Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
براساس حکم دادگاه

«ممنوعیت پوشش رسانه‌ای تحقیقات پیرامون فساد وزیران سابق ترکیه»

2014 November 27

خبر / رادیو کوچه

 

یکی از دادگاه‌های ترکیه رسانه‌های این کشور را از پوشش خبری تحقیقات پارلمان درباره اتهام فساد مالی چهار وزیر سابق ممنوع کرد و مخالفان دولت این اقدام را حمایت از دزد‌ان توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری «رویترز» روز پنج‌شنبه بیست و هفتم نوامبر براساس نسخه‌ای از حکم این دادگاه که در اختیارش قرار گرفته گزارش داده است، در این حکم آمده است، که این حکم برای جلوگیری از «نقض حقوق فردی» وزیران سابق اقتصاد، کشور، امور اتحادیه اروپا و محیط زیست در دولت آقای اردوغان صادر شده است.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه چند ماه پیش افشای فساد مالی مقامات ارشد دولت در سال جاری را توطئه‌ای برای سرنگونی خود توصیف کرد که پس از آن، دادگاه‌های ترکیه پیگیری پرونده‌های فساد مالی پسران سه تن از وزیران و سرمایه‌داران نزدیک به رجب طیب اردوغان را متوقف کردند.

خبرگزاری «رویترز» در ادامه نوشته است، رسوایی مالی دسامبر سال گذشته  زمانی آشکار شد که پلیس ده‌ها نفر را در ارتباط با مجوز ساختمانی غیرقانونی در استانبول و یک شبکه تجارت غیرقانونی با ایران با هدف دور زدن تحریم‌های غرب بازداشت کرد.

ardoghan

کمیسیون پارلمانی برای بررسی پرونده اتهامات علیه وزیران در ماه مه تشکیل شد. این چهار وزیر اتهامات وارده را تکذیب کرده‌اند. اولین نشست کمیسیون ماه ژوئیه برگزار شد و قرار است ماموریت خود را تا ۲۷ دسامبر به پایان برساند.

انجمن خبرنگاران ترکیه این حکم دادگاه را «سانسور» توصیف کرده و برخی از رسانه‌های ترکیه از جمله جمهوریت روزنامه مخالف دولت گفته است که چنین حکمی را نمی‌پذیرند.

در همین حال، «کمال قلیچ داراوغلو»، رهبر اپوزیسیون دولت ترکیه، «جمیل چیچک» رییس پارلمان این کشور را به اعمال فشار برای صدور این حکم متهم کرد و در یک نشست حزبی در استانبول گفت: «از چه زمانی پارلمان وظیفه محافظت از دزد‌ان را بر عهده گرفته است؟»

پیش از این نیز دادستان استانبول جمعه شب هفدهم اکتبر، پس از بررسی مجدد پرونده‌هایی در رابطه با اتهام فساد مالی و ارتشاء، به فرزندان چهار وزیر سابق دولت اردوغان و برخی تجار و سرمایه‌داران بزرگ ترکیه و تاجر ایرانی‌تبار ترکیه‌ای، حکم منع تعقیب قضایی و بستن این پرونده‌ها را صادر کرد.

مطالب مرتبط

صدور دستور منع تعقیب قضایی متهمان پرونده فساد مالی در ترکیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,