Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
امروز با کوبانی

«رجب طیب اردوغان: کوبانی چه ربطی به ترکیه دارد»

2014 October 13

بهرنگ زندی-شادیار عمرانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبررسانی از کوبانی این روزها به‌دلیل عدم حضور خبرنگاران رسانه‌های جریان اصلی در داخل شهر به سختی انجام می‌شود و غالبن خبرنگارهای مستقر در اطراف کوبانی بر پایه‌ی حدس‌وگمان خبرها را منتشر می‌کنند. به همین دلیل اعتماد و یقین به خبرهای رسیده از کوبانی دشوار است و فقط باید از منابع محلی این خبرها را تایید کرد. زارا مستو  از معدود روزنامه‌نگاران مستقر در کوبانی‌ست که در آخرین گفت‌وگویی که با کردپرس انجام داده است می‌گوید که بین ٣۵تا ۴٠درصد از کوبانی در دست داعش است و دیگر مناطق آن در اختیار مدافعین کرد است. این  روزنامه‌نگار کرد سوری می‌افزاید که:« بعدازظهر دیروز در شرق کوبانی درگیری‌های شدیدی بین واحدهای دفاع از خلق (YPG) و نیروهای داعش روی داد.

grila

درگیری‌ها در چند محله‌ی شرق کوبانی عملن تبدیل به مصاف تن به تن شده و تعداد زیادی از افراد داعش کشته شدند. آنان تلاش کردند چند محله در جنوب کوبانی را نیز فتح کنند. اما این تلاش ناکام ماند.» از سویی دیگر ناظران حقوق بشر سوریه گزارش دادند که:« شبه‌نظامیان داعش امروز برای مدت کوتاهی توانستند میدان مرکزی شهر کوبانی یعنی میدان آزادی را تصرف کنند که به سرعت در اثر حمله‌ی غافل‌گیرکننده‌ی نیروهای کرد مورد حمله‌ی گازانبری قرار گرفتند و متحمل تلفات سنگینی شدند. این گزارش می‌افزاید که در حمله‌ی امروز هر دو طرف تلقات سنگینی دادند. بر اساس همین گزارش از ١۶ سپتامبر تا به امروز حملات داعش به کوبانی  ۵۵٠کشته در پی داشته است. این قربانیان شامل ٢٠ نفر شهروند غیرنظامی، ٢٢۶ نفر از رزمندگان(YPG)  و ١٠نفر از کسانی که از گروه‌های دیگر برای کمک‌رسانی به (YPG) پیوسته بودند و بقیه‌ی این تلفات مربوط به داعش است.

رجب طیب اردوغان:«کوبانی چه ربطی به ترکیه دارد؟»

رجب طیب اردوغان ریس‌جمهوری ترکیه در پاسخ کوبنده‌ای به معترضین به سیاست‌های ترکیه در قبال کوبانی گفته است:«حالا آن‌ها صلح،ثبات و فضای اعتماد را در ترکیه با “کوبانی، کوبانی گفتن” مورد حمله قرار می‌دهند.

ardoghan

کوبانی چه ربطی به ترکیه دارد؟ چه ربطی به استانبول و آنکارا دارد؟ سیرت چه ربطی به دیاربکر و بینگل دارد؟» این سخنان را رییس‌جمهوری ترکیه در مراسم مدرسه امام خطیب در زادگاهش یعنی شهر ریزه روز شنبه عنوان کرد. او یاد‌آور شد که ترکیه دویست‌هزار پناهنده از کوبانی را پذیرفته و حالا “شکم‌شان را سیر می‌کند” و “به آن‌ها جا و مکان دادیم” و در ادامه گفت “از این بیش‌تر چه می‌خواهید”؟»اردوغان در حالی این سخنان را بیان می‌کند که ادامه‌ی درگیری‌های خیابانی در شهرهای ترکیه تاکنون 34کشته به جای گذاشته است و یک‌هفته‌ی پیش پارلمان این کشور طرح مداخله‌ی نظامی در کوبانی را به تصویب رساند. شاهدان عینی در شهرهای استانبول و آنکارا خبر می‌دهند که آوارگان سوری پناه‌جو در خیابان‌ها سرگردان هستند و مردم به آن‌ها به عنوان متکدیان آبرومند غذا و پول می‌دهند. بسیاری از آن‌ها به عربی ضحبت نمی‌کنند و از ترس خود را کرد کوبانی معرفی نمی‌کنند.

