Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
پس از حدود ٤ ماه

«جیسون رضایی در یک جلسه دادگاهی ١٠ ساعته تفهیم اتهام شد»

2014 December 07

خبر / رادیو کوچه

 

«جیسون رضاییان» شهروند ایرانی آمریکایی و خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست که چهار ماه پیش در تهران بازداشت شده بود، روز شنبه پانزدهم آذر ماه در یک جلسه دادگاه ١٠ ساعته تفهیم اتهام شد.

روزنامه آمریکایی «واشینگتن ‌پست» ضمن انتشار این خبر، به نقل از یک منبع مطلع که نامی از وی نبرده نوشته است، است که ماهیت اتهام‌های وارده هنوز روشن نیست، اما آقای رضاییان برگه تفهیم اتهام را امضا کرده است.

بنابه گزارش این روزنامه، جلسه دادگاه ۱۰ ساعت طول کشیده و یک مترجم هم جیسون رضاییان را که خودش نمی‌تواند فارسی بخواند، همراهی می‌کرده است.

این روزنامه‌نگار ایرانی‌آمریکایی، روز سه‌شنبه، آخرین روز تیرماه سال جاری همراه با همسرش یگانه صالحی و دو نفر دیگر در تهران بازداشت شد.

سازمان «دیدبان حقوق بشر» دو روز پیش از این با بیان این‌که بازداشت آقای رضاییان برای دو ماه تمدید شده گفته بود که جیسون رضاییان تا کنون به وکیلی که خانواده‌اش برای او گرفته‌اند، دسترسی نداشته است.

«واشنگتن‌پست» از قول منبعش که بنابه حساسیت موضوع نامی از وی نبرده، نوشته است که احتمال دارد با برگزاری دادگاه، اکنون آقای رضاییان بتواند با وکیلش تماس بگیرد.

rezaian

یک روز پیش از این نیز خبرگزاری «فارس» از قول «محمدجواد لاریجانی»، معاون قوه قضاییه ایران، نوشته بود که وضعیت خبرنگار بازداشت‌شده واشنگتن‌پست به تصمیم قاضی بستگی دارد.

آقای «لاریجانی» در این باره گفته بود: برخی خبرنگاران از طرف ماموران اطلاعاتی به جرایمی متهم می‌شوند. در ابتدا قضات جرایم افراد را تفهیم می‌کنند و بازجوها هم بر اساس این‌که این افراد مجرم هستند یا نه، بررسی می‌کنند و اگر جرایم آنها ثابت شود، آنگاه به طور رسمی اتهامات به آنها تفهیم می‌شود و آنگاه قاضی در پایان تصمیم‌گیری می‌کند.

معاون قوه قضاییه ایران در عین حال ابراز امیدواری کرده بود که پرونده «جیسون رضاییان» هر چه سریع‌تر در دادگاه مطرح شود و در تمامی موارد از وی رفع اتهام شود.

بیشتر بخوانید

نگهداری دو خبرنگار ایرانی آمریکایی بازداشت شده در خانه امن

پیام ویدیویی مادر جیسون رضاییان به مسوولان جمهوری اسلامی

اقدام نشریات امنیتی برای پرونده‌سازی علیه جیسون رضاییان با اتهامات بی‌پایه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,