Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب

«هشدار کانون شهروندی زنان نسبت به بسترسازی برای خشونت علیه زنان»

2014 October 22

گزارش / رادیو کوچه

 

کانون شهروندی زنان: این روزها شاهد اقداماتی نگران کننده توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحت عنوان «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب» هستیم که آشکارا ناقض حقوق انسانی و قانونی زنان ایران بوده و بسترساز اعمال خشونت، تبعیض و تضییع هر چه بیشتر حقوق زنان آگاه ایرانی است و قانونی کردن چنین رویکرد زن‌ستیزی خود می‌تواند به ترویج و به کارگیری خشونت‌های بیشتر علیه زنان در جامعه منجر گردد.

این طرح درحالی در مجلس مطرح شده که خشونت‌های عریان علیه زنان از جمله اسیدپاشی بر چهره زنان ایرانی، موجی از نگرانی‌ها را به وجود آورده و جامعه را در بهت و اضطراب فرو برده است و این شائبه را به وجود آورده که چنین طرح‌هایی می‌تواند پشتوانه‌ای قانونی برای خشونت‌های عریان افراط‌گرایان باشد. از این رو نه تنها این طرح امنیت زنان را به مخاطره می‌اندازد بلکه زنگ خطری جدی است برای امنیت کل جامعه.

majlis

زنان ایران دهه‌های متوالی است که برای احقاق حقوق انسانی و قانونی خود سخت تلاش کرده و هزینه‌های سنگینی پرداخته‌اند و علی‌رغم پیشرفت‌های چشم‌گیر علمی، فنی، مدیریتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، و نیز درخشش بی‌نظیر در عرصه‌های بین‌المللی و داخلی متاسفانه نتوانسته‌اند متناسب با رشد و ارتقای فکری و علمی‌شان به موقعیت‌های برابر و انسانی در جامعه دست یابند.

گویا اعمال سیاست‌های ناکارآمد و تبعیض‌آمیز در عقب نگاه داشتن ما زنان مؤثر واقع نشده و اکنون برخی از نمایندگان تندرو مجلس در پی قانونی کردن و لازم الاجرا نمودن این تبعیض و تهدیدها علیه حقوق زنان بوده و قصد دارند با تصویب چنین قوانین ارتجاعی تمام دستگاه‌های اجرایی و قضایی را وادار به همسویی با افکار عدالت ستیز و ناکارآمد خود نمایند.

طرحی که تحت عنوان صیانت از عفاف و حجاب در مجلس توسط نمایندگان تندرو در حال پی‌گیری است به دنبال ایجاد محدودیت برای اشتغال زنان بوده و متخلفان از اعمال این  محدودیت برای زنان را مستوجب مجازات می‌داند. طرحی که تحت عنوان مقابله با بدحجابی قصد دارد حتا دست‌رنج و دست‌مزد زنان را نه به عنوان یک حق و نه حتا به عنوان یک امتیاز بلکه یک تنبیه و مجازات، مستمسک قرار دهند.

طرحی که اختلاط زن و مرد را در محیط کاری به دستاویزی برای تعطیلی واحد تولیدی و صنفی تبدیل می‌کند و پای نیروی انتظامی را به واحدهای صنفی و تولیدی و در یک کلام حوزه و کار و اشتغال مردم باز می‌کند و این‌ها همه بهانه‌ای برای خانه‌نشین کردن زن ایرانی است که تمام عرصه‌های کسب صلاحیت برای حضور شرافتمندانه و پرغرور را با موفقیت و با تلاش و پشتکار به دست آورده و هیچ دلیل و بهانه‌ای را برای عقب نگه داشته شدنش در دست هیچ مرد متحجر ضد زنی باقی نگذاشته و اکنون با داشتن صلاحیت علمی و مدیریتی و شغلی می‌بایست با بهانه‌هایی چون حجاب و اختلاط با مردان آن هم در محل اشتغال به شکل غیرقانونی و با زور عقب رانده شود.

4-hejab

در واقع تصویب این طرح نه تنها نقض اصول مصرح قانون اساسی است که همه افراد ملت اعم از زن و مرد را به طور یکسان در حمایت قانون قرار داده و همه را برخوردار از حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌داند، بلکه مروج رویکرد خشونت‌آمیز نسبت به زنان جامعه است.

از سوی دیگر در شرایطی که موج سهمگین خشونت‌گرایی و تحجر در منطقه خاورمیانه، انسان‌های بی‌شماری را قربانی می‌کند، رشد چنین افکاری در میان نمایندگان مجلس و طیف‌های تندرو، و تحرکات خشونت‌آمیزی چون  اسید پاشی بر صورت زنان این کشور عاملی بس نگران کننده برای ملت ایران و زنگ خطر و هشداری برای دل‌سوزان کشور است که غفلت از آن بی‌تردید خسارت‌های جبران ناپذیری را نه تنها بر زنان که بر کل جامعه ایران تحمیل خواهد نمود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,