نیز می‌شد.

پدر علی‌اصغر، «علی‌میرزا» نام داشت که دزد و قاتلی به‌نام بود. علی‌میرزا از راهزنان و جنایتکاران معروف دوران بود بگونه‌ای که مشهور است او بیش از چهل مسافر و عابر را با دست خود به قتل رساند. بدنامی وی و تحت تعقیب بودنش وی را مجبور کرد که به بغداد مهاجرت کند و زن و فرزندان خود را نیز به هم‌راه خود ببرد. اما علی‌میرزا از راهزنان معروف راه مشهد بود که به دست فوج قزاق در ایران به قتل رسید و بعدها زن وی هم‌راه با فرزندانش به بغداد رفتند.

33

علی‌اصغر به سال ۱۲۷۲ خورشیدی در بروجرد به دنیا آمد. اما محل تولد وی را محله عودلاجان تهران می‌نویسد. وی دو برادر با نام‌های رضا و تقی و یک خواهر داشته ‌است. علی‌اصغر از مادرش شنیده بود که پدرش علی‌میرزا، سرباز بوده و در یکی از جنگ‌ها کشته شده‌است. خانواده علی‌اصغر به بهانه زیارت کربلا به عراق می‌روند و در بغداد ساکن می‌شوند.

یکی از برادران علی‌اصغر در بغداد قهوه‌خانه‌ای برپا می‌کند و علی‌اصغر هم ابتدا نزد برادرش مشغول به کار می‌شود. وی بعدها به فروش آجیل و تنقلات به کودکان و دانش آموزان پرداخت و از همین راه به اغفال آنان دست زد.

علی‌اصغر با فروش تنقلات به کودکان و نوجوانان با آنان طرح دوستی می‌ریخت و کم‌کم با وعده‌هایی آنها را به خلوتی می‌کشید و به آنان تجاوز می‌کرد یا آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌داد. نخستین بار در سن ۱۴ سالگی به علت اذیت و آزار کودکان در بغداد دستگیر شد و به زندان افتاد. اما کمی سن وی باعث شد تا خطر وی جدی گرفته نشود و با رضایت والدین کودکان آزاد شود. وی مجددن به فروش آجیل و تنقلات به کودکان مدرسه‌ای روی آورد. با مشخص شدن آزار‌رسانی وی به ۵ کودک در بغداد، علی‌اصغر محکوم به ۹ سال حبس شد. وی از سن ۲۷ سالگی برای در امان ماندن از دست پلیس و دادگاه، تصمیم گرفت بعد از تجاوز به طعمه‌های خود آنان را سر به نیست کند. به این ترتیب وی تا پایان اقامت خود در عراق ۲۵ کودک و نوجوان را به قتل رساند. به اعتراف خودش هنگامی‌که آخرین کودک را در بغداد می‌کشت توسط کودک دیگری دیده شد به همین علت به سرعت و برای همیشه از عراق فرار کرد و روانه ایران شد.

وی در مورد جنایاتش در عراق می‌گوید:

در عراق در قهوه‌خانه برادرم هرچه پول می‌گرفتم خرج اطفال می‌کردم. مدتی هم در مساجد، آجیل می‌فروختم و با اطفال رابطه برقرار می‌کردم تا این‌که به علت فریب دادن ۵ بچه از فرزندان متمولین آن‌جا و فریب دادن آنها، نه سال حبس کشیدم. پس از آزادی، از برادرم خواستم که برایم زن بگیرد ولی قبول نکرد. دیگر همیشه با اطفال بودم تا این‌که یک شب یک شاگرد نجار به نام حسن را فریب دادم با پنج نفر دیگر به او تجاوز کردیم به خاطر همین دو سال حبس کشیدم و از طرف محکمه تحت نظر پلیس بودم. هر شب پلیس در خانه می‌آمد و بودن مرا در خانه کنترل می‌کرد، تصمیم گرفتم به هر پسری که تجاوز می‌کنم، او را به قتل برسانم. در بغداد ۲۵ پسر را سر بریدم، اغلب جنازه را در شط غرق می‌کردم، برخی را هم به قدری ماهر شده بودم که از سر بریدن هیچ آثاری نمی‌گذاشتم آخرین بچه را که می‌کشتم کودک دیگری مرا دید و به طرف شرطه دوید که من از همان‌جا به ایران فرار کردم.

جنایت‌های اصغر قاتل در ایران

با فرار از عراق به ایران، اصغر در کاروانسرای رضاخان در تهران ساکن شد و مشغول به کارهای دوره‌گردی و به‌ویژه بامیه فروشی شد. به این ترتیب، وی باز هم امکان تماس با کودکان و نوجوانان را پیدا نمود. طعمه‌های وی این‌بار بیشتر نوجوانان شهرستانی بودند که برای یافتن کار به تهران آمده بودند. وی در مدتی کوتاه هشت نفر را در تهران کشت و جنازه‌های آنها را در جنوب تهران رها ساخت. کشف جسدهای مثله شده این نوجوانان در کوره‌ها و قنات‌های منطقه شترخان باعث ترس و وحشت فراوان در تهران شده بود.

دهم دیماه ۱۳۱۲ در یک قلعه خرابه در بیابان شترخان در جنوب تهران، چوپان نوجوانی سر بریده شده کودکی را می‌یابد و سراسیمه این خبر را به اهالی روستای نجف‌آباد در همان نزدیکی می‌رساند. ماموران اداره تامینات (آگاهی) تهران با حضور در محل جسد کودک و نیز دو جسد دیگر را می‌یابند که همگی کمتر از بیست سال سن داشته و در دو هفته گذشته کشته شده بودند.

در بیست و سوم بهمن همان سال در فاصله کمتر از دو ماه، جمجمه جوان دیگری در میدان جلالیه (پارک لاله) پیدا می‌شود، اما تلاش برای یافتن جسد وی بی‌نتیجه می‌ماند. پنج روز بعد جنازه فردی سی ساله در قنات امین‌آباد منطقه دولت‌آباد کشف می‌شود که بدون سر می‌باشد.

با ایجاد جو رعب و وحشت در تهران، پلیس (نظمیه) و دادگستری (عدلیه) به تلاش جدی برای یافتن سرنخی از قتل‌ها مشغول می‌شوند. سردار «تیمورخان» مفتش با‌تجربه تامینات تهران مامور پی‌گیری قتل‌های زنجیره‌ای در جنوب تهران شد. ماموران با اجیر کردن چند چاه کن، به تلاش خود برای یافتن جسد یافت شده در قنات ادامه دادند.

آنها در روز پنجشنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۱۲ در حوالی چاه‌های قنات امین‌آباد، به مردی میان‌سال در بیابان بر‌خوردند که یک پیت حلبی و یک پشته حمالی هم‌راهش داشت. ماموران از وی و شغلش می‌پرسند. وی ادعا کرد که بامیه فروش است و پیت هم ابزار کار اوست. ماموران در ابتدا به وی شک نکردند اما با تفتیش پیت متوجه لباس‌های خونین و یک کارد خونین می‌شوند. وی ادعا می‌کند که پیراهن و شلوار را از بازار حرم عبدالعظیم خریده و کفش و کلاه را یافته‌است. پیت و سینی و بقیه چیزها هم وسایل کار اوست. اما ماموران از پاسخ وی قانع نشده و به این ترتیب مرد بامیه فروش دستگیر و برای استنطاق به کمیسری و سپس به تامینات تهران برده می‌شود به این ترتیب اصغر قاتل دستگیر می‌شود.

ماموران به محل زندگی علی‌اصغر در کاروانسرای رضاخان می‌روند و با پرس‌و‌جو از همسایه‌ها متوجه می‌شوند شب پیش از آن پسر بچه‌ای که علی‌اصغر وی را برادر خود معرفی می‌کرده، شب را در اتاق او خوابیده‌است. آنها لباس‌های به دست آمده را شناسایی و متعلق به همان نوجوان معرفی می‌کنند.

سرانجام در سحرگاه روز چهارشنبه ششم تیر ۱۳۱۳ حکم اعدام وی در میدان توپ‌خانه در جلوی تشکیلات نظمیه مملکتی اجرا شد. وی ابتدا شوخ و سر‌حال بود اما با مشاهده طناب دار در هم شکست و بنابر اظهارات حاضران گفت در صورت آزادی دو گوسفند برای قربانی نذر خواهد کرد. وی پس از فراخوانده شدن به سمت دار با اعتراض گفت: «من چند ولگرد و مجهول‌الهویه را کشتم، شما به‌خاطر آنها مرا می‌کشید؟

در داستان چاه بابل نوشته رضا قاسمی، اصغر قاتل پیش از اعدام چنین می‌گوید «بنده در تمام عمر آرزویم این بود که سرم را بر فراز ببینم و دیگران را زیر پا. خب حالا طناب دار را که بالا بکشند به آرزویم رسیده‌ام.» رییس زندان دستور می‌دهد وی را وارونه دار بزنند. سنگ بزرگی را با ریسمان به گردنش بسته و وی را از پاهایش آویزان کردند. البته این حکایت که وی را وارونه دار زدند واقعی نیست. در تصویرهای به‌جامانده از صحنه اعدام او معلوم است که وی کاملن معمولی و با طناب دار بر گردن اعدام شده است.

استاتوس

در آیتم پایانی این هفته از شما درخواست داریم  در خصوص مسئله برخورد جدی با افرادی که در مصرف آب اصراف می‌کنند، برایمان بنویسند که دولت ابتدا باید این کار را با مسوولانی که اجازه به وقوع کم‌آبی در ایران دادند برخورد جدی کند یا با متخلفان در مصرف بی‌رویه و آیا فردی که پول آب مصرفی را می‌پردازد باید مورد محاکمه قرار گیرد یا خیر.

مطالب مرتبط

افزایش روابط ایران با روسیه پرمنفعت یا باج‌دهی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,