Saturday, 18 July 2015
02 August 2021

«میگل دلیبس، نویسنده اسپانیایی، درگذشت»

2010 March 14

میگل دلیبس، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات معاصر جهان، پس از یک بیماری طولانی در ۸۹ سالگی در زادگاه خود وایادولید در شمال اسپانیا جان سپرد.

او در طول زندگی حرفه‌ای خود جوایز ادبی بسیاری دریافت کرد، از جمله در سال ۱۹۹۳ جایزه ادبی سروانتس، مهم‌ترین جایزه ادبی اسپانیا را از آن خود کرد. دلیبس در داستان‌ها و گزارش‌های ادبی خود، به تحولات تاریخی اسپانیا، به ویژه به سیر کشور در دوران ژنرال فرانکو و حاکمیت نظامی او می‌پرداخت. این نویسنده اسپانیایی که نزدیک ۶۰ اثر منتشر کرد، از نمایندگان معتبر سبک رئالیسم اجتماعی در ادبیات داستانی معاصر بود.

رمان گزارش‌گون پنج ساعت با ماریو که در سال ۱۹۶۶ منتشر شد، گفتاری است در ۲۷ فصل در شکل‌گیری دیکتاتوری نظامی ژنرال فرانکو و حاکمیت جنبش واپس‌گرای فالانژ در اسپانیای پس از جنگ داخلی، در پایان دهه ۱۹۳۰. کتاب دیوانگان مقدس تصویری موثر و جاندار از رنج دهقانان زیر ستم فئودالی عرضه می‌کند. این رمان، مانند برخی دیگر از کارهای دلیبس به فیلم سینمایی برگشته است.

دلیبس در داستان «مرتد»، که یکی از آخرین آثار اوست، در قالب داستانی تخیلی که در شهر زادگاه او والادولید می‌گذرد، بر نکته‌ای حساس انگشت گذاشته است: حمایت کلیسای کاتولیک از دیکتاتوری خونین فرانکو. برخی از آثار دلیبس مانند موش‌ها به زبان‌های گوناگون ترجمه شده‌اند.

دیبس نویسنده‌ای گوشه‌گیر بود که کمتر مصاحبه می‌کرد و به ندرت در اجتماعات ظاهر می‌شد. بسیاری از منتقدان ادبی دلیبس را برای دریافت جایزه نوبل نامزدی شایسته می‌دانستند، اما دلیبس در انزوایی خودخواسته، از هر نوع جنجال و تبلیغ برای خود دوری می‌کرد.

حال دلیبس، که به سرطان روده مبتلا بود، در روزهای گذشته به وخامت گذاشت، تا آن که او در نهایت بامداد جمعه ۱۲ مارس وفات یافت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,