Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
استاتوس

«از درمان سرطان گربه تا لغو کنسرت سیروان خسروی»

2014 September 24

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما خواهیم بود با برنامه این هفته استاتوس با پنج آیتم همیشگی که با خبر تنوری نزدیکی به راه درمان سرطان آغاز می‌شود و در ادامه به لغو کنسرت سیروان خسروی خواهیم پرداخت که از سوی کردها به دلیل بیان یک جمله (شهر من) از سوی سیروان در خصوص تهران لغو شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«بهبود سرطان در سگ‌ها و گربه‌ها با نانو ذرات طلا»

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که نانو ذرات طلا و تابش لیزر می‌تواند سلول‌های سرطانی را در سگ‌ها و گربه‌ها از بین ببرد.

به گزارش ایسنا، دامپزشکان در حال آزمودن استفاده از نانو ذرات و لیزر برای هدف قرار دادن تومور‌های جامد در سگ‌ها و گربه‌ها هستند. این نانو ذرات وارد جریان خون شده و پس از گردش در خون به محل تومورها می‌رسند و به آنها می‌چسبند. در ادامه، لیزر می‌تواند موجب از بین رفتن تومور شود.

«مایکل فریدلاندر» و هم‌کارانش از نانو ذرات و پرتو‌درمانی برای از بین بردن تومور سرطانی در سگ‌ها و گربه‌ها استفاده کردند. این گروه موفق شدند تا سلول‌های سرطانی را با دقت بالا مورد هدف قرار دهند.

فریدلاندر از مدیران موسسه تحقیقاتی ویرجیناتک می‌گوید: بیشتر سگ‌ها دچار انواع سرطان می‌شوند بدون این‌که صاحب آنها از این موضوع مطلع باشد. ما با این روش موفق به کوچک‌سازی سلول‌های سرطانی شدیم به طوری‌که ابعاد آنها بسیار کوچک شده و به مقدار ناچیز می‌رسد.

1

این گروه تحقیقاتی یک سگ ١١ساله را به‌ عنوان اولین بیمار، با این روش تحت درمان قرار دادند. آنها نانو ذرات را به بدن این سگ تزریق کرده و سپس لیزر را به محل تومور تاباندند. نتایج نشان داد که ابعاد تومور کوچک شده‌ است. از ابتدای ژانویه امسال، اداره تحقیقات کلینیکی دامپزشکی، برای تسهیل درمان حیوانات در دانشگاه فلوریدا راه‌اندازی شده‌ است.

سوتی هفته

«لغو کنسرت سیروان خسروی با  اتهام خود‌فروخته»

«سیروان خسروی» خواننده‌ی پاپ، متولد تهران و اصالتن کرد است؛ چندی پیش تعدادی از هموطنان کرد، با ایجاد کمپینی این هنرمند را یک «کرد خود‌فروخته» نامیدند. کمپینی که موجب شد کنسرت این هنرمند در سنندج نیز لغو شود.

چندی پیش این خواننده و آهنگساز که در میان گروهی از جوانان طرفداران زیادی دارد، خبر برگزاری کنسرتی را در شهر مادری‌اش، سنندج، اعلام کرد و این خبر با ایجاد کمپین‌های «تحریم سیروان خسروی» هم‌راه بود که به نوع خود عجیب بود.

خسروی در این راستا، در صفحه‌ اجتماعی‌اش نوشت: چند روز گذشته، پس از اعلام برگزاری کنسرتم در سنندج، با سیل پیغام‌های غیر‌دوستانه و کمپین‌های «تحریم سیروان خسروی» مواجه شدم.

بعد متوجه شدم که دلیلش عکسی از برج میلاد و آلودگی هوا بوده که من در صفحه شخصی‌ام گذاشتم و زیر آن نوشتم «شهر من!» و ظاهرن عده‌ای از هموطنان کرد با دیدن این عکس و نوشته‌ آن، به این نتیجه رسیدند که من چه‌جور کردی هستم که زیر عکسی از تهران نوشتم «شهر من!» و در نتیجه بیانیه دادند که از این تاریخ به بعد سیروان خسروی، این کرد خود‌فروخته، تحریم می‌باشد.

sirwankhosrawi

عذر می‌خواهم که کردی نمی‌خوانم، لباس کردی نمی‌پوشم و در تهران به دنیا آمدم و زندگی می‌کنم! خوشحالم که ایرانی‌های سراسر دنیا جدا از این‌که من ترک، لر یا کرد هستم، آن‌قدر به من لطف دارند و متاسفم برای افکار پوسیده‌ بعضی‌ها. از همین‌جا هم اعلام می‌کنم که در شهر مادری‌ام هیچ‌وقت اجرا نخواهم داشت.

بارها شاهد لغو کنسرت‌ها در شهرستان‌ها به‌دلیل اعمال فشار نیروهای موسوم به «خودسر» بوده‌ایم، اما لغو کنسرت به‌دلیل اعمال فشار اقلیتی از یک قوم ایرانی به هموطن منسوب به خودشان، اگر قرار باشد تکرار شود، قطعن روند خوبی نخواهد بود.

حوادث

«فرجام مرگبار رابطه نامشروع میوه‌‌فروش دوره‌ گرد»

مردی به نام «کاوه» که با انگیزه ناموسی دست به جنایت زده است تا چندی دیگر پای چوبه دار خواهد ایستاد. مردی آذر سه‌سال قبل به پلیس مراجعه کرد و خبر داد پسر 24ساله‌اش به نام «فرید» ناپدید شده است. کارآگاهان برای یافتن ردی از این جوان وارد عمل شدند و قبل از هر کاری به بررسی فهرست مکالمات تلفنی او پرداختند.

