Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
یک فعال حوزه چای

«چای سنواتی به امارات صادر و دوباره به ایران وارد می‌شود»

2014 November 04

خبر / رادیو کوچه

 

با بررسی‌های انجام شده بر روی چای‌های وارداتی به ایران مشخص شد که این چای‌های دپو شده و تاریخ گذشته ایران است که به امارات صادر و دوباره به ایران وارد می‌شود.

خبرگزاری «ایلنا» روز دوشنبه دوازدهم آبان ماه گزارش داده است، امیری، یک تولید کننده چای ارگانیک در گفت‌وگو با این خبرگزاری در خصوص وضعیت نگران کننده واردات چای به ایران اظهار داشت: واردات چای هیچ کمکی به اشتغال‌زایی در کشور نمی‌کند و تنها در یک شرکت ۲ تا ۳ نفر مشغول به کار می‌شوند.

بنابه این گزارش، وی ادامه داده است: در حال حاضر مرغوبیت چای وارداتی بسیار پایین است و این نوع چای هیچ وقت به کشورهایی نظیر اروپا و آمریکا صادر نمی‌شود زیرا فاقد استانداردهای لازم برای این کشورهاست و تنها برای کشورهای جهان سوم کاربرد دارد.

امیری با بیان این‌که چای به عنوان نوشیدنی اول ایرانی‌ها است گفت: در صورت عدم کیفیت کافی این نوشیدنی بیماری‌های گوارشی زیادی را شاهد خواهیم بود.

chai

وی ادامه داده است: متاسفانه از دهه ۸۰ به بعد صد‌ها هزار تن چای در انبارهای کشور دپو شد و پس از ۷ تا ۸ سال در آنجا انبار بود و زمانی که در انبار‌ها باز شد این چای دیگر قابل استفاده نبود و تنها برای کمپوست و کود کاربرد داشت که با قیمت بسیار پایینی در مناقصه‌ها به فروش رسید.

وی با بیان این‌که نرخ این چای دپو شده بسیار پایین‌تر از چای مرغوب در بازار بود گفته است: قیمت‌های تعیین شده برای این نوع از چای بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان در هر کیلو تعیین شد در حالی که نرخ کود در بازار هر کیلو بین نهصد تا ۱۴۰۰ تومان است.

امیری همچنین گفته است: یک‌سری افراد سودجو این چای را به امارات و سایر کشورها صادرکردند و با افزودن اسانس و عطر در کارگاههایی که در آن کشورها داشتند مجددا این چای نامرغوب را با نام چای خارجی وارد ایران کردند.

بنابه گفته امیری: این افراد سودجو تنها ۱۵۰۰ تومان در هر کیلو برای این نوع از چای هزینه می‌کردند در حالی که نیم کیلو از این چای را ۱۵ هزار تومان در بازار می‌فروختند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. سرور اسدعلي
    1

    بسیار نگران کنده.