شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«گربه سیاه»

۱۳۹۳ شهریور ۲۹

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آثار ادگار آلن پو – Edgar Allan Poe –  (١٩ ژانویه ١٨٠٩ – ٧ اکتبر ١٨۴٩) نویسنده، شاعر، ناشر و منتقد ادبی بخشی از  جنبش رمانتیک آمریکا محسوب می‌شود. او  را بیش‌تر برای داستان‌های ترسناک و رمزآلود می‌شناسند. پو یکی از نخستین نویسنده‌های آمریکایی‌ است که سبک داستان‌های پلیسی جنایی را خلق کرد. او کوشید تنها از طریق نوشتن امرار معاش کند و از همین رو نیز زندگی دشوار مالی و حرفه‌ای را سپری کرد.

پو معتقد بود که داستان واقعی را باید بتوان در یک نشست خواند، که باید به شدت موجز باشد و به موضوعی بپردازد که همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

20SEP14-Ghesseha-Shohreh-Gorbeh-Siah

پو به دلیل مشارکت بسیارش به ژانرهای وحشت و علمی تخیلی، پدر داستان‌های مدرن کارآگاهی قلمداد می‌شود و به عنوان یک شاعربه شدت از او ستایش شده است. والت ویتمن، در مقاله خود با عنوان «اهمیت ادگار پو» می‌نویسد:

«نثر پو نشانگر استعداد بی‌نظیر او در زیبایی فن و انتزاع است، با هنر ریتم‌دار بی بدیع، گرایش درمان ناپذیر به سوژه‌های شبانه، و پس زمینه‌ای دیوانه وار در پس هر صفحه‌ای که نوشته است… همان کشش وصف ناپذیری که به اشعار پو ابراز می‌شود در مورد زندگی و خاطراتش نیز وجود دارد.»

«گربه سیاه» توسط محمود سلطانیه به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

SCHOENBERG; Verklarte Nacht (Transfigured Night), Op. 4

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,