در این مرحله از تحقیقات مشخص شد فرید آخرین‌بار با زنی به نام هدیه تماس گرفته است. کارآگاهان سراغ هدیه رفتند و از او درباره جوان مفقود شده پرس‌وجو کردند. زن جوان ابتدا مدعی شد چنین شخصی را نمی‌شناسد، اما هنگامی‌که تحت بازجویی‌های تخصصی قرار گرفت، اسرار جنایت را فاش کرد.

هدیه گفت: شوهرم با هم‌دستی پسر عمویش، فرید را به قتل رساندند. فرید میوه‌فروش دوره‌گرد بود و هرازگاهی به محله ما می‌آمد و از او خرید می‌کردم. هیچ مشکلی وجود نداشت تا این‌که یک‌شب وقتی شوهرم به سفر رفته بود او به خانه ما آمد و به‌زور به من تعرض کرد. وقتی شوهرم از سفر برگشت ماجرا را برایش تعریف کردم و او فرید را با کمک پسرعمویش به قتل رساند.

22

ماموران بعد از اطلاع از جزییات قتل، شوهر هدیه و متهم دیگر را بازداشت کردند. همسر هدیه اتهامش را گردن گرفت و گفت: وقتی همسرم به من گفت فرید به او تعرض‌کرده است تصمیم گرفتم از وی انتقام بگیرم به همین دلیل موضوع را با پسرعمویم در میان گذاشتم و او هم قبول کرد در کشتن فرید به من کمک کند. ابتدا هدیه با فرید تماس گرفت و او را به خانه کشاند سپس ما به او حمله کردیم و من وی را با چند ضربه چاقو کشتم. در ادامه جسد را از شهر بیرون بردم و آن را به آتش کشیدم تا شناسایی نشود.

یادی از تاریخ

«دختر ناصرالدین شاه پیشگام تغییر لباس زنان قاجار»

«جنیفر اسکارس» متصدی پیشین فرهنگ خاورمیانه در موزه ملی اسکاتلند در گفت‌وگو با «تاریخ ایرانی» به پرسش‌هایی در باب تاثیر مد اروپا بر زنان دربار قاجار پاسخ داده است. این مدرس افتخاری در کالج هنر و طراحی (Duncan of Jordanstone) در بریتانیا، شرحی از تغییرات تدریجی در جامه و آرایش زنان حرمسرا قرن نوزدهم ارایه می‌دهد و از تاثیر چهارمین شاه قاجار و دخترش در دگردیسی لباس خانم‌های درباری سخن می‌گوید، آن‌جا که به گفته وی «ناصرالدین شاه» بر شکل و اندازه دامن‌ها تاثیر گذاشته و «تاج‌السلطنه» در شب نامزدی و مهمانی عروسی‌اش، هم‌راه با لباسی از ابریشم صورتی با ساتن سفید، توری به سبک عروس‌های اروپایی به سر داشته است. این محقق، موزه‌دار مستقل و نویسنده، نمایشگاه‌های دایمی و موقتی بسیاری از فرهنگ‌های خاورمیانه را در موزه ملی اسکاتلند برپا و به خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپای شرقی، ترکیه، کشورهای خلیج‌فارس، مصر، اردن، مراکش، تونس، رومانی و ایران سفرهای بسیاری کرده است. خانم اسکارس مقالات و کتاب‌های زیادی در باب لباس در خاورمیانه منتشر کرده است که آخرین آن «فرهنگ خانگی در خاورمیانه» است.

پیش از دوره قاجار اطلاع از لباس‌های اروپایی در میان زنان ایرانی محدود بود. عمده اروپائیان، دیپلمات‌ها، سربازان، تاجران که به اصفهان پایتخت صفویان سر می‌زدند مرد بودند. طبیعتن آنها جامه اروپایی بر تن داشتند، اما زمانی‌که لازم بود لباس ایرانیان را می‌پذیرفتند. جامه زنان اروپایی از طریق تصاویر وارداتی از زیبایی‌های مد روز شناخته می‌شد. تصاویری که هم‌زمان توسط هنرمندان ایرانی که تخصصشان در نقاشی از چهره برای آلبوم مشتری‌هایشان بود گرته‌برداری می‌شد.

33

زنانی که بالا‌ترین جایگاه را در دربار داشتند با علاقه و ارتباطاتی که داشتند مسوول آوردن مد اروپا به جامعه ایران بودند. مد روز در سبک اروپایی اواخر دوره قاجار به ایران آمد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه به واسطه نفوذ دخترش تاج‌السلطنه که تحصیل‌کرده بود و از آزادی زنان ایرانی پشتیبانی می‌کرد این مساله تسهیل شد. او در خاطراتش از لباس‌هایی سخن به میان آورد که در سبک و رنگ‌های روشن تجلی اروپایی‌ها بود. او هم‌چنین حدود سال ۱۹۰۰ با لباس اروپایی تنگ چسبان پارچه‌ای و گیسوان پوشانده نشده‌اش مدل نقاشی شد.

استاتوس

در آیتم این هفته استاتوس ابتدا مانند برنامه‌های پیشین به موضوع هفته گذشته خواهم پرداخت که در خصوص کم‌آبی در پایتخت بود و «علی» برای ما نوشته بود که نداشتن فرهنگ در این خصوص مسوول و غیر‌مسوول نمی‌پذیرد و در هر مقطعی قابل لمس است.

هم‌چنین در این هفته نیز از شما خواهانیم تا در خصوص نزدیکی دانشمندان به درمان سرطان برایمان استاتوس بنویسید که آیا با توجه به پیشرفت علم روزی می‌رسد که برای تمامی بیماری‌های دنیا درمانی وجود داشته باشد یا خیر.

مطالب مرتبط

آغاز برخورد جدی با متخلفان ایرانی در مصرف آب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,