Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
بیست‌و‌یکم اسفند - دوازدهم مارس

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم اسفند»

2010 March 12

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 604 میلادی – «گریگوری یکم» که در تاریخ عنوان پاپ بزرگ دارد 12 مارس درگذشت. وی که از سوم سپتامبر سال 590 و در پنجاه سالگی به سمت پاپ انتخاب شده بود به دلیل پژوهش‌هایش و بحث با پیروان ادیان دیگر به «دیالوگوس» هم معروف است. گریگوری‌ یکم متولد ایتالیا برپایه تعالیم مسیح و نقل قول‌های حواریون، هفت عمل را گناه بزرگ اعلام داشت و به کلیساها ابلاغ کرد تا ارتکاب آن‌ها را نهی کنند. این هفت گناه عبارتند از: تکبر، بخل و حسد، شکم‌پرستی، نظر شهوانی داشتن، خشم،  آزمندی ، تنبلی و مفت‌خوری.
  • 2004 میلادی – «فین کارلینگ» داستان‌نگار بلندآوازه نروژی در 78 سالگی درگذشت. وی کار داستان‌نگاری را در سال 1949 با انتشار ناول «پل» و نمایش‌نامه «توپ کریستال» آغاز کرده بود و آخرین ناول او که چند ماه پیش از درگذشتش منتشر شد «مددرسانان کوچک» عنوان دارد. معروف‌ترین داستان کارلینگ «و ما هنوز انسان هستیم» است که به چندین زبان ترجمه شده است.
  • 1209 میلادی – «نظامی گنجوی» شاعر نام‌دار ایران از شهر گنجه قفقاز که به نوشته بسیاری از مورخان 12 مارس دیده ازجهان فروبست، شاعری داستان‌سرا و متخصص مثنوی داستانی بود. لیلی و مجنون، خسرو و شیرین، هفت‌پیکر و اسکندرنامه از جمله آثار او هستند.
  • 1926 میلادی – «ایرج میرزا» شاعر طنزسرا در این روز در تهران در 54 سالگی درگذشت و مرگ او سکته اعلام شد.گفته می شود وی یک شاه‌زاده قاجار بوده است.
  • 1930 میلادی – «گاندی»مبارزه منفی خود یا به اصطلاح بی‌اعتنایی آرام و بدون خشونت نسبت به تصمیم مقامات را برضد مالیات نمک که از سوی حکومت انگلیسی هند وضع شده بود در این روز آغاز کرد و پیشاپیش هزاران تن از هندیان از منطقه احمدآباد پیاده عازم ساحل دریا در«دندی» شدند تا دست به جمع آوری نمک از دریا بزنند و آن‌را با مالیات خریداری نکنند. این پیاده‌روی 480 کیلومتری، 25 روز طول کشید و این جمعیت از ششم آوریل سرگرم جمع‌آوری نمک طعام از دریا شد که پلیس انگلیسی هند بسیاری از آنان از جمله «رام داس» پسر گاندی را دستگیر و به زندان افکند.
  • 1941 میلادی –  قانون عاریه و کرایه اسلحه از جانب آمریکا به کشورهایی که با آلمان و ایتالیا در جنگ بودند به تصویب کنگره این کشور رسید. هنوز آمریکا وارد جنگ جهانی دوم نشده بود.
  • 1369 خورشیدی –  «هوشنگ طاهری» از استادان برجسته دانشگاه، مترجم و منتقد صاحب نام در عرصه هنر درگذشت. طاهری علاوه بر تدریس در دانشکده هنرهای دراماتیک و صدا و سیما با مطبوعات همکاری می‎کرد. وی از پیش‌گامان ترجمه فیلم‌نامه‎های آثار مدرن سینمایی در ایران محسوب می‌شود. «تاریخ سینمای هنری و هنر اسلامی» از جلمه آثار وی  بشمار می‌روند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,