Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
گزارش احمد شهید به سازمان ملل

«بدتر شدن وضعیت حقوق‌بشر در ایران در زمان ریاست‌جمهوری روحانی»

2014 October 30

خبر / رادیو کوچه

 

«احمد شهید»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به حقوق بشر در ایران، در تازه‌ترین گزارش خود به این سازمان گفته است وضعیت حقوق بشر در ایران بدتر از پیش شده است.

براساس  تازه‌ترین گزارش «احمد شهید» به سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، پس از روی کار آمدن «حسن روحانی» تعداد اعدام‌ها در ایران افزایش پیدا کرده و وضعیت زنان وخامت یافته است.

بر اساس این گزارش در ایران همچنان حقوق اولیه مخالفان حکومت به صورت گسترده نقض می‌شود و رقم اعدام‌ها بسیار بالاست.

به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در شش ماه اول سال جاری میلادی بیش از ۴۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۸ نفر از آن‌ها کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند.

ahmad-shahid

«علی اکبر ولایتی» مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی گزارش آقای «شهید» را رد کرده و گفته است که او از قدرت‌های بزرگ به خصوص آمریکا دستور می گیرد.

آقای ولایتی در این رابطه به خبرگزاری «فارس» گفته است: «این سخنان باعث نمی‌شود ایران از مسیر حقه خود منحرف شود و آنچه در ایران می‌گذرد حقوق بشری اسلامی است که پیشرفته‌ترین حقوق است.»

«آملی لاریجانی»، رییس قوه قضاییه ایران نیز پیش از این گزارش‌های «احمد شهید» را خلاف واقع و متکی به گفته‌های ضدانقلاب دانسته بود.

آقای «شهید» همچنین در گزارش خود به سازمان ملل با اشاره به اسیدپاشی‌های اخیر در ایران از کاهش مشارکت زنان در دانشگاه‌ها و محیط های کاری ایران نیز سخن گفت که سخنانش با واکنش «فروزنده ودیعتی» دیپلمات ایرانی حاضر در جلسه مواجه شد.

خانم ودیعتی در پاسخ به احمد شهید گفت که «شخصا هیچ یک از محدودیت‌ها علیه زنان را که آقای شهید از آنها سخن می‌گوید تجربه نکرده‌ام.»

خانم «ودیعتی» همچنین گفته است که طرح انتقادها به وضعیت حقوق بشر در ایران یک برنامه بیهوده سالانه در جلسات سازمان ملل است.

احمد شهید در سال ۲۰۱۱ از سوی سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه این سازمان در مورد حقوق بشر ایران منصوب شد اما تاکنون مقام‌های دولت ایران به او اجازه نداده‌اند که به ایران سفر کند.

مطالب مرتبط

جواد لاریجانی گفت حکم قصاص ربطی به احمد شهید ندارد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,