Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
مسئولان کوبانی خبر دادند

«داعش از سلاح شیمیایی علیه اهالی شهر کوبانی استفاده می‌کند»

2014 October 22

خبر / رادیو کوچه

 

مسئولان شهر کردنشین کوبانی می‌گویند گروه دولت اسلامی، «داعش» از سلاح شیمیایی برای مقابله با اهالی شهر استفاده کرده‌اند. به گفته مسئولان کوبانی برخی از بیماران با علایم مسمومیت به بیمارستانی در شهر سوروچ ترکیه منتقل شده‌اند.

وب‌سایت خبری «دویجه‌وله» آلمان گزارش داده است، به گفته شاهدان عینی، در بامداد روز چهارشنبه بیست و دوم اکتبر شماری زیادی از ساکنان کوبانی دچار مشکل تنفسی شده‌اند و برخی از اهالی کوبانی و مدافعان شهر نیز دچار سوختگی و سوزش شدید چشم شده‌اند.

بنابه این گزارش، نیروهای مدافع خلق در کوبانی که هم‌چنان بخش بزرگی از این شهر را تحت کنترل خود دارند، نیروهای دولت اسلامی، داعش را متهم کردند که از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند. دلیل مدافعان کرد، بیماری ناگهانی شمار زیادی از ساکنان کوبانی با علائم شناخته‌شده‌ی مسمومیت است.

44

گروه دولت اسلامی هفته‌هاست که تلاش می‌کند که شهر استراتژیک کوبانی را به تصرف خود در آورد، اما مقاومت کردها به کمک بمباران‌هوایی نیروی‌های ائتلاف، تا کنون از تسلط داعش بر این شهر جلوگیری کرده است.

به گفته مدافعان کرد، بیمارستان‌های شهر کوبانی امکانات لازم برای تشخیص دلیل بیماری ساکنان شهر را ندارند. هنوز معلوم نیست که در کوبانی احتمالن از چه نوع گاز سمی استفاده شده است.

به گفته یکی از مسئولان کوبانی برخی از اهالی شهر با علایم مسمومیت شیمیایی به شهر سوروچ در ترکیه منتقل شده‌اند تا در بیمارستانی در این شهر مورد مداوا قرار گیرند.

یکی از پزشکان شهر کوبانی به خبرنگار «بی‌بی‌سی» گفته است که احتمالن گاز سمی مورد استفاده، «گاز کلر» یا «گاز فسفر» بوده است.

گروه دولت اسلامی در ماه ‌ژوئن امسال موفق شد که مرکز شیمیایی «المثنی» در شمال بغداد در عراق که در زمان حکومت «صدام حسین»، گازهای سمی و تسلیحات شیمیایی تولید و انبار می‌شدند را به تصرف خود در آورد. از آن زمان بعد خبرهایی مبنی بر دستیابی داعش به سلاح شیمیایی گزارش شد.

مطالب مرتبط

کوبانی قربانی سلاح‌های شیمیایی داعش

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,