Saturday, 18 July 2015
07 December 2023
دبیرخانه مجلس خبرگان اعلام کرد

«مهدوی کنی پس از پنج ماه که در حالت کما بود درگذشت»

2014 October 21

خبر / رادیو کوچه

 

محمدرضا مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی، که از روز چهاردهم خرداد ماه گذشته در حالت کما در بیمارستان بستری بود، روز سه‌شنبه بیست و نهم مهر ماه درگذشت.

وبسایت دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری روز سه‌شنبه بیست و نهم مهر ماه، اعلام کرد که رییس مجلس خبرگان که از پنج ماه پیش در حالت کما در بیمارستان بستری بود در ساعات بامداد امروز درگذشته است.

پس از اعلام درگذشت مهدوی کنی، حسن روحانی  رییس جمهورى ایران در پیامی به مدت دو روز در سراسر ایران عزاى عمومى اعلام کرد.

مهدوی کنی در روز ١۴ خردادماه سال جاری پس از شرکت در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌اله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، دچار حمله قلبی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

kani

در غیاب آیت‌اله مهدوی کنی، محمود هاشمی شاهرودی، رییس پیشین قوه قضاییه و نایب رییس اول مجلس خبرگان، از تیرماه سال جاری، ریاست موقت این مجلس را بر عهده داشته است.

محمدرضا مهدوی کنی در سال ١٣١٠ در روستای کن در تهران به دنیا آمد و پس از انقلاب سال ١٣۵٧ و استقرار جمهوری اسلامی در ایران، از مقامات ارشد و اشخاص متنفذ در حکومت بود. او در سمت‌های مختلف مانند عضویت در شورای انقلاب، وزارت و کفیل نخست وزیری فعالیت کرد.

از جمله سمت‌هایی که آقای کنی برعهده داشت، دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز بود که از تشکل‌های اصولگرا در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

پیش از آیت‌اله مهدوی کنی، اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست مجلس خبرگان را عهده‌دار بود، اما سال ۱۳۸۹ و با بالا گرفتن رویارویی اصول‌گرایان با اکبر هاشمی رفسنجانی بر سر مواضع وی درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری ٨٨، هاشمی رفسنجانی خود را برای ریاست دور بعدی این مجلس نامزد نکرد و آیت‌اله مهدوی کنی توانست به ریاست این مجلس دست یابد.

مطالب مرتبط

مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری ایران به کما رفت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,