Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
از سوی شعبه ٣٨ دیوان عالی

«محکومیت سعید مرتضویی به انفصال دایم از مشاغل قضایی»

2014 November 16

خبر / رادیو کوچه

 

حکم انفصال دایم سعید مرتضوی، دادستان پیشین عمومی و انقلاب تهران از مشاغل قضایی از سوی دیوان عالی ایران تایید و براساس همین حکم وی به مدت پنج سال از احراز مشاغل دولتی نیز محروم شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز شنبه بیست و چهارم آبان ماه در این رابطه گزارش داده است،  شعبه ٣٨ دیوان عالی کشور با رسیدگی به پرونده موسوم به جنایت کهریزک، محکومیت دادستان سابق تهران به انفصال دایم از خدمات قضایی و انفصال ۵ ساله از خدمات دولتی را تایید کرد.

در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری جنجال‌برانگیز ایران در سال ۱۳۸۸ گروهی از بازداشت‌شدگان تجمع‌های اعتراضی، به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند و تعدادی از آنها در مدت بازداشت جان باختند.

20130114-saeid-mortazavi-koocheh

«سعید مرتضوی» در آن زمان، دادستان تهران بود و طبق گزارشی که یک کمیته ویژه از سوی مجلس ایران تهیه کرد، دستور انتقال بازداشت‌شدگان اعتراضات را به کهریزک صادر کرده بود.

محاکمه او در ارتباط با پرونده کهریزک از اواخر سال ۱۳۹۱ به اتهام معاونت در قتل، بازداشت غیرقانونی و گزارش خلاف واقع آغاز شد.

ایران به طور رسمی، کشته شدن دست‌کم سه نفر از این افراد را بر اثر بدرفتاری ماموران در دوران بازداشت در کهریزک تایید کرده است، هرچند مخالفان می‌گویند که تعداد کشته‌شدگان بیشتر از سه نفر بوده است.

پس از بسته شدن بازداشتگاه کهریزک و انفصال موقت «سعید مرتضوی» از مسئولیت‌های قضایی، وی از سوی «محمود احمدی نژاد» رییس جمهور پیشین ایران به ریاست سازمان تامین اجتماعی را گمارده شد که در این مقام نیز نام دادستان پیشین انقلاب تهران در پرونده‌های متعدد فساد مالی به ثبت رسید.

مطالب مرتبط

درخواست ارجاع پرونده سعید مرتضوی به وزارت اطلاعات

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. محمد رضا رقابی
    1

    سگ زرد برادر شغال است…گمان دارید که این شخص از اژه ای رئیس دیوان عالی کشور جانی تر است!؟ و یا وزیر دادگستری آقای “کلیددار” از اژه ای کمتر انسان و جوان کشته!؟؟