Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
در دیدار با بارزانی

«وعده وزیر دفاع آلمان برای کمک نظامی بیشتر به کردها»

2014 September 26

خبر / رادیو کوچه

 

«اورزولا فون دِر لاین» وزیر دفاع آلمان با دادن وعده کمک‌های نظامی بیش‌تر به کردهای عراق در جنگ علیه «دولت اسلامی» با ارسال تجهیزات نظامی مدرن‌تر از جمله دستگاه‌های مین‌یاب برای کردها موافقت کرد.

«اورزولا فون دِر لاین» وزیر دفاع آلمان که روز پنج‌شنبه بیست و پنجم سپتامبر در راس هیاتی نظامی به صورت سرزده به اربیل، مرکز اقلیم کردستان سفر کرده بود با مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق ملاقات کرد.

بنابه گزارش وب‌سایت دویچه‌وله، دولت آلمان پیش از این تصمیم گرفت تجهیزات نظامی به ارزش ۷۰ میلیون یورو در اختیار پیشمرگه‌های کرد قرار دهد. این سلاح‌ها باید تا ماه اکتبر از طریق فرودگاه لایپزیگ آلمان به کردستان عراق ارسال شوند.

براساس این گزارش، وزیر دفاع آلمان در عین حال قول داد که کشورش در آموزش نیروهای پیشمرگه کمک بیشتری کند. در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، از ماه اوت سال جاری (۲۰۱۴) ۶ مربی نظامی آلمانی حضور دارند؛ افسران جدید نیز باید به آنها ملحق شوند. این افراد وظیفه دارند تجهیزات نظامی آلمانی را به پیشمرگه‌های کرد تحویل دهند و نحوه استفاده از این سلاح‌ها را به نیروهای محلی بیاموزند.

barzani

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان نیز، در دیدار با خانم فون دِر لاین تاکید کرد: «سلاح‌هایی که کردستان دریافت کرده است قدیمی هستند و ما نیازمند سلاح‌های پیشرفته و مدرن هستیم. ما نه برای کردستان بلکه برای دنیا می‌جنگیم. تهدیدات دولت اسلامی فرامنطقه‌ای است. طی روزهای آینده خسارت سنگینی به تروریست‌ها وارد خواهیم کرد و اقلیم کردستان برای مبارزه با گروه دولت اسلامی خواستار نیروی زمینی خارجی نیست.»

بارزانی همچنین خاطرنشان کرد که تروریست‌های «دولت اسلامی» مناطق تحت اشغال خود را مین‌گذاری کرده‌اند و منطقه کردستان نیاز شدیدی به تجهیزات مین‌یاب دارد. از این طریق آوارگان نیز می‌تواند به محل سکونت خود برگردند.

وزیر دفاع آلمان با حمایت از این درخواست کردها تاکید کرد همکاری آلمان و اقلیم کردستان ادامه خواهد داشت و آلمان برای مدتی طولانی از روند سیاسی عراق حمایت می‌کند. وی افزود که آلمان تجهیزات کشف مواد منفجره و مین‌یاب را نیز برای منطقه کردستان عراق ارسال کرده است. به گفته فون در لاین، آوارگان منطقه کردستان نیازمند کمک‌های زیادی هستند و باید شرایط بازگشت‌شان فراهم شود.

آلمان قرار است در مجموع ۶۰۰ تن سلاح و تجهیزات نظامی به پیشمرگه‌های کرد تحویل دهد. مقامات آلمانی گفته بودند ۴۰ هزار مسلسل، ۱۰ هزار نارنجک دستی، ۲۴۰ موشک‌انداز و ۵ زره‌پوش در اختیار نیروهای پیشمرگه قرارخواهند داد. آلمان جزو نخستین کشورهایی است که با تحویل تجهیزات نظامی به پشمرگه‌های کرد موافقت کرد.

مطالب مرتبط

ایران برای پیشمرگ‌های کرد تسلیحات نظامی فرستاده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,