Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
با صدور رای به نفع آلمان

«دادگاه اروپایی از محدود کردن مزایای مهاجران حمایت کرد»

2014 November 12

خبر / رادیو کوچه

 

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با حمایت آلمان، با صدور حکمی، برخورداری مهاجران داخلی این اتحادیه از مزایای تامین اجتماعی را مشروط کرد.

براساس این رای، کشورهای عضو می توانند پرداخت بعضی مزایا به شهروندان بیکار اتحادیه اروپا را که فقط برای گرفتن مزایا به آن کشور نقل مکان می کنند رد کنند.

بنابه رای دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که برخی آن را بدعتی برای بقیه کشورهای اروپایی می‌دانند، آلمان حق دارد از دادن کمک هزینه به یک زن بیکار رومانیایی خودداری کند چون هیچ نشانه‌ای از اینکه این زن در پی اشتغال است وجود ندارد.

در همین رابطه «مانفرد وبر» نماینده آلمان و رهبر حزب مخالف محافظه کار در پارلمان اروپا به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفته است که این تصمیم ثابت می‌کند که کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند بدون نقض حق تردد آزادانه شهروندان از گردش‌گری برای مزایای اجتماعی جلوگیری کنند.

mohajrat

 

براساس این رای، مهاجران داخلی اتحادیه اروپا تنها در صورت رعایت مفاد بخشنامه اروپایی درباره رفت و آمد آزاد، می‌توانند از حقوق و مزایای اجتماعی کشورهای عضو بهره‌مند شوند.

در همین زمینه، «دیوید کامرون» نخست وزیر بریتانیا، شامگاه سه‌شنبه یازدهم نوامبر، در سخنانی گفت که تصمیم اتحادیه اروپا درمورد مساله مرتبط با آنچه ‘گردشگری رفاه’ خوانده می‌شود، یک حس مشترک در میان همه اعضای این اتحادیه است.

نخست وزیر انگلیس با مهم خواندن این طرح دادگاه اروپایی، گفت: اقدام یاد شده یک قدم خوب در یک مسیر درست است.

وی با تاکید بر اینکه حق زندگی و کار کردن در دیگر کشورهای اروپایی یک حق مطلق نیست و باید قوانینی برای محدود کردن منافع وجود داشته باشد، افزود: تصمیم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا خبر خوبی در این زمینه است.

به دنبال لغو محدودیت‌های اعمال شده برای مهاجرت شهروندان رومانیایی و بلغاری به ٩ کشور اتریش، بلژیک، انگلیس، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، مالت، هلند و اسپانیا، این شهروندان از اول ژانویه گذشته اجازه یافته‌اند برای کار به این کشورها وارد شوند که این مساله سبب برخی نگرانی‌ها در انگلیس شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,