Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
سی و یکم اکتبر در ژنو

«وضعیت حقوق بشر ایران در ژنو بررسی می‌شود»

2014 October 25

خبر / رادیو کوچه

 

اجلاس بررسی جهانی وضعیت حقوق بشر ایران  روز سی و یکم اکتبر در ژنو و در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار می‌شود.

در این جلسه، تمامی کشورها حق دارند درباره مسائل مختلف حقوق بشری از ایران سئوال کنند و به ایران توصیه‌های مشخصی را ارایه کنند و ایران نیز باید به سئوال‌ها جواب دهد و مشخص کند کدامیک از توصیه‌ها را می‌پذیرد.

هنوز مشخص نیست چه کسی نمایندگی دولت ایران در این اجلاس را برعهده می‌گیرد.  اما براساس برخی اطلاعات، جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد که مانند سری قبل ایران را نمایندگی کند، اما وزارت خارجه ایران با او مخالف است و قصد دارد شخص دیگری را به جای وی به این اجلاس اعزام کند.

hoghoghbashar

بعضی‌ها بر این عقیده‌اند که ممکن است محمد جوادظریف وزیر خارجه ایران یا یکی از معاونین وی در این اجلاس حضور یابند تا بتواند چهره مناسبی از وضعیت حقوق بشر در ایران ارایه کنند.

چهار سال پیش، در اولین اجلاس بررسی جهانی وضعیت حقوق بشر ایران که در فوریه ٢٠١٠، برگزار شد، در مجموع ایران پذیرفت که ١٢۶ اقدام مشخص برای پیشرفت وضعیت حقوق بشر انجام دهد.

در گزارشی که ایران پیش از اجلاس امسال ارایه داده، مدعی شده است که بیشتر اقداماتی را که تعهد کرده بود انجام داده است.

ایران البته گفته است که برخی از اقداماتی را که تعهد کرده بود به انجام برساند را به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها و همچنین حمله‌های تروریستی که علیه آن کشور صورت گرفته، نتوانسته است اجرا کند.

دولت ایران همچنین گفته است که  بسیاری از این موازین بین‌المللی حقوق بشری را به دلیل مغایرت با قوانین و شریعت اسلام نمی‌تواند اجرا کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,