Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
دژ کرد‌ها در مقابل داعش

«گزارشى در مورد حمله دولت اسلامى به شهر کوبانى»

2014 September 21

سیامک حیدری / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

سیصد کرد براى مبارزه با دولت اسلامى راهى کردستان سوریه شدند.

جهادگرایان اسلامى در حملاتى سریع و برق‌آسا موفق شده‌اند تنها ظرف دو روز بیش از ۶٠ روستاى کرد‌ها را به تصرف خود درآورند.

برپایه گزارشى که «ناظران حقوق بشر سوریه» روز شنبه، ٢٠ سپتامبر منتشر کرده است، حداقل سیصد نفر از کردهاى ترکیه به منظور مبارزه با جنگ جویان دولت اسلامى وارد کردستان سوریه شده‌اند. این افراد شب هنگام از مرز ترکیه عبور کرده و خود را به شهر کوبانى رسانده‌اند.

از روز سه‌شنبه نبردهاى سنگینى میان جنگ جویان دولت اسلامى با نیروهاى کرد در اطراف کوبانى، دژ کرد‌ها در مقابل دولت اسلامى، در نزدیکى مرز ترکیه صورت گرفته است.

kobani4

تنها طى دو روز دولت اسلامى با حملاتى سهمگین موفق شده است در شمال سوریه ۶٠ روستا را از کنترل نیروهاى کرد درآورد که از این تعداد بیش از چهل روستا تنها روز جمعه به تصرف آنان درآمده است.

طبق گزارش «ناظران حقوق بشر سوریه»، سرنوشت بیش از ٨٠٠ نفر از اهالى آبادى‌هاى تصرف شده «نامعلوم» است.

خبرگزارى فرانسه به نقل از معاون نخست وزیر ترکیه گزارش داد که از روز پنج‌شنبه تاکنون ۴۵ هزار کرد که از دست جهادگرایان دولت اسلامى فرار کرده‌اند توانسته‌اند خود را به ترکیه برسانند و هزاران نفر دیگر روز شنبه سعى دارند به مرزهاى آن کشور برسند.

ترکیه پس از آن‌که چند روز مرزهاى خود را به روى مهاجران بسته بود در ‌‌نهایت روز جمعه مرزهاى خود را دوباره به روى پناهندگان عمدتن کرد سورى گشود.

مرزهاى طولانى ترکیه با سوریه باعث شده است که از آغاز جنگ داخلى سوریه در سال ٢٠١١، این کشور پذیراى بیش از یک و نیم میلیون آواره سورى باشد.

واکنش کرد‌ها به محاصره شهر کوبانى:

حمله ى دولت اسلامى به کوبانى، واکنش شدید احزاب و گروه هاى کرد را به دنبال داشت. مسعود بارزانى، رییس اقلیم کردستان عراق، در فیس‌بوک خود نوشت: «وحشى‌گرى و حمله تروریست‌هاى داعش به کوبانى و غرب کردستان، تهدیدى براى مردم کردستان است و شرف و کرامت و بود و نبود ملت ما را هدف قرار داده است.»

kobani

در همین رابطه فرماندهى ستاد نیروهاى مسلح کردستان-عراق براى اعزام نیروهاى پیشمرگ به کردستان سوریه اعلام آمادگى کرد. در بخشى از اطلاعیه آمده است: «چنان چه P. Y. D قبول کند… ما باید برویم و با هم کارى هم، علیه دشمن بجنگیم… اگر شرایط إیجاب نماید؛ على‌رغم آن‌که ما خود مشغول جنگ هستیم، آماده‌ایم براى حفظ امنیت این بخش از کردستان وارد عمل شویم.»

در همین زمینه، احزاب کرد ایرانى هم با درج اطلاعیه‌هایى جداگانه، ضمن محکوم کردن حمله دولت اسلامى به کوبانى، براى هم کارى کردهاى سوریه اعلام آمادگى کرده‌اند.

لازم به یادآورى است که احزاب کرد ایرانى در هنگامه حمله دولت اسلامى به کردستان عراق نیروهاى خود را به جبهه‌هاى جنگ علیه داعش اعزام کردند؛ اما آن چنان که خود بعدن گفتند زیر فشار جمهورى اسلامى و اتحادیه میهنى کردستان ناچار شدند نیرو‌های‌شان را فرابخوانند.

مطالب مرتبط

سقوط شنگال، دشمن مشترک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,