Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
معاون وزیر امور خارجه ایران

«مذاکرات اتمی زودتر از زمان مورد توافق و در مسقط برگزار می‌شود»

2014 November 02

خبر / رادیو کوچه

 

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران از تغییر زمان و مکان نهمین دور مذاکرات ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ خبر داد.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، در این رابطه گزارش داده است، عباس عراقچی صبح روز یک‌شنبه یازدهم آبان ماه، اعلام کرد: مذاکرات ایران و ١+۵ به سرپرستی محمد جواد ظریف و کاترین اشتون بیستم آبان ماه در مسقط پایتخت عمان و پس از مذاکرات سه‌جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، وی هم چنین گفته است: مذاکرات سه‌جانبه ظریف اشتون کری ١٨ و ١٩ آبان در مسقط انجام می‌شود.

پیش از این اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که این مذاکرات روز ۱۸ نوامبر برابر با ٢٧ آبان ماه، در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود، اما به گفته آقای عراقچی، قرار شده است که گفت‌وگوها یک هفته زودتر، در تاریخ ۱۱ نوامبر برابر با بیستم آبان، در مسقط پایتخت عمان آغاز شود.

eraghchi

درحالی است که براساس توافق‌های قبلی مهلت طرفین برای رسیدن به توافق جامعه تا سوم آذر به پایان می‌رسد، ایران در زمینه تعداد سانتریفوژها، درجه غنی‌سازی اورانیوم و همچنین نحوه لغو تحریم‌های بین‌المللی اختلاف نظرهای جدی با شش قدرت جهانی دارد.

در همین رابطه ابراهیم کارخانه‌ای رییس کمیته هسته‌ای مجلس ایران، روز یک‌شنبه، همزمان با سخنان آقای عراقچی، از تهیه طرحی برای الزام تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به رعایت «تمام خطوط قرمز ایران» اعم از غنی‌سازی، ادامه فعالیت فردو و آب سنگین اراک خبر داد.

ابراهیم کارخانه‌ای در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم گفته است: «به‌عنوان رییس کمیته هسته‌ای مجلس طرحی را تهیه کرده‌ایم که به‌موجب آن تیم مذاکره‌کننده موظف می‌شود تمام خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران را اعم از غنی‌سازی، ادامه فعالیت فردو، آب سنگین اراک و انجام بازرسی‌ها در چارچوب شان و اقتدار جمهوری اسلامی ایران رعایت کند.»

مطالب مرتبط

پیشنهادها در مذاکرات اتمی به ایران عادلانه و قابل‌‌اجرا هستند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,