Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
در دیدار با دبیرکل سازمان ملل

«اعلام آمادگی روحانی برای توافق هسته‌ای»

2014 September 24

خبر / رادیو کوچه

 

«حسن روحانی» رییس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، در ملاقات با «بان‌کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل و رهبران چند کشور، به تشریح دیدگاه خود در مورد پرونده هسته‌ای ایران، روابط دوجانبه و مسایل بین‌الملل پرداخت.

رسانه‌های خبری ایران، روز چهارشنبه دوم مهر ماه، در این رابطه گزارش داده‌اند که «حسن روحانی»، در ملاقات با دبیرکل سازمان در مورد پرونده هسته‌ای ایران گفته است دولت ایران به مقررات بین‌‌المللی و معاهدات آژانس انرژی اتمی احترام می‌گذارد و افزوده است: در صورتی که حقوق ملت ایران خدشه‌دار نشود، آماده توافق هستیم.

بنابه این گزارش‌ها رییس جمهوری ایران، در این دیدار تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را موثر ندانسته و گفته است: گاهی فکر می‌کنند با فشار علیه ایران ما پای میز مذاکره آمده‌ایم اما این خطای بزرگی است زیرا ایران با اراده جدی و به خاطر تامین منافع خود و دیگران وارد مذاکره شد.

rouhani-ban_ki_moon

در همین زمینه پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، نوشته است، «حسن روحانی» روز گذشته با «فرانسوا اولاند»، رییس جمهوری فرانسه نیز در مقر سازمان ملل در نیویورک ملاقات کرد.

آقای «روحانی» در این دیدار در مورد مذاکرات جاری هسته‌ای با گروه ۱+۵ گفته است: «با آغاز این مذاکرات و روشن شدن اراده جدی ایران، فضایی که علیه ملت ایران در غرب ساخته شده بود، فرو ریخت و فضای واقعی و اعتمادآور ایجاد شد.»

بنابه این گزارش، وی افزوده است: «مذاکرات این روزهای ایران و ۱+۵ برای ساختن آینده اهمیت بسیاری دارد و امیدواریم با درنظر گرفتن حقوق و نگرانی‌های ملت ایران، مساله هسته‌ای به شکلی متوازن حل و فصل شود و نتیجه برد – برد برای طرفین حاصل آید.»

رییس جمهوری ایران همچنین علاوه بر روسای جمهوری اتریش و ونزوئلا و نخست وزیر ژاپن، با «رجب طیب اردوغان»، رییس جمهوری ترکیه نیز ملاقات کرد و بر گسترش روابط دو جانبه و تلاش برای حل برخی مشکلات تاکید کرده است.

قرار است رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه، با «دیوید کامرون»، نخست وزیر بریتانیا نیز در مقر سازمان ملل متحد ملاقات و گفت‌وگو کند که این نخستین دیدار بین رهبران دو کشور از زمان انقلاب اسلامی در ایران است.

مطالب مرتبط

حسن روحانی و دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا دیدار می‌کنند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,