صالح مسلم قسم خورد کوبانی سقوط نخواهد کرد

صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دموکراتیک(PYD)  در برابر بیست‌هزار تظاهرکننده‌ی کرد در دوسلدورف آلمان روز شنبه قسم خورد کوبانی سقوط نخواهد کرد. او گفت: «تا زمانی که ما آرین مریکانز را داریم کوبانی سقوط نخواهد کرد.(YPG) تا آخرین نفس مقاومت خواهد کرد.»

22

اجتماع کردها و گروه های چپ در دوسلدورف آلمان

صالح مسلم در گفت‌وگو با لاس‌وگاس سان نیز اعلام کرده است:«  هیچ‌گونه گفتگویی میان حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه و آمریکا صورت نگرفته است. آنچه مایه رنجش ماست این است که داعش با سلاح‌های آمریکایی کردها را هدف قرار می دهد.»

معادلات در خاورمیانه با پیروزی کوبانی به کدام سو خواهد رفت؟

مقاومت نظامی از طرف یگان‌های مدافع خلق در کوبانی در برابر حملات مداوم داعش ادامه دارد. نیروهای مدافع خلق از سلاح‌های سنگین بی‌بهره هستند و از همسایه‌ی کرد خود هم در ارسال سلاح‌های سنگین قطع امید کرده‌اند. ایالات متحده هم عنوان کرده است که به این نیروها هیچ سلاحی نخواهد داد. با ادامه‌ی نبرد در کوبانی و کمبود منابع در این شهر آیا این گفته‌ی رامی عبدالرحمن اثبات خواهدشد که رزمندگان کوبانی را به ماشینی تشبیه کرده بود که با ادامه‌ی نبرد بنزین آن‌ها تمام می‌شود؟ یا قول صالح مسلم به هزاران تظاهرکننده در دوسلدورف آلمان عملی می‌شود که قول داده است کوبانی سقوط نخواهد کرد؟ نبرد کوبانی با جنگ‌های کلاسیک و تاریخی در قرن بیستم تفاوت‌های اساسی را دارد.

salehmoslem

صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دموکراتیک

نه جنگ علیه استعمار است که کشور بیگانه را از خاک خود بیرون کند، مشابه آنچه که در الجزایر در فاصله‌ی سال‌های ١٩۵۴تا ١٩۶٢علیه استعمار فرانسه رخ داد؟  و نه شبیه پاک‌سازی‌های قومی مدرن در قرن نوزدهم و بیستم است که در در مناطق مختلفی مانند سرزمین‌های امپراتوری‌های قدیمی در مرکز و شرق اروپا و غرب آسیا اتفاق افتاد. داعش نیروی فراملی اسلامی و تندروی متشکل از قومیت‌های مختلف است و در این مدت از ایزدی و مسیحی و کرد و هر گروهی که با اندیشه‌ و روش او مخالف باشند و در مقابل او بایستند را تصفیه کرده و از بین برده است. استدلال این‌که هدف داعش از تسخیر عراق و شام تغییر نقشه‌ی قومیتی این مناطق است، بسیار دور از ذهن است. هدف داعش به‌طور شفاف در خطبه‌های ابوبکرالبغدادی که به هفت زبان دنیا ترجمه شده است بیان شده که می‌گوید:« اگر مرا برحق نمی‌دانید به راه حق برگردانید و تا زمانی که من تابع پرودگار هستم، از من پیروی کنید. ما فرمان یافته ایم برای برپایی دین، با دشمنان خدا بجنگیم… و این کار جز با نیرو و قدرت محقق نمی‌شود.» کوبانی این روزها از فرمان پروردگار البغدادی سرپیچی کرده و باید مجازات شود. سرپیچی کوبانی از فرامین البغدادی هزینه و بهای سنگینی داشته است. نبرد در کوبانی، تعریف جدیدی از جنگ را در قرن بیست‌ویک به وجود آورده که آن را می‌توان با عنوان جنگ خدایگان تعریف کرد. کوبانی در تضاد آشکار با هر آن‌چیزی‌ست که داعش می‌خواهد، پیروزی دو سر این تضاد تسلط الهه‌ی جدیدی در خاورمیانه است. خدایگان بغدادی در این جنگ پیروز خواهد شد یا خدایگان کوبانی؟

مطالب مرتبط

پیمان نانوشته‌ داعش و ترکیه در سقوط کوبانی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۴ Comments

 1. 1

  رفتارآمریکادرموردکمک نکردن به رزمندگان کوبانی مهر تأییدیست برافشاگریهای خانم کلینگتون وتبانی دوباره باعربستان سعودی است غافل ازاینکه که باسقوط کوبانی آمریکاباردیگرچهره ی واقعی خودرا برجهانیان آشکار میسازداو یکماه پیش، ازموقعیت بسیار خطرناک کوبانی سوء استفاده نمودوبه فوریت رهبری به اصطلاح جنگ باداعش دسرابانیرنگ بعهده گرفت ومبینیم تاکنون به عملیات کارسازی دست نیازیده است.س


 2. مهدی
  2

  کوبانی یا عین العرب محل درگیری بین دو گروه تروریستی پ ک ک و داع میباشد وطبق اخباری هم که درج کرده اید مردم عادی هیچ نقشی در این درگیری ها ندارند زیرا ترکیه با جنایتی که کرده!آن ها ر پناه داده است و در این میان افرادی که نام ترکیه مانند تیری در قلبشان است این حوادث را بهانه کرده و بر ترکیه تاخته اند آیا کشور آنها در این قبال چه کاری انجام داده است؟


 3. رها
  3

  داعش این فرزند عقب مانده ترکیه عربستان و دیگر کشورهای مرتجع منطقه انتقام گیری دولت سرکوبگر ترکیه بر ضد مردم کرد شده است. ترکیه که سابقه نسل کشی های وحشتناکی مثل کشتار ارامنه, آسوریها, کردها و دیگر اقلیتها را تنها در قرن بیستم یدک میکشد, اینبار دوباره به فکر نابودی مردم کرد, اینبار با استفاده از مرتجعین مسلمان افتاده است. رژیم فاشیستی ترکیه اینبار به فکر احیای امپراتوری عقب مانده عثمانی افتاده است و اگر قبلا با حمله به کشورهای اروپایی به گرفتن اسیر و برده کردن مردم آزاد اقالیم اروپا میپرداخت, اینبار با اسیر کردن مسلمانان و ایزدی ها ها استارت پروژه احیای امپراتوری خونین عثمانی را زده است. این حکومت فاشیستی باید هر چه زودتر از اتحادیه اروپا اخراج شود, چه این کشور عقب مانده اسلام زده, لیاقت هویت اروپایی را ندارد.


 4. رها
  4

  داعش این فرزند عقب مانده ترکیه عربستان و دیگر کشورهای مرتجع منطقه ابزار انتقام گیری دولت سرکوبگر ترکیه بر ضد مردم کرد شده است. ترکیه که سابقه نسل کشی های وحشتناکی مثل کشتار ارامنه, آسوریها, کردها و دیگر اقلیتها را تنها در قرن بیستم یدک میکشد, اینبار دوباره به فکر نابودی مردم کرد, اینبار با استفاده از مرتجعین مسلمان افتاده است. رژیم فاشیستی ترکیه اینبار به فکر احیای امپراتوری عقب مانده عثمانی افتاده است و اگر قبلا با حمله به کشورهای اروپایی به گرفتن اسیر و برده کردن مردم آزاد اقالیم اروپا میپرداخت, اینبار با اسیر کردن و برده نمودن مسلمانان و ایزدی ها, استارت پروژه احیای امپراتوری خونین عثمانی را زده است. این حکومت فاشیستی باید هر چه زودتر از اتحادیه اروپا اخراج شود, چه این کشور عقب مانده اسلام زده, لیاقت هویت اروپایی را ندارد.