Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
خبرهای ورزشی

«آمار خواندنی هفتاد و هشت نبرد استقلال و پرسپولیس»

2014 November 23

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آمار خواندنی هفتاد و هشت نبرد استقلال و پرسپولیس

دوباره استقلال و پرسپولیس در آخرین ماه از سومین فصل سال برابر هم قرار می‌گیرند، این ششمین تقابل دو تیم در این ماه است، که یادآور برتری پرسپولیس و خاطره‌ای جذاب برای استقلالی‌هاست.

به گزارش مهر، هفتاد و نهمین داربی پایتخت، هفتمین بازی سرخابی‌ها در ماه پایانی پاییز است. هر چند برتری آماری در این ماه به سود سرخ‌پوشان پایتخت بوده اما آخرین برد آبی‌پوشان مقابل پرسپولیس در این ماه رقم خورد. آن‌هم در دیدار جام‌حذفی که یکی از بهترین بردهای این تیم در تاریخ داربی پایتخت را رقم زد.

از سوی دیگر در مجموع هفتاد و هشت نبرد تاریخی دو تیم، استقلالى‌ها بیست و چهار بار و پرسپولیسی‌ها هجده بار پیروز شده‌اند و در سی و شش بازى دیگر دو تیم به نتیجه تساوى رضایت داده‌اند. در این دیدارها استقلال هفتاد و دو مرتبه دروازه پرسپولیس را باز کرده و هفتاد و چهار بار دروازه‌اش مقابل بازیکنان سرخ‌پوش گشوده شده است.

2

این برای بیست و چهارمین بار است که پرسپولیس و استقلال در سومین فصل سال رو‌در‌روی هم می‌ایستند و پنجمین مرتبه‌ای است که سرخابی‌ها در آخرین ماه پاییز به مصاف هم می‌روند. در این ماه 3 پیروزی به نام پرسپولیس ثبت شده و ٢ بار دو تیم به تساوی رضایت داده‌ و استقلال هم یک برد تاریخی در جام‌حذفی به نام خود ثبت کرده است. ۶ گل‌ زده و ۶ گل خورده اما کارنامه برتری سرخ‌پوشان در این ماه برابر آبی‌پوشان را تکمیل نکرده است.

روز ١٨ آذر سال ١٣۵٢، اولین شهرآورد این ماه بود که با تساوی یک بر یک به پایان رسید. «همایون بهزادی» (46) برای پرسپولیس و «علی جباری» (٧٠) برای استقلال در این مسابقه گل زدند. آخرین نبرد سرخابی‌های پایتخت هم روز ١٨ آذرماه سال ١٣٩٠ برگزار شد که استقلال با پیروزی ٣ بر صفر در جام‌حذفی، یک روز تلخ را برای حریف سرخ‌پوش خود رقم زد. سرمربی آن زمان استقلال «پرویز مظلومی» بود و «حمید استیلی» هم هدایت سرخ‌پوشان را برعهده داشت.

هم‌چنین در نبردهای سرخابی‌ها در ماه پاییز، هر دو تیم ٧ برد به‌دست آورده و ٩ بازی با تساوی به پایان رسیده است. پرسپولیس بیست و دو گل به ثمر رسانده و استقلال بیست و یک مرتبه دروازه حریف سنتی را باز کرده است.

1

«همایون بهزادی» و «ایمون زاید» از پرسپولیس تنها بازیکنانی بوده که در داربی هت‌تریک کرده‌اند و «عیسا ترائوره» اولین خارجی گل‌زن در داربی لقب گرفته است. مرحوم «صفر ایرانپاک» با ٧ گل زده (همگی برای پرسپولیس)، «حسین کلانی» با ۶ گل زده (همگی برای پرسپولیس) و «مهدی هاشمی‌نسب» با ۵ گل زده (۴ گل برای پرسپولیس و یک گل برای استقلال) بهترین گل‌زنان این رقابت تاریخی هستند.

هر چند «داریوش مصطفوی» نخستین بازیکنی بود که پیراهن دو تیم را برتن کرد اما غلامرضا فتح‌آبادی، شاهرخ بیانی و مهدی هاشمی‌نسب، در هر دو تیم بازی کرده‌ و گل زده‌اند. هاشمی‌نسب (۴ گل برای پرسپولیس و یک گل برای استقلال)، فتح‌آبادی (٢ گل برای پرسپولیس و یک گل برای استقلال) و بیانی ٢ گل برای استقلال و یک گل برای پرسپولیس) زده‌اند.

پرگل‌ترین دیدار دو تیم، روز ١۶ شهریورماه سال ١٣۵٢ است که پرسپولیس با ۶ گل استقلال را شکست داد. ٣ بازی تاریخ دو تیم نا تمام بوده (داربی چهارم، ششم و سی و هشتم) که هر ٣ مسابقه با نظر فدراسیون با نتیجه ٣ بر صفر به سود استقلال اعلام شد. ضمن این‌که تنها یک‌بار برنده این رقابت با پنالتی مشخص شد که طی آن در روز ١٩ اسفندماه سال ۶٧، پرسپولیس با نتیجه ۴ بر ٢ استقلال را شکست داد.

3

سریع‌ترین گل داربی به نام «علی سامره» ثبت شده که قبل رسیدن زمان داربی ۵٣ به یک دقیقه، دروازه پرسپولیس را باز کرد. حسین کلانی هم در دقیقه ٢ داربی شماره ۶، سریع‌ترین گل سرخ‌پوشان را به استقلال زده است. دیرترین گل داربی هم توسط مازیار زارع به ثمر رسید. وی در دقیقه ۴+٩٠ شصت و ششمین نبرد سرخابی‌ها گل‌زنی کرد.

نخستین داور داربی «عبدالرضا موزون» بود و «بهادرخان» از پاکستان، نخستین داور خارجی این بازی. نخستین گل‌زن این بازی هم «احمد منشی‌زاده» بود که در دقیقه ٨ سومین تقابل دو تیم گل زد. «کامبیز جمالی» در استقلال و «همایون بهزادی» در پرسپولیس هم اولین کاپیتان‌های دو تیم بوده‌اند. «رضا وطن‌خواه» هم از پرسپولیس نخستین اخراجی این بازی پرحاشیه نام گرفته است.

«علی پروین» با بیست حضور، رکورد‌دار شرکت در این بازی است. «علیرضا نیکبخت واحدی» با نوزده بازی و «افشین پیروانی» با هجده بازی، در رده‌ بعدی قرار گرفته‌اند که در این بین نیکبخت در دو تیم بازی کرده است. «مهدی مهدوی‌کیا» هم مشهورترین بازیکنی است که در داربی طعم شکست را نچشیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,