Saturday, 18 July 2015
15 August 2020
در سخن‌رانی مجمع عمومی سازمان ملل

«روحانی: اگر غرب نرمش نشان دهد توافق اتمی امکان‌پذیر است»

2014 September 25

خبر / رادیو کوچه

 

«حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران در دومین روز نشست سران در مجمع عمومی سازمان ملل روز پنج‌شنبه بیست و پنجم سپتامبر به ایراد سخنرانی پرداخت.

«حسن روحانی» در سخنرانی خود، در مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار ادامه مذاکرات هسته‌ای بدون تاخیر شد و گفت که اگر غرب نرمش نشان دهد توافق تا مهلت مقرر امکان‌پذیر است.

رییس جمهوری ایران در این رابطه گفت، با توجه به رویکرد شفاف ایران، در صورتی که طرف‌های مذاکره کننده، متقابلن از عزم کافی برخوردار باشند و بتوانیم در مهلت تعیین شده، به موفقیت کامل برسیم، فضای کاملن متفاوتی از نظر همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی به وجود خواهد آمد، به ویژه در زمینه مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی در منطقه.

«حسن روحانی»، در این سخنرانی، غرب را متهم به اتخاذ سیاست‌های اشتباه در خاورمیانه، آسیای میانه، و قفقاز کرده و خشونت‌گرایی‌های اخیر را نتیجه سیاست‌های غرب دانست.

rohani

وی همچنین، خواستار آن شد که «کار به دست کاردان سپرده شود» بدین معنی که رهبری مبارزه با افراطی‌گری و خشونت به «نخبگان میانه‌روی منطقه» سپرده شود  و اگر دیگر کشورها می‌خواهند با تروریسم مقابله کنند باید به کمک این «نخبگان» بیایند.

«حسن روحانی»، با بیان این‌که، ایران سرزمین امنیت، ثبات و آرامش است گفت: سیاست اصولی کشور من تلاش برای تعامل سازنده با کشورهای همسایه است.

او همچنین گفت: «طرح مسئله سلطه ایران بر کشورهای همسایه افسانه و بخشی از پروژه ایران‌هراسی است. ما خواستار پایان این پروژه هستیم. مثل سال گذشته تاکید می‌کنم که اگر رویکرد درست علیه خشونت‌گرایی اتخاذ نشود منطقه ناامن‌تر می‌شود.»

پیش از سخن‌رانی آقای «روحانی»، «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر بریتانیا، در مجمع عمومی سازمان ملل با بیان این‌که، ما اختلافات زیادی با ایران داریم، گفته بود،حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای، نحوه برخوردش با مردم ایران، همه این‌ها باید تغییر کنند.

«باراک اوباما»، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز روز گذشته در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل از مردم و رهبران ایران خواسته بود تا از مذاکرات هسته‌ای جاری برای یافتن یک «راه حل دیپلماتیک» صلح‌آمیز به منظور حل و فصل ابهامات برنامه هسته‌ای خود استفاده کنند.

مطالب مرتبط

واکنس شدید ایران به سخنان نخست وزیر بریتانیا در سازمان ملل

اوباما از رهبران ایران خواست فرصت توافق هسته‌ای را از دست ندهند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,