Saturday, 18 July 2015
24 July 2021

«سونامی سرطان در ایران»

2010 March 11

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

میزان ابتلا به سرطان در کشور در ‌۱۰سال آینده دو برابر می‌شود. به گزارش ایرنا، «دکتر مرضیه وحید دستجردی» در مراسم بهره‌برداری از بزرگ‌ترین خط تولید داروهای ضد سرطانی خاورمیانه که با حضور رییس جمهور در شهرک صنعتی رشت انجام شد، افزود: «سالانه ‪ ۷۵هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند که این بیماری به یکی از بیماری‌های مشکل‌ساز برای مبتلایان تبدیل شده است.» او گفت:    « این در حالی است که با بکارگیری روش‌های صحیح زندگی و تغدیه‌ای،30  درصد موارد ابتلا به سرطان قابل پیش‌گیری و در صورت تشخیص و درمان درست، 40 درصد آن قابل درمان است.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شیوع بالای سرطان در ایران و کاهش سن ابتلا به این بیماری سخت و پر‌هزینه باعث شده که برخی متخصصین سرطان‌شناسی از اصطلاح «سونامی سرطان» برای نشان دادن شدت خسارت‌های جانی و مالی این بیماری در کشور استفاده کنند. سرطان انواع مختلفی از جمله سرطان‌های ریه، خون، معده، پروستات، مثانه و… دارد که متاسفانه از شیوع بالایی در ایران برخوردار است. به طوری که مواردی از ابتلا به سرطان در افراد 25 و 18 ساله در کشور نیز مشاهده می‌شود. در کشور ما از میان سرطان‌های دستگاه گوارش، سرطان معده از همه شایع‌تر است. به طوری که 50 درصد از سرطانهای شایع کشور مربوط به دستگاه گوارش است. این آمار زنگ هشداری برای مردم در جهت تغییر عادات نامناسب غذایی است. ضمن این‌که مردان سه برابر زنان در معرض ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش هستند.

دکتر عبداله فضلعلی‌زاده،  رییس انجمن سرطان ایران از رشد فزاینده بیماران سرطانی در کشور به عنوان یک سونامی ناگهانی نام می‌برد و می‌گوید:« سرطان به عنوان یکی از معضلات جامعه بشری با تهدید انسان‌ها در تمام گروه‌های سنی، سبب خسارات جانی و مالی فراوانی می‌شود که کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست.» رییس انجمن سرطان ایران با اشاره به آمارهای جهانی که حکایت از یک رشد فزاینده انواع سرطان‌ها در تمام جوامع بشری دارد، می‌افزاید:« یکی از دغدغه‌های اصلی سیاست‌گزاران کشورها در دهه‌های اخیر، افزایش هزینه‌های درمان سرطان است. پول‌هایی که در بخش درمان بیماران سرطانی هزینه می‌شود، می‌بایست در تشخیص بیماری به کار گرفته شود. زیرا، پیش‌گیری و غربال‌گری از جمله مسایل مهمی است که در کنترل این بیماری باید به آن پرداخت.»

اما در بخش درمانی نیز ایران با مشکلات عدیده‌ای رو به رو است.

هزینه‌های بالای درمان و اقلام دارویی و هم‌چنین عدم پوشش بیمه‌ای از مشکلاتی است که بیماران سرطانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

در همین راستا انجمن‌های غیر‌دولتی و خیریه حمایت از بیماری‌های خاص سعی در پر کردن خلا‌های موجود را دارند اما در برخی موارد با بی‌مهری‌های دولت مواجه می‌شوند.

به عنوان نمونه چندی پیش به گزارش ایسکا نیوز بی‌مهری مسوولان به انجمن‌های بیماران خاص در کرج این انجمن‌ها را تعطیل و بیماران را وامانده کرده است. در طول سال‌های گذشته با تلاش برخی از بیماران و افراد خیر و پزشکان غرب استان تهران برخی از انجمن‌های حمایت از بیماران خاص چون انجمن‌ حمایت از بیماران کلیوی، دیابتی، سرطان، تالاسمی و … در کرج با اندک تجهیزات آغاز به کار کردند و در طول این مدت با پذیرش بیماران خاص برنامه‌های گوناگونی جهت کمک به این تعداد بیماران چون، ساماندهی وضعیت درمان، کمک‌های مالی جهت تهیه دارو یا برخی درمان‌ها و … انجام دانند به آن امید که روزی به کمک مسوولان شهر کرج بتوانند از بیماران خاص شهرستان و به خصوص افراد کم‌درآمد کمک‌رسانی انجام دهند.

این گزارش می‌افزاید:« اما با تمام این تلاش‌ها بی‌توجهی مسوولان، دست ردی که به سینه تک تک این انجمن‌ها زده شد و حتا به اجرا درنیامدن مصوبه‌های قانونی و رسمی شورای اسلامی شهر کرج و نامهربانی، فرمانداران، نمایندگان مجلس، هلال احمر، اداره بهداشت و درمان و دیگر نهادها در طول مدت دولت نهم و هشتم باعث شد که این انجمن‌ها نه تنها استوار نشوند که حتا در کوچک‌ترین مشکلات مالی خود نیز باقی بمانند.» به گزارش ایسکانیوز هم اکنون برخی از این انجمن‌ها چون انجمن حمایت از بیماران تالاسمی، سرطانی به دلیل نبود بودجه، نداشتن مکان استقرار کاملن تعطیل و تمام تلاش‌های خیرین بی‌نتیجه مانده و بیماران که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، وامانده از همه جا به پیش رو نگاه کنند.

اما از دیگر موانع پیش روی بیمارن سرطانی مسایل فرهنگی و افکار عمومی جامعه است که هم‌چنان به سرطان به شکل یک تابو نگاه می‌کند و باید به همراه تمام پیشرفت‌ها، تحقیقات و بودجه‌هایی که در این راستا قرار داده می‌شود، آموزش به افکار عمومی را نیز در نظر داشت تا نگرانی از ابتلا موجب وخیم‌تر شدن حال مبتلایان به سرطان نشود. به عبارت دیگر باید افکار عمومی را آموزش داد که سرطان پایان راه زندگی نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


 1. iranzamin
  1

  cho iran nabashad nabasham manam
  cho iran nabashad kafan bar tanam
  cho azadi bar in khak shavad ostovar
  bebinam hamvatan shodast paydar
  kaz in omre nachiz nakhaham degar
  joz irane azad nakhaham degar
  mano to zendeyim baham baz degar
  to ey sarwaram ey khake pak
  ey dar andisheam hamsane madaro ham pedar
  cho iran nabashad nabasham manam
  cho iran nabashad kafan bar tanam
  cho iran azad gardad baz gardam manam
  kafan az tan dararam konam bar tanat
  to ey doshmane aria ey zahake zaman
  nakhahi bod nisti dar in donya gaman
  konam sarzamin abad o neshinam bar sayeye derakhte kohan
  be avaze bolbolane parvazboland be izad gooyam ke inja
  hala kon mara dar iran kafan

  SARBAZE BI BAKE VATAN