Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
با حمایت نیروی هوایی آمریکا

«نیروهای پیشمرگه کردستان شهر زممار را از داعش بازپس گرفتند»

2014 October 26

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای نظامی اقلیم خودمختار کردستان موفق شدند تا کنترل شهر کردنشین زممار و تعدادی از روستاهای اطراف آن را از داعش پس بگیرند.

خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کرد زبان در اقلیم کردستان شنبه شب بیست و پنجم اکتبر، ضمن اعلام این خبر گزارش داده‌اند، بازپس‌گیری این شهر کردنشین پس از حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع و نیروهای داعش به انجام رسیده است.

زممار یکی از نخستین شهرهایی بود که دولت اسلامی داعش توانست در مناطق کردنشین عراق به تصرف خود در بیاورد.

زممار در نزدیکی سد موصل یکی از اولین مناطق کردنشین شمال عراق بود که حدود سه ماه پیش به همراه شهر شنگال به اشغال داعش در آمد.

peshmargah

پیشمرگه‌های کرد مدتی بعد اعلام کردند که کنترل این شهر را از داعش پس گرفته‌اند اما دوباره آن را به حکومت اسلامی واگذار کردند.

بنابه گزارش رسانه‌های کرد زبان، در عملیات آزادسازی زممار در روز شنبه بیست و پنجم اکتبر، ١٣٠ جسد نیروهای داعش در این شهر به جایی مانده و علاوه بر آن نیروهای داعش تعدادی از جنازه‌ها وزخمی‌هایشان را نیز با خود برده‌اند.

همچنین در این درگیری‌ها پنج نیروی پیشمرگه کردستان کشته و ٣٠ نفر نیز زخمی شده‌اند.

خبرگزاری رویترز،‌در این رابطه نوشته است، اگر کردها بتوانند کنترل زممار را حفظ کنند، می‌توانند از این شهر برای پیشروی به سوی شهر شنگال استفاده کنند.

شنگال که بیشتر جمعیت آن را پیروان آیین ایزدی تشکیل می‌دادند، چند ماه پیش به دست داعش افتاد. حکومت اسلامی پیروان آیین ایزدی را شیطان پرست می‌داند و به همین خاطر، بسیاری از ساکنان این شهر را قتل عام کرد و تعداد زیادی نیز در کوه‌های اطراف آن پناه گرفتند که برخی از آنها هنوز در همان کوهستان‌ها به سر می‌برند.

داعش تعداد زیادی از زنان و کودکان ایزدی را نیز به گفته خود بر اساس موازین شرع اسلام، به عنوان کنیز و برده، بین نیروهایش تقسیم کرد.

مطالب مرتبط

داعش: به بردگی بردن زنان و کودکان کرد ایزدی مطابق شرع اسلام بود

آن‌چه از سوی داعش بر کردهای ایزیدی گذشت، اقدام به نسل‌کشی بود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,