Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«اولین روزنامه سه‌بعدی»

2010 March 13

اولین روزنامه سه‌بعدی اروپا منتشر شد. یک روزنامه فرانسوی زبان در بلژیک‌، یک شماره خود را به طور ویژه به طور سه بعدی منتشر کرده است‌. گفته می‌شود این اولین‌بار است که در اروپا روزنامه‌ای سه‌بعدی منتشر شده است.

روزنامه «لا درنیر اور»  (La Derniere Heure)، همراه شماره امروز خود، عینک‌های مقوایی مخصوص دیدن تصاویر سه‌بعدی توزیع کرده است.

تصاویر این ویژه‌نامه فقط با استفاده از این عینک‌ها قابل رویت است اما نوشته‌های روزنامه چاپ معمولی است و نیازی به عینک مخصوص ندارد.

سردبیر این روزنامه گفت این ویژه‌نامه فقط برای یک روز است و طرح سه‌بعدی دیگری در دست اجرا نیست چون هزینه اجرای این گونه طرح‌ها بالاست.

منتقدان مطبوعاتی در فرانسه ابتکار این روزنامه را شجاعانه توصیف کرده اما گفته‌اند تا حد کمال فاصله زیادی دارد. سردبیر «لا درنیر اور»، گفت دو ماه طول کشیده است تا این ویژه‌نامه آماده شود.

تیراژ این ویژه نامه بیشتر از تیراژ معمول این روزنامه بوده است. 115 هزار نسخه از این ویژه‌نامه در کیوسک‌های فروش جراید توزیع شده است. سردبیر این روزنامه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما در باره سینما، تلویزیون و بازی‌های ویدیویی سه بعدی شنیده‌ایم به همین دلیل تصمیم گرفتیم به سراغ این چالش برویم.»

بنا‌به نسخه فرانسوی زبان نشریه پی‌سی‌ورلد، اگر خوانندگان این ویژه‌نامه بلژیکی روزنامه خود را در فاصله پنجاه سانتی‌متری چشم خود نگه دارند و میزان نور هم کافی باشد، تصاویر سه‌بعدی را با کیفیت خیلی خوب می‌بینند.

بنا‌به گزارش این نشریه در حالی که کیفیت عینک‌های مقوایی توزیع‌شده خیلی عالی نیست، چند دقیقه طول می‌کشد که چشم به دیدن تصاویر سه‌بعدی عادت کند.

نشریه پی سی ورلد گفت کیفیت برخی از تصاویر سه بعدی – به ویژه آگهی‌ها – خوب است اما تصاویر دیگر تار و تمرکز روی آن‌ها دشوار است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,