Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
به دنبال اعتراضات چند روز اخیر

«پلیس هنگ‌کنگ پس از درگیری با معترضان نوزده نفر را بازداشت کرد»

2014 October 04

خبر / رادیو کوچه

 

به دنبال ناآرامی‌های چند روز اخیر در هنگ‌کنگ، ماموران پلیس بامداد شنبه چهارم اکتبر، پس از درگیر شدن با معترضان، با باتون به شماری از معترضان حمله کردند.

معترضان هنگ‌کنگی که شمار آنها حدود ده هزار نفر برآورد شده است، در اعتراض به حمله روز جمعه طرفداران حکومت مرکزی چین به چادرهای دانشجویان به خیابان آمده بودند.

پس از حمله روز جمعه، معترضان دموکراسی‌خواه اعلام کردند که مذاکره با رییس اجرایی هنگ‌کنگ را به تعویق می‌اندازند.

پلیس هنگ‌کنگ می‌گوید نوزده تن را به اتهام ارتباط با «تبهکارانی که در حمله روز جمعه نقش داشته‌اند» بازداشت کرده است.

hongkong

پلیس هنگ‌کنگ، با رد این ادعا که نسبت به تظاهرکنندگان تبعیض قائل می‌شود، رد کرده و می‌گوید، اعضای گروهی که به تظاهرکنندگان حمله می‌کردند، نیز در میان این بازداشت‌شدگان هستند.

تظاهرکنندگان به چگونگی انتخاب رهبر بعدی هنگ کنگ معترضند و از تصمیم چین برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ۲۰۱۷ خشمگین هستند. آنها از یک هفته قبل، با برپایی چادرها و موانع در بخش‌هایی از شهر دست به اعتراض زده‌اند.

معترضان خواهان استعفای لئونگ تسان یینگ، رییس دولت محلی هنگ‌کنگ هستند. آقای لئونگ گفته است که از مقامش استعفا نمی‌کند اما حاضر به مذاکره است.

هنگ‌کنگ از دهه ۱۸۴۰ تحت حاکمیت بریتانیا بود اما در سال ۱۸۹۸، دولت‌های بریتانیا و چین معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن، هنگ‌کنگ به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار بریتانیا قرار گرفت.

بریتانیا در سال ۱۹۹۷، هنگ‌کنگ را با فرمول یک کشور، دو نظام به چین برگرداند، که بر این اساس، مردم هنگ‌کنگ از آزادی بیان و حق اعتراض برخوردارند، حقوقی که مردم سرزمین اصلی چین از آن محرومند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,