Saturday, 18 July 2015
23 February 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«گل خانم»

2014 October 19

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قاضی ربیحاوی در آبادان متولد شده است. از سال ۱۳۵۸ فعالیت ادبی خود را با نوشتن قصه‌هایی برای کودکان آغاز کرد. کتاب “وقتی دود جنگ در آسمان دهکده دیده شد”، درباره جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۰ از او منتشر شد. این کتاب به‌عنوان اولین داستان منتشر شده‌ی ضد جنگ در ادبیات ایران ثبت شده است. یک‌سال بعد مجموعه داستان “خاطرات یک سرباز” – مجموعه پنج داستان درباره جنگ – توسط نشر ققنوس از او منتشر شد. چند ماه پس از انتشار آن کتاب، دستگیر و به تحمل نُه ماه زندان محکوم شد. او و چند نویسنده دیگر در سال ۱۳۶۲ همراه با هوشنگ گلشیری یک گروه ادبی تاسیس کردند که بعدها به جلسات پنجشنبه‌ها معروف شد . کتاب‌های «هشت داستان»، «کنیزو و چند داستان دیگر» و «پاگرد سوم» نتیجه کار مشترک این گروه بود. از این سه اثر دو کتاب «کنیزو و چند داستان دیگر» و «پاگرد سوم» اجازه انتشار نیافت.

18OCT2014-Ghesseha-Shohreh-Gool-Khanoom11
از ربیحاوی در سال ۱۳۷۰ مجموعه داستان “از این مکان” منتشر شد و در سال ۱۳۷۳ یک رمان بنام “گیسو”.
او در سال ۱۳۷۴به انگلستان مهاجرت کرد و دو کتاب دیگرش، مجموعه داستان «چهار فصل ایرانی» و رمان «لبخند مریم» که باز هم در ایران موفق به کسب مجوز انتشار نشدند در خارج از کشور به چاپ رسید.
ربیحاوی در سال های نخستین اقامتش در لندن نمایش‌نامه “نگاه کن اروپا” را نوشت. این نمایش‌نامه مورد توجه هرولد پینتر نمایش‌نامه نویس فقید بریتانیایی قرار گرفت و با حمایت او به صحنه رفت. پینتر خود در این نمایش‌نامه نقش یکی از شخصیت های اصلی را بازی کرد.

ربیحاوی سپس بیشتر فعالیت خود را معطوف به نمایش‌نامه نویسی کرد. آثار نمایشی او تا کنون در انگلستان، هلند و امریکا به صحنه رفته‌اند.
چند داستان کوتاه و دو رمان «امروز خوش» و «پسران عشق» از دیگر آثار او هستند.

در سال ٢٠٠٩، نمایش «قانون مُذکر» او به صحنه رفت و مورد توجه قرار گرفت. «قانون مُذکر» تشریح و توضیحی‌ست به شکل درام درباره حقوق زن در قانون اسلامی.

نگاه قاضی ربیحاوی به شخصیت‌های آثارش شفقت آمیز و عاطفی‌ست. در داستان «گل خانم» که به صورت جریان سیال ذهنی بدون استفاده از علایم سجاوندی مثل نقطه و ویرگول نوشته شده، خواننده از نزدیک‌ترین فاصله با کشمکش‌های روحی راوی پس از ضربه هولناک عاطفی که بر او وارد شده مواجه می شود.

موسیقی:
Constantinople, Litans Nouveaus
Anonymous, La tierche estampie real

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,