Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
اولین‌ها

«اولین دانه‌های قهوه و لیموی سبز»

2010 March 13

شیرین دهقان / رادیو کوچه

بر سر اداره‌ی مرکزی پست آمریکا شعاری از «کوروش بزرگ» نوشته شده است که می‌گوید:« باد و باران مانع حرکت چاپارها نخواهد شد.» درست 23 قرن پس از این‌که کوروش بزرگ اولین پست‌خانه و کودکستان و اولین منشور حقوق بشری را می‌نویسد، در آمریکا و سرزمین فرصت‌های طلایی خدمات وی مورد مطالعه قرار می‌گیرد و قضاوت این‌که هر یک از این دو کشور بر فراز کدام سکوی پیشرفت و آبادانی ایستاده‌اند با شما است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حلا که نقبی به روزگار باستان زدیم، آیا می‌دانید که اولین فنجان قهوه را چه کسی نوش جان کرد؟ جالب است بدانید که اتیوپیایی‌ها حدود هزار سال پیش دانه‌های تازه قهوه را در دهان می‌جویدند. پس از آن بود که در یمن برای اولین‌بار دانه‌های قهوه تفت داده ‌شد و خشک شد. سپس در آسیاب خرد شد و جوشانده شد. از آن‌جا بود که به مکه در عربستان سعودی راه پیدا کرد و  در قرن هفدهم به اروپا رسید و نوشیدنی دل‌پذیر غربی‌ها شد. که بی‌اغراق باید گفت صبح آن‌ها بدون قهوه فروغی ندارد.

لیموی سبز هم به‌صورت خودرو در  اندونزی یافت شد و  در هندوستان خشک شد و به‌صورت پودر در‌آمد. در زمان جنگ‌های صلیبی بود  که به اروپا راه پیدا کرد. و برای اولین‌بار اسپانیایی‌ها از آن به عنوان چاشنی غذا استفاده کردند. در کشورهای غربی لیموی سبز هم‌نشین برخی مشروبات الکلی است و در کشورهای متفاوت کوکتل لیموی سبز طرفداران بسیاری دارد. هرچند کوکتل‌های رنگارنگ در مقایسه با شراب انگور که قدمت آن به شش هزار سال می‌رسد، چندان ارزشی ندارد. مثلن کجا دیده شده که قیمت یک گیلاس از گران‌ترین ککتل‌ها با گیلاسی که یک بطری آن سال 1985 در حراج «کریستی» به قیمت 160هزار دلار به فروش رسید، برابری کند. شرابی که از سال 1878 در بطریش جا خوش کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. mehdi yousefi
    1

    سلام

    شیرین جان ,امیدوارم همیشه مطالب شما اینچنین پر بار باشد.دلم میخواست صدای شما را داشته باشم که لینک رو فغال ندیدم.به امید روزهای به از این…

    بدرود