Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
به دنبال شدت حملات داعش به کوبانی

«تظاهرات کردها در ترکیه و پایتخت‌های اروپایی به حمایت از کوبانی»

2014 October 07

خبر / رادیو کوچه

 

به دنبال شدیدتر شدن حملات گروه اسلام‌گرای دولت اسلامی به کوبانی و احتمال سقوط این شهر کردنشین در شمال سوریه، در ساعات اولیه بامداد روز سه‌شنبه هفتم اکتبر، بنابه درخواست حزب دمکراتیک خلق‌ها، اصلی‌ترین حزب کردهای ‫‏ترکیه، کردهای این کشور برای فشار به دولت ترکیه برای حمایت از کوبانی به خیابان آمدند.

همچنین «صلاح‌الدین دمیرتاش»، یکی از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها، با در صحفه خود در فیس‌بوک اعلام کرد، که وضعیت کوبانی بسیار بحرانی است و از تمامی کردهای این کشور خواست تا در اعتراض به حمله داعش به کوبانی و عمل‌کرد ضعیف دولت ترکیه در پاسخ به این حملات، به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند.

پیرو بیانیه، حزب دمکراتیک خلق‌ها و درخواست «صلاح‌الدین دمیرتاش»، مردم در شهرهای استانبول و دیاربکر بزرگترین شهر کردنشین ترکیه و سایر شهرهای مناطق کردنشین این کشور دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. که این تجمع‌های گسترده در استانبول و سایر شهرها به درگیری با پلیس ضد شورش منجر شد.

3

در جریان این درگیری‌ها تظاهرکنندگان از کوکتل مولوتف استفاده کرده و خودرویی را به آتش کشیده‌اند. در محله گازی استانبول نیز اتوبوسی به آتش کشیده شده است.

همچنین شبکه خبری «روناهی» که اخبار مربوط به کردستان سوریه را پوشش می‌دهد، گزارش داد، در شهر لیجه در نزدیکی دیاربکر نیز مردم معترض به تصرف برخی پاسگا‌های پلیس دست زده‌اند.

همچنین رسانه‌های خبری کرد زبان از حرکت صدها نفر از مردم مناطق مرزی کردستان ترکیه به ویژه شهر مرزی سوروچ با پای پیاده به طرف شهر کوبانی خبر داده‌اند.

در پایتخت‌ها و شهرهای کشورهای اروپایی نیز کردهای مقیم آن‌جا به حمایت از کوبانی و معطوف کردن افکار عمومی و دولت‌های غربی در خیابان‌های اصلی و فرودگا‌ها و مقابل پارلمان‌های آن کشورها دست به تجمع اعتراضی و تحصن کرده‌اند.

همچنین صدها تظاهرات کننده کرد در ساعات پایانی روز دوشنبه وارد ساختمان پارلمان هلند در شهر لاهه شدند و خواهان تلاش بیشتر دولت هلند در مبارزه با گروه حکومت اسلامی شدند.

شبکه خبری «ان‌او‌اس» هلند نیز در این رابطه ویدیویی را منتشر کرد که کردهای تجمع کننده در پارلمان هلند، پوسترهایی در دست دارند که روی‌ آن‌ها خطاب به دولت هلند نوشته شده «سکوت را تمام کنید و از کوبانی حمایت کنید.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۴ Comments


 1. بیژن
  1

  کردها کلا قوم دردسرسازی هستند .


  1. فرداد
   2

   بیژن عزیز! آره راست میگی، کردها دردسر سازند، اونا باید مثل گوسفند باشند و دنبال خرافات مذهبی شیعه و سنی باشند مثل بقیه قومهای خاورمیانه… . ولی اینو فراموش نکن تنها قومی که در خاورمیانه فریاد آزادیخواهی و دمکراسی را سالها سر داده و برای آن شجاعانه جنگیده و تاوان آن را هم داده و می دهد و همواره خیلی دهه ها جلوتر از سایر اقوام اندیشیده همین کردهای دردسر ساز بوده اند. متاسفم که شما دردسرهایی که داعش و حکومتهای کهنه پرست منطقه همواره ایجاد کرده اند نمی بینید و میگید که کردها دردسر سازند.


  2. سیما
   3

   بله درست میفرمایید!دردسر ساز هستند که همیشه سرشون در معرض به باد رفتنه…فقط باید دردسر ساز و آزاده باشید تا تو شرق و غرب همه دول ضد بشری دشمن و بدخواه تون باشن.