Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
در یک گزارش هفت صفحه‌ای

«سازمان‌ملل حضور احتمالی قاسم سلیمانی در عراق را ناقض تحریم‌ها عنوان کرده»

2014 December 09

خبر / رادیو کوچه

 

در یکی از گزارش‌های سازمان ملل آمده است که انتشار تصاویری از «قاسم سلیمانی» در عراق، می‌تواند شاهدی بر احتمال حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در عراق باشد که در این، ناقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی که روز سه‌شنبه نهم دسامبر منتشر کرده، می‌گوید به یک گزارش هیات کارشناسان سازمان ملل متحد دسترسی پیدا کرده که به نظر می‌رسد عکس‌ها و ویدیوهایی که اخیرن در عراق گرفته شده موید حضور «قاسم سلیمانی» در عراق باشد، مساله‌ای که در صورت تایید ناقض تحریم‌های سازمان ملل است.

«قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروهای قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسدران جمهوری اسلامی، از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. آنچه علاوه بر انسداد دارایی، منع سفر بین‌المللی را نیز برای او همراه می‌آورد.

ghasemsolimani

به جز شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا در همان سال ۲۰۰۷ نیروی قدس را در فهرست گروه‌های حامی تروریسم قرار داد. اتحادیه اروپا هم در سال ۲۰۱۱ چنین کرد.

همچنین در سال ٢٠٠٧، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را به اتهام دست داشتن نیروهای قدس در خشونت‌های سوریه، تحریم کرده است.

علاوه بر تصاویری که اخیرن منتشر شده و گفته می‌شود قاسم سلیمانی را در میان نیروهای عراقی در آن کشور نشان می‌دهد، «امیرعلی حاجی‌زاده»، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران نیز در یک گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی، در مهر ماه سال جاری گفته بود که در جریان نبرد علیه نیروهای گروه «دولت اسلامی» در عراق، قاسم سلیمانی نیز حضور داشته است.

خبرگزاری «رویترز» در این رابطه می‌گوید گزارش «هیات کارشناسان ملل متحد در امور ایران» ناظر بر اجرای تحریم‌های بین‌الللی در رابطه با ایران است، در هفت صفحه منتشر شده و آن خبرگزاری نسخه‌ای از آن را نهم دسامبر ماه دیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,