Saturday, 18 July 2015
11 July 2020
وزارت‌ دارایی بریتانیا اعلام کرد

«بریتانیا بابک زنجانی و دانشگاه شریف را از لیست تحریم‌ها حذف کرد»

2014 October 05

خبر / رادیو کوچه

 

وزارت دارایی بریتانیا شش فرد و موسسه از جمله «بابک زنجانی» و شرکت سورینت، یکی از شرکت‌های متعلق به آقای زنجانی و همین طور دانشگاه صنعتی شریف ایران را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد.

بنابه گزارش روز یک‌شنبه پنجم اکتبر وب‌سایت خبری «بی‌بی‌سی»، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بیمه معلم و بانک سینا سه موسسه دیگری هستند که از لیست تحریم‌های وزارت دارایی بریتانیا حذف شده‌اند.

در این گزارش آمده است، وزارت‌ دارایی بریتانیا، روز جمعه سوم اکتبر، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که لغو تحریم‌ علیه این فرد و موسسات بر اساس حکم دادگاه اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ صورت گرفته است.

این افراد و نهادهایی که از لیست تحریم‌های بریتانیا خارج شده‌اند، پیش از این، به اتهام کمک به دورزدن تحریم‌های ایران یا ارتباط با برنامه هسته‌ای و تسلیحاتی این کشور از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.

zanjani-1

حکم دادگاه اتحادیه اروپا به نفع این شش فرد و نهاد در تاریخ‌های متفاوتی بین ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) تا ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) امسال اعلام شد.

اطلاعیه وزارت دارایی بریتانیا می‌گوید از آنجا که تا دو ماه بعد از صدور حکم دادگاه، تقاضای تجدید نظر نشده است، این احکام لازم‌الاجراست و دارایی‌های متعلق به فهرست اعلام شده آزاد خواهد شد.

بابک زنجانی که اکنون در ایران در بازداشت به سر می‌برد در فروش نفت ایران و انتقال پول آن به داخل کشور فعال بود.

بابک زنجانی که در حال حاضر به دلیل فروش نفت ایران و عدم پداخت پول آن به وزارت نفت این کشور در زندان به سر می‌برد، اواخر سال ٢٠١٢ به اتهام کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق ایفای نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفت و چند ماه بعد آمریکا، هم نام او را به فهرست افراد ناقض تحریم‌های ایران افزود.

آقای زنجانی در آن زمان گفت که کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و نفت ایران را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی فروخته است.

تحریم دانشگاه صنعتی شریف هم به ظن ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای ایران وضع شد و شامل مسدود کردن دارایی‌های این دانشگاه در کشورهای عضو اتحادیه بود.

به گفته رییس دانشگاه صنعتی شریف این دانشگاه از طریق یک وکیل انگلیسی علیه اتحادیه اروپا اقامه دعوی کرد و طی دو سال از طریق نظام حقوقی اروپا علیه اتحادیه اروپا این مساله پیگیری شد.

در نهایت دادگاه حدود دو ماه پیش اعلام کرد که شواهد ارائه شده توسط اتحادیه اروپا در اثبات ارتباط این دانشگاه با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی تشخیص نداده است.

مطالب مرتبط

دادگاه اتحادیه اروپا رای به لغو تحریم دانشگاه صنعتی شریف داد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,