Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
بر پایه مشاهدات ٥٠٠ نفر

«گزارش سازمان ملل از نقض گسترده حقوق بشر توسط داعش»

2014 October 02

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان ملل متحد اعلام کرد که گروه دولت اسلامی «داعش» در عراق به خشونت گسترده و فجایع بزرگی دست زده است.

سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه دوم اکتبر، در گزارشی درباره تحولات عراق، مدارک جدیدی درباره آن‌چه اقدامات گروه دولت اسلامی «داعش» در نقض متناوب حقوق بشر در آن کشور خوانده، ارایه کرده و خشونت‌های این گروه را گسترده توصیف کرد.

خبرگزاری رویترز، در این رابطه گزارش داده است، سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرد، گروه داعش در عراق به اعدام های گسترده، ربودن زنان و دختران جوان و استفاده از آنان به عنوان برده‌های جنسی و به کارگرفتن کودکان در مبارزات مسلحانه دست زده است.

در این گزارش که برپایه مشاهدات ۵٠٠ نفر تهیه شده، آمده است: این خشونت‌های سازمان یافته دهشتناک، به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت می‌ماند.

daesh

در گزارش سازمان ملل آمده است که این خشونت‌ها شامل حمله‌های مستقیم برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیربناهای غیرنظامی، اعدام‌ها و دیگر شیوه‌های کشتار غیرنظامیان، ربودن، تجاوز و دیگر شکل‌های خشونت جنسی و فیزیکی علیه زنان و دختران بوده است.

واداشتن کودکان به حضور در جنگ و استفاده از آن‌ها به عنوان سرباز و تخریب یا هتک حرمت مکان‌های مذهبی یا فرهنگی از دیگر خشونت‌های مورد اشاره در این گزارش هستند.

داعش که از اواخر ماه ژوئن در عراق قدرت گرفت و برخی از شهرهای این کشور را تحت کنترل خود درآورد، به پاکسازی قومی و مذهبی در عراق پرداخت.

در گزارش سازمان ملل متحد همچنین، دولت عراق هم متهم شده است که در حمله‌های هوایی خود علیه گروه دولت اسلامی، با هدف قرار دادن روستاها، مدارس و بیمارستان‌ها، باعث مرگ تعداد قابل توجهی از غیرنظامیان شده است که برخلاف قوانین بین‌المللی است.

مطالب مرتبط

شورای امنیت سازمان ملل خواستار انحلال و خلع سلاح داعش شد

داعش هفت مرد و سه زن را در اطراف کوبانی سر برید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,