Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
ارزیابی وزارت دفاع آمریکا

«سپاه قدس ایران کمک‌های مرگ‌آفرین در اختیار طالبان قرار می‌دهد»

2014 November 05

خبر / رادیو کوچه

 

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در یک ارزیابی تازه، در مورد اوضاع امنیتی در افغانستان، از پاکستان و ایران انتقاد کرده و می‌گوید این دو کشور امنیت منطقه را با بی‌ثباتی روبه‌رو می‌کنند.

وب‌سایت رادیو اروپای آزاد روز چهارشنبه پنجم نوامبر در این رابطه گزارش داده است، پنتاگون شاخه قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده است که «در اختیار طالبان کمک‌های مرگ‌آفرین» قرار می‌دهد تا خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان را سرعت ببخشد.

بنابه این گزارش، ایران بارها با ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان مخالفت کرده، هرچند دخالت در اوضاع آن کشور را رد کرده است.

sepaheghods

پنتاگون می‌گوید تهران همزما ارتباط دوستانه‌اش با دولت کابل را حفظ می‌کند تا مانع از بازگشت طالبان به قدرت ‌شود.

براساس این گزارش، وزارت دفاع ایالات متحده در ارزیابی خود می‌گوید جمهوری اسلامی با خرج یک میلیارد دلار در افغانستان تلاش کرده تا با استفاده از «قدرت نرم» احساسات هواداری از ایران و شیعه‌گری را در آن کشور افزایش دهد.

پیش‌تر نیز به سپاه پاسداران ایران اتهام‌هایی در مورد دخالت در اوضاع افغانستان زده شده بود.

در ارزیابی وزارت دفاع آمریکا، پاکستان نیز متهم شده است که همچنان از شبه‌نظامیانی در افغانستان، به عنوان نیروهای در سایه، به نفع خود استفاده می‌کند.

در این گزارش به اسلام‌آباد اتهامات مشابهی نیز در مورد عملکرد این نیروها در هند زده شده است، که می‌خواهد به این وسیله در برابر قدرت برتر نظامی هند بایستد.

بیشتر بخوانید

سپاه پاسداران قادر است ظرف چند ثانیه ناوهای آمریکایی را غرق کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,