شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
29 August 2016
کوه آتشفشان اونتاکه

«فوران آتشفشان در ژاپن جان بیش از سی نفر را گرفت»

۱۳۹۳ مهر ۰۷

خبر / رادیو کوچه

 

فوران ناگهانی کوه آتشفشان «اونتاکه» در کشور ژاپن جان بیش از سی نفر را گرفت و بیش از چهل نفر نیز زخمی شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیدپرس روز یک‌شنبه بیست و هشتم سپتامبر گزارش داده است، فوران کوه آتشفشانی از ظهر روز شنبه، بیست و هفتم سپتامبر، به وقت محلی آغاز شد که بر اثر آن، مواد مذاب، گدازه‌های آتشفشانی و خاکستری عظیم به طول چندین کیلومتر از بدنه کوه جاری شده‌است.

مقامات محلی شمار کشته‌ها را تا حدود بیست و چهار ساعت بعد از این حادثه، دست‌کم ۳۱ تن و شمار زخمی‌ها را حدود چهل نفر اعلام کرده‌اند.

غلیان کوه آتشفشانی همراه با برخاستن ستونی قطور از دود و خاکستر تا ارتفاع حتی ۱۰ کیلومتر و فورانی از گدازه‌های سوزان به روی پهنه کوه، دست‌کم تا ظهر یک‌شنبه ادامه یافته بود.

کوه «اونتاکه» با ۳۰۶۷ متر ارتفاع برای کوهنوردان پرجذبه است؛ در لحظه فوران گدازه‌های آتشفشانی، دویست و پنجاه کوهنورد در این کوه در گردش بودند. بنابه گزارش‌ها، بیش از ۲۰۰ کوهنورد موفق شدند از محل حادثه دور شوند و خود را به پایین کوه برسانند.

japan_volcano

بیش از ۵٠٠ نفر از نیروهای پلیس و ارتش ژاپن برای امدادرسانی به منطقه اعزام شده‌اند و مقامات محلی گفته‌اند که هلیکوپترهای نظامی موفق شده‌اند هفت نفر را در دامنه‌های کوه اونتاکه نجات دهند.

محلی که آتشفشان کوه «اونتاکه» از آن بروز کرده، در میانه ژاپن و در ۲۱۰ کیلومتری غرب توکیو، پایتخت، در حد فاصل «ناگانو» و «گیفو» و بر سر راه جزیره مهم «هونشو» قرار دارد.

نیروهای تجسس و امداد می‌گویند در حال به‌کارگیری هلیکوپترهای نظامی برای جستجوی شماری از ناپدیدشدگان هستند.

روز شنبه در اولین ساعات پس از وقوع این آتشفشان، از ناپدید شدن رد پای چهل و پنج نفر خبر داده شد اما به نظر می‌رسد که با افزایش شمار جسدهای بدست آمده، از تعداد ناپدیدشدگان کم شده باشد.

شرکت‌های هوایی منطقه برای جلوگیری از هر گونه رویداد احتمالی از پرواز بر فراز منطقه خودداری کرده و مسیر بسیاری از پروازهای عادی، تغییر کرده‌است.

نگرانی از این که فوران آتشفشان بر نیروگاه‌های هسته‌ای اثر بگذارد، وجود ندارد زیرا در نزدیکی‌های این کوه هیچ نیروگاه هسته‌ای برپا نشده‌است.

با وجود این، کارشناسان محیط زیست ژاپن بعید ندانسته‌اند که آتشفشان کوه «اونتاکه» بزودی تکرار شود.

کوه «اونتاکه» هفت سال پیش نیز با فاجعه مشابه فوران آتشفشان روبه‌رو شد اما بزرگ‌ترین و پرتلفات‌ترین غلیان آتشفشان کوه ۳۵ سال پیش در سال ۱۹۷۹ رخ داده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,