Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
از سوی وزارت خزانه‌داری و دارایی

«دانشگاه شریف و بابک زنجانی دوباره مشمول تحریم اتحادیه اروپا شدند»

2014 November 10

خبر / رادیو کوچه

 

اتحادیه اروپا بانک سینا، دانشگاه صنعتی شریف، شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی و همچنین خود آقای زنجانی را باردیگر در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز یک‌شنبه نهم نوامبر در این رابطه گزارش داده است، مطابق این تصمیم، که روز شنبه هشتم نوامبر به تایید وزرای خزانه‌داری و دارایی کشورهای اتحادیه رسیده، تحریم شدگان همچنان مشمول محدودیت‌هایی همچون توقیف حساب‌های مالی می‌مانند.

دادگاه اتحادیه اروپا، چند ماه پیش بانک سینا، دانشگاه صنعتی شریف، شرکت سورینت و بابک زنجانی را از فهرست تحریم های اروپایی خارج کرده بود.

این دادگاه، همچنین تحریم‌های شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت بیمه معلم را نیز لغو کرده بود که در تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، نامی از آنها برده نشده است. به این ترتیب، شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت بیمه معلم، همچنان خارج از شمول تحریم های اتحادیه اروپا هستند.

erpoa

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز یک‌شنبه اقدام اخیر اتحادیه اروپا در تحریم مجدد برخی نهادهای ایرانی را سوال برانگیز دانسته است.

خانم افخم تاکید کرده که “در شرایطی که مذاکرات هسته ای ادامه دارد و تلاش برای رسیدن به یک توافق قابل قبول از سوی طرف‌های مذاکرات در جریان است” این اقدام اتحادیه اروپا “خلاف روند مذاکرات و تعهدات طرف مقابل است”.

دادگاه اتحادیه اروپا، چند ماه پیش بانک سینا، دانشگاه صنعتی شریف، شرکت سورینت و بابک زنجانی را از فهرست تحریم های اروپایی خارج کرده بود.

چهار فرد و نهادی که بار دیگر در فهرست تحریم ها قرار گرفته اند، پیشتر به اتهام کمک به دور زدن تحریم‌های ایران یا ارتباط با برنامه هسته‌ای و تسلیحاتی این کشور، توسط اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.

در پی شکایت این چهار شخصیت حقوقی و حقیقی علیه تحریم خود، دادگاه اتحادیه اروپا اعلام کرد که شواهد ارائه شده توسط این اتحادیه در اثبات ارتباط آن‌ها با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی نمی‌داند.

بنا بر اطلاعیه جدید اتحادیه اروپا، قرار گرفتن مجدد آن‌ها در فهرست تحریم‌ها، بر مبنای دلایل جدید انجام شده است.

مطالب مرتبط

بریتانیا بابک زنجانی و دانشگاه شریف را از لیست تحریم‌ها حذف کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,