Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
22 اسفند - 13 مارس

«تقویم تاریخ ۲۲ اسفند»

2010 March 13

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1309 خورشیدی – با تصویب متمم قانون انحصار تجارت، از این روز در اسفندماه بازرگانی خارجی ایران در دست دولت قرار گرفت. قانون مربوط در نهم اسفند و متمم آن در بیستم این ماه به تصویب مجلس شورا رسیده بود و رضاشاه بی‌درنگ آن را امضا و دستور به اجرا در آمدنش را داده بود.
  • 1332 خورشیدی – فرمانداری نظامی تهران و حومه اعلام کرد که دکتر حسین فاطمی وزیر امورخارجه سابق 22 اسفند در خانه‌ای در شمیران دستگیر شده و در زندان است. وی 28 مرداد در جریان حمله به خانه دکتر مصدق واقع در خیابان کاخ‌ جنوبی از آن‌جا فرار کرده بود. وی ناشر روزنامه «باختر امروز» پس از خروج شاه از کشور در مرداد 1332 انتقادهایی را از او کرده بود و 25 مرداد این سال شخصن کاخ‌های سلطنتی را لاک و مهر کرده بود که مردم بدانند که سلطنت در ایران پایان یافته است. وی هم‌چنین پس از خروج شاه از کشور به سفیران ایران در خارج دستور داده بود که با او ملاقات نکنند و او را به سفارت‌خانه‌ها راه ندهند.
  • 1519 میلادی – فرناندو کورتز (‌Fernando Cortez) افسر اسپانیایی 13 مارس با پانصد مرد مسلح گام به مکزیک گذارد تا این سرزمین پهناور را به نام پادشاه اسپانیا تصرف و خزاین پر از طلای دولت آن را به کشور خود منتقل کند. سربازان اسپانیایی به اشاره کورتز ناگهان آزتکی‌ها را زیر آتش توپ و تفنگ قرار دادند و تلفاتی سنگین وارد ساختند. با همین حمله غافل‌گیرانه، کورتز مکزیک را تصرف کرد و خزاین آن را به اسپانیا منتقل ساخت.
  • 1642 میلادی – «آبل تاسمانی» دریانورد هلندی و مامور کمپانی هندشرقی هلند که به دستور مدیر این کمپانی مامور یافتن راهی از جنوب اقیانوس آرام به جنوب شیلی و ورود به اقیانوس اطلس و رسیدن به اروپا شده بود به جزایری رسید که آن‌ها را به نام«نیوزیلند» نامید.
  • ۱۷۸۱ میلادی –  ویلیام هرشل، سیاره اورانوس را کشف کرد.
  • 1881 میلادی – الکساندر دوم تزار روسیه 13 مارس هنگامی‌که با کالسکه سلطنتی از خیابان می‌گذشت با پرتاب دو بمب به فاصله کمی از هم توسط دو نفر از دو جهت به سوی او کشته شد. وی 63 سال عمر و 26 سال حکومت کرده بود.
  • 1938 میلادی  – وحدت آلمان و اتریش تامین شد و این دو سرزمین ژرمن‌ها یکی شدند که اتحادیه تشکیل دادند.
  • 1996 میلادی – اسکاتلندی‌ها هرگز 13 مارس را فراموش نمی‌کنند. در«دان بلین» شانزده کودک و معلمشان دریک مدرسه براثر تیراندازی یک فرد کشته شدند. اسکاتلندی‌ها می‌گویند تا زمانی‌که سال‌روز این فاجعه را برگزار کنیم، یادآوری آن باعث جلوگیری از تکرارش می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,