Saturday, 18 July 2015
25 February 2020
منابع دیپلماتیک

«ایران به کارشناس آمریکایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ویزا نداد»

2014 October 09

خبر / رادیو کوچه

 

منابع دیپلمایتک می‌گویند، جمهوری اسلامی ایران به یکی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای سفر به ایران ویزا نداده است.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه نهم اکتبر، به نقل از منابع دیپلماتیک خود می‌گوید که یکی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که نتوانسته برای سفر به ایران ویزا بگیرد، آمریکایی بوده و در مقابل  نماینده ایران در آژانس گفته است، این کشور تعهدی ندارد که به همه بازرسان و کارشناسان آژانس ویزا بدهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارشی اعلام کرده بود که در سفر ماه آگوست هیاتی از این نهاد به تهران یکی از اعضای هیات ویزا نگرفت.

پس از آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هویت و ملیت این فرد را اعلام نکرد و فقط به این بسنده کرد که، این سومین باری بود که درخواست ویزای او از طرف ایران رد می‌ش،. خبرگزاری رویترز، به نقل از منابعی که خواسته‌اند هویتشان فاش نشود، می‌گوید این فرد آمریکایی و از کارشناسان تسلیحات اتمی بوده است.

ajans-atomi

آژانس به صورت مشخص در باره عدم صدور ویزا برای این فرد موضعی نگرفته اما در گزارش ۵ سپتامبر خود گفته بود هر یک از کارشناسان آژانس که تخصصش برای انجام تحقیقات مورد نیاز باشد باید بتواند در فعالیت‌های آژانس شرکت کند.

یکی از موضوعات مورد ابهام برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برنامه هسته‌ای ایران، تحقیقات ادعایی درباره ساخت سلاح هسته‌ای است.

در این رابطه رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس گفته است: ایران هیچ تعهدی برای اعطای روادید به کارشناسان آژانس ندارد.

آقای نجفی درباره کارشناسی که درخواست ویزایش رد شده گفته است که این فرد با تابعیت خاص، تنها کارمند آژانس است و بازرس انتصابی هم نیست.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این هفته مذاکراتی دو روزه داشتند که ایران آنها را مثبت توصیف کرده است، اما آژانس روز پنج‌شنبه نهم اکتبر، در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد، در مذاکرات تهران، ایران پیشنهادی برای حل پرسش‌های آژانس ارایه نکرد.

در اطلاعیه مطبوعاتی آژانس آمده است: در مذاکرات فنی که در دو روز گذشته (۷ و ۸ اکتبر) میان آژانس و ایران به عمل آمد دوطرف در مورد اجرای «دو اقدام عملی» مرتبط با آزمایش های ایران در خصوص انفجارهای بسیار قوی و جابجایی نوترون گفت‌وگو کردند.

مطالب مرتبط

ایران اطلاعات نادرست به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌دهد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,