Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
یک نهاد اطلاعاتی غربی

«ایران برای انتقال پول به نیروی قدس سپاه از بانک‌های چینی استفاده می‌کند»

2014 November 19

خبر / رادیو کوچه

 

گزارش تازه‌ای از یک نهاد اطلاعاتی غربی «نشان می‌دهد» ایران از بانک‌های چینی برای انتقال پول به شرکت‌های مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران استفاده می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه هجدهم نوامبر گزارش داده است بنابه گزارشی امنیتی که به دست آورده، ایران از طریق بانکی چینی به شرکت‌هایی تحت کنترل نیروی قدس سپاه پاسداران پول واریز می‌کند.

منبعی که رویترز در این رابطه به دست آورده است، یک گزارش هفت صفحه‌ای از یک نهاد اطلاعاتی غربی است، اما این خبرگزاری اطلاعات بیشتری در مورد این نهاد و منابع این گزارش ارائه نداده است.

این گزارش می‌نویسد که «شنژن لان‌هائو» که در تملک نیروی قدس است یکی از چندین شرکت مستقر در چین است که از طریق یک بانک چینی از ایران پول دریافت می‌کنند.

این گزارش می‌افزاید که بانک مرکزی ایران برای این امر، حساب‌هایی در بانک کونلون باز کرده‌ است که از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت چین است.

kunlunbank

 

به نوشته رویترز، شرکت‌های ایرانی تحت کنترل نیروی قدس، ازجمله یک شرکت سرمایه‌گذاری به نام بامداد، از این حساب‌ها نقل و انتقالاتی را به برخی نهادهای چینی انجام می‌دهند که این نهادها یا در کنترل مستقیم نیروی قدس قرار دارند یا این‌ که مانند «شنژن لان‌هائو» متعلق به نیروی قدس هستند.

تنظیم‌کنندگان این گزارش به نشانی ثبت‌شده برای شرکت «شنژن لان‌هائو» در شهر شنژن در جنوب چین مراجعه کرده‌اند، اما چنین شرکتی را در آن نشانی نیافته و مدیر ساختمان نیز به آنها گفته که نام چنین شرکتی را نشنیده‌ است.

به نوشته این گزارش، زمانی که پول از بانک کونلون و دیگر نهادها منتقل می‌شود نیروی قدس می‌تواند از آن برای «انجام خریدهای خود در چین و تامین مالی انواع اقدامات مخفی در دیگر کشورها» استفاده کند.

واشینگتن در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس سپاه پاسداران را جز گروه‌های تروریستی قرار داد و اتحادیه اروپا نیز از سال ۲۰۱۱ تحریم‌هایی را علیه این نیروی نظامی وضع کرد.

خبر دور زدن تحریم‌های بانکی و تامین مالی فعالیت‌های سپاه قدس پاسداران در خارج از ایران در حالی منتشر می‌شود که دور نهایی گفت‌وگوهای هسته‌ای امروز در وین آغاز می‌شود و لغو تمامی تحریم‌ها یکی از خواسته‌های ایران